تاثیر منفی آلودگی هوا بر حیات وحش

شنبه, 13ام آذر, 1400
اندازه قلم متن
تاثیر منفی آلودگی هوا بر حیات وحش

رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی تهران ضمن اشاره به تاثیرات منفی آلودگی هوا بر حیات وحش گفت: شرایط آب و هوایی برای ادامه سرشماری زمستانه مناسب نیست و منتظر بهتر شدن شرایط هستیم.

به گزارش ایسنا، اواخر آبان ماه بود که محمد کرمی از آغاز سرشماری حیات وحش استان تهران با هدف بررسی پویایی جمعیت گونه‌ها، نسبت جنسیتی و میزان زاد و ولد همچنین وضعیت زیستگاه‌ها خبر داد اما به گفته او به علت شرایط نامساعد جوی این کار تاکنون تنها در یک منطقه انجام شده است.

محمد کرمی – رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش، تاریخ طبیعی و ذخائر ژنتیکی استان تهران در گفت و گو با ایسنا اضافه کرد: چندهفته‌ای از شروع سرشماری در بخش‌هایی از قسمت‌های محافظت شده البرز مرکزی که در تهران قرار دارد شامل ارتفاعات شمشک و دربندسر و قسمت‌های شمالی شمیرانات  می‌گذرد ولی با توجه به تغییر وضعیت آب و هوایی، شرایط برای ادامه سرشماری حیات وحش سایر مناطقه مناسب نیست و منتظر بهبود شرایط هستیم.

وی افزود: یکی از شرایط لازم برای سرشماری کاهش دما است تا گله‌های نر و ماده در کنار هم قرار گیرند و بتوانیم سرشماری درستی انجام دهیم.

رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش استان تهران درباره حیواناتی که درمناطق مختلف سرشماری می‌شوند، اظهارکرد: حیواناتی همچون کل و بز وحشی، قوچ و میش وحشی، آهو و جبیر سرشماری می‌شوند. در مناطق کوهستانی بیشتر قوچ و میش و کل و بز و در قسمت‌های دشتی یعنی قسمت‌های جنوبی استان تهران مانند ورامین یا منطقه سرخه حصار بیشتر آهو و قسمت‌های کویری هم  جبیر سرشماری می‌شود.

وی درباره سرشماری گونه‌هایی مانند پلنگ توضیح داد: حیواناتی همچون پلنگ معمولا سرشماری نمی‌شوند و معمولا طبق مشاهدات و آثار و علایم برجا مانده از حیوان می‌توان تشخیص داد که آن گونه جانوری در آن منطقه وجود دارد یا نه و به چه تعدادی هستند؟ سرشماری این گونه‌ها با سرشماری علفخواران بزرگ‌جثه متفاوت است.

رییس اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش استان تهران درباره تاثیر آلودگی هوا بر سرشماری حیات وحش و زاد و ولد حیوانات گفت: در زمینه سرشماری ممکن است که آلودگی هوا میزان دید ما را کاهش دهد چرا که شیوه سرشماری مشاهده مستقیم است و همکاران محیط زیست در گروه‌های دو یا سه نفره، مسیرهای سرشماری را طی می‌کنند و هر گونه‌ای را که مشاهده کنند، در فرم‌های مربوطه یادداشت می‌کنند.

کرمی در پایان اظهارکرد: تاثیر آلودگی هوا بر زاد و ولد حیات وحش نیاز به بررسی‌های کارشناسی و دانشگاهی دارد. مطالعات دانشگاهی درباره تاثیر آلودگی هوا بر انسان‌ها انجام شده و نتایجی هم به دست آمده است ولی چنین مطالعاتی در زمینه حیات وحش صورت نگرفته است البته به‌طور قطع بر شرایط زیستی‌ها آن‌ها هم تاثیر منفی می‌گذارد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها: ,

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.