هشدار مقام‌های قضایی و سیاسی اصفهان درباره برگزاری تجمع در روز جمعه

پنجشنبه, 11ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

رادیوفردا

به‌ دنبال انتشار فراخوانی برای برگزاری نماز جمعه بر بستر خشکیده زاینده‌رود، فرماندار اصفهان روز پنج‌شنبه هشدار داد که برگزاری «هرگونه» تجمع در روز جمعه در این استان «غیرقانونی» خواهد بود.

یک نهاد قضایی هم به شهروندان اصفهان تذکر داد که مراقب «سوء‌استفاده معاندین» باشند و از شرکت در تجمع‌های «غیر قانونی» خودداری کنند.

محمدعلی احمدی، فرماندار اصفهان،‌روز پنج‌شنبه گفت که «هیچ‌گونه» درخواستی برای تجمع در روز جمعه از فرمانداری اصفهان نشده و «هیچ‌ گونه» مجوزی هم برای تجمع در این استان صادر نشده است.

وی مدعی شد:‌ «کشاورزان نیز به صورت رسمی اعلام کردند که مطالبات خود را به صورت قانونی پیگیری می‌کنند و تجمع غیر قانونی برگزار نکرده و از هیچ گونه تجمعی نیز حمایت نخواهند کرد.»

 

معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادستانی مرکز استان اصفهان هم در اطلاعیه‌ای از شهروندان اصفهانی درخواست کرد با «هوشیاری کامل» از شرکت در «تجمع‌های غیرقانونی با هر عنوان به طور جدی خودداری کنند.»

روز پنج‌شنبه، ۱۱ آذر، روابط عمومی دادگستری کل استان اصفهان از شهروندان خواست تا با توجه به «سوء استفاده معاندان از موضوع مطالبات به‌حق کشاورزان و حقابه قانونی… و اینکه صنف کشاورزان استان اصفهان هیچ‌گونه فراخوانی برای روزهای آتی به‌ویژه روز جمعه ۱۲ آذر ماه ۱۴۰۰ نداده، با هوشیاری کامل از شرکت در تجمع‌های غیرقانونی تحت هر عنوان جدا خودداری کنند.»

دادستانی این استان در عین حال از مردم خواسته از آنجا که «سابقه تعرض به اموال و نفوس شهروندان توسط عوامل معاند» وجود دارد، هرگونه اطلاعاتی که در این زمینه دارند را به مراجع اطلاعاتی و امنیتی اعلام کنند.

 

ادعای تخریب اموال عمومی از سوی معترضان در شرایطی مطرح شده که ویدئوهای زیادی از آسیب‌ رساندن به خودروهای شهروندان در اصفهان از سوی نیروهای امنیتی و پلیس یگان ویژه منتشر شده بود.

در همین حال هشدار مقام‌های سیاسی و قضایی استان اصفهان به شهروندان پس از آن مطرح می‌شود که فراخوانی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر دعوت از مردم برای برگزاری نماز جمعه این هفته،‌ ۱۲ آذرماه، بر بستر خشکیده زاینده‌رود در جوار پل خواجو منتشر شده است.

چهره‌های بیشتری در حمایت از مجروحان اصفهان به کارزار چشم‌های بسته پیوستند

در این فراخوان که مشخص نیست نخستین‌ بار چه فرد یا گروهی آن را منتشر کرده، از شهروندان اصفهان خواسته شده کف رودخانه «نماز مردمی» و نه نماز جمعه این هفته را برگزار کنند.

در این فراخوان نوشته شده «نماز که آزاد است» و از شهروندان اصفهانی خواسته شده به صورت «میلیونی» برای برگزاری نماز اعتراضی در بستر زاینده‌رود شرکت کنند.

نمایی از تجمع گسترده روز ۲۸ آبان در بستر خشک رودخانه زاینده‌رود

انتشار این فراخوان با استقبال کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز مواجه شده و شماری از کاربران با استفاده از هشتگ‌های «اصفهان تنها نیست»، «اصفهان خونین‌چشم» و «اصفهان در خون»، با حمایت از مجروحان اصفهان که با شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای نیروهای امنیتی آسیب دیده‌اند، نسبت به حوادث اصفهان، ابراز همدردی کرده‌اند.

مقام‌های امنیتی و قضایی استان اصفهان که در ابتدا به پوشش رسانه‌ای اعتراضات کشاورزان اصفهانی و حمایت‌های مردمی از آنها در واکنش به مدیریت منابع آب در این استان پرداخته بودند، پس از مدتی به سرکوب خشن معترضان روی آوردند.

بر اساس گزارش سازمان حقوق‌ بشر ایران، بر اساس برآوردها حدود ۴۰ نفر در اعتراض‌‌های اصفهان، دست‌کم یک چشم‌شان را بر اساس اصابت گلوله ساچمه‌ای از دست داده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا، ایرنا، شبکه‌های اجتماعی و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.