طرح ب، پسر پزشک مخصوص خامنه‌ای برای توسعه برنامه‌های اتمی جمهوری اسلامی

یکشنبه, 14ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

key4-1.jpg-امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه: «مذاکرات وین موفقیت‌آمیز نبود… به احتمال زیاد مذاکرات فعلاً در کوتاه‌مدت از سر گرفته نشود».

– منابع دیپلماتیک اروپایی حاضر در مذاکرات وین: مطالبات حداکثری جمهوری اسلامی «نگران‌کننده» و «ناامیدکننده» است… خواسته‌های جمهوری اسلامی برخلاف مواردی بوده که قبلاً در مورد آنها توافق شده بود.

-آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا: اجازه نخواهیم داد که ایران همزمان با وقت‌کشی در مذاکرات هسته‌ای، به توسعه برنامه اتمی خود ادامه دهد.

– محمد مرندی پسر علیرضا مرندی پزشک مخصوص علی خامنه‌ای: «طرح B» جمهوری اسلامی «توسعه برنامه هسته‌ای‌ است!

– جلال میرزایی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی: قطعاً حرف‌های امثال مرندی شعار و توهم است و جمهوری اسلامی «طرح B» ندارد.

– «طرح B» که پسر پزشک مخصوص علی خامنه‌ای مدعی شده، تداوم همان «طرح A» یعنی گسترش برنامه‌های اتمی و موشکی و شبه‌نظامیان و تروریسم است!

کیهان لندن – هفتمین دور مذاکرات اتمی که خیلی کوتاه و سریع از دوشنبه ۲۹ نوامبر (هشتم آذر) تا جمعه ۵ دسامبر (۱۲ آذر) در وین برگزار شد، بدون نتیجه به پایان رسید. دیپلمات‌ها می‌گویند پیشنهاداتی که جمهوری اسلامی به عنوان پیش‌نویس توافق ارائه داده، تخیلی و غیرجدی و با اصل برجام ناسازگار بوده است.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه در همین ارتباط گفت «با توجه به مواضع ایران این دور از مذاکرات وین موفقیت‌آمیز نبود و به احتمال زیاد مذاکرات فعلاً در کوتاه‌مدت از سر گرفته نشود.»

به گزارش سی‌ان‌ان منابع دیپلماتیک اروپایی حاضر در مذاکرات، مطالبات حداکثری جمهوری اسلامی در وین را «نگران‌کننده» و «ناامیدکننده» دانستند. آنها می‌گویند بعضی خواسته‌های جمهوری اسلامی برخلاف مواردیست که قبلاً در مورد آنها توافق شده بود.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا نیز طبق معمول در جملاتی که راه را برای رژیم ایران باز می‌گذارد می‌گوید به نظر نمی‌رسد که ایران در حال حاضر در انجام آنچه برای بازگشت به برجام ضروری است جدّی باشد! او تأکید کرد آمریکا اجازه نخواهد داد که ایران همزمان با وقت‌کشی در مذاکرات هسته‌ای، به توسعه برنامه اتمی خود ادامه دهد و در صورت شکست دیپلماسی، واشنگتن گزینه‌های دیگر را دنبال خواهد کرد.

همزمان با برگزاری هفتمین دور مذاکرات اتمی، جمهوری اسلامی ایران با استفاده از سانتریفیوژهای پیشرفته ظرفیت تولید اورانیوم غنی‌شده در تاسیسات زیرزمینی فردو را افزایش داده است. به گفته رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این اقدام به این معنی است که ظرفیت غنی‌سازی ایران بطور فزاینده افزایش پیدا می‌کند.

دیپلمات‌های ارشد اروپایی گفته‌اند که تهران تقریباً از تمام سازش‌های دشوار که در دوره‌های قبلی مذاکرات به سختی پس از ماه‌ها کار به دست آمده بود عقب‌نشینی کرده است.

اکنون مذاکره‌کنندگان به پایتخت‌های خود باز خواهند گشت تا وضعیت را ارزیابی کنند و قبل از جلسه هفته آینده دستورالعمل‌هایی دریافت نمایند تا ببینند آیا شکاف‌ها را می‌شود پُر کرد یا نه. آنها می‌گویند: «دولت‌های غربی کاملاً متعهد به یک راه دیپلماتیک رو به جلو هستند اما زمان رو به اتمام است.»

«طرح B» از سوی جمهوری اسلامی همان «طرح A» است!

محمد مرندی که پسر علیرضا مرندی پزشک مخصوص علی خامنه‌ای است یکی مشاوران تیم مذاکره‌کننده جمهوری اسلامی است که در وین نیز حضور داشت. او می‌گوید «طرح B» جمهوری اسلامی «توسعه برنامه هسته‌ای‌ است!» یعنی همان کاری که تا حالا نیز انجام داده است! او بدون آنکه توضیح دهد بر اساس کدام شواهد به این نتیجه‌ رسیده، مدعی شده این آمریکاست که به توافق نیاز دارد و زمان به نفع ایران است! پس اگر آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها نپذیرند وظایف‌شان در توافق [برجام ۲۰۱۵] را بطور کامل انجام دهند، آنوقت توافقی در کار نخواهد بود!

مردنی به ایسنا گفته «فشار حداکثری آمریکا شکست خورده؛ واشنگتن دیگر ابزار فشار ندارد. دیگر بالاتر از فشار حداکثری نیز چیزی نیست. ایران خود را با شرایط وفق داده است. بدون شک شرایط در ایران سخت است اما ایران خود را وفق داده است. ایران دوام می‌آورد، رشد می‌کند و برای آمریکا به شدت سخت خواهد بود تا موضعش از شرق آسیا تا غرب آسیا و شرق اروپا و سایر جاها را حفظ کند.»

محمود علوی وزیر پیشین اطلاعات جمهوری اسلامی در بهمن ۱۳۹۹ در یک گفتگوی تلویزیونی اشاره کرده بود که «اگر جمهوری اسلامی در تنگنا قرار بگیرد به سمت ساخت سلاح اتمی خواهد رفت.»

عباسی‌دوانی رئیس پیشین سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی نیز اخیراً در یک مصاحبه گفت با وجود فتوای علی خامنه‌ای در مورد حرام بودن ساخت بمب اتم محسن فخری‌زاده برای تولید سلاح هسته‌ای سیستم ایجاد کرد!

قطعا جمهوری اسلامی «طرح B» ندارد!

جلال میرزایی نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی در مصاحبه‌ با وبسایت «دیپلماسی ایرانی» گفته «قطعاً حرف‌های امثال مرندی شعار و توهم است و جمهوری اسلامی «طرح B» ندارد. او می‌گوید: «تنها راه سامان دادن به وضعیت ناگوار اقتصادی و معیشتی در کشور، مذاکره برای احیای برجام و لغو تحریم‌هاست… تحریم‌های آمریکا و چالش ما با FATF قطعاً اجازه نمی‌دهد هیچ کشوری در منطقه و جهان روابط اقتصادی و تجاری با ایران برقرار کند. پس پلن B برای ایران شعار و توهم است.»

او می‌افزاید: «متاسفانه دستپختی که باقری‌ کنی در وین ارائه داد دستور پخت آن توسط مرندی و امثال مرندی‌ها بوده است. نگاه‌های بسته و سطحی این افراد که هیچگونه دانش و تخصصی در حوزه روابط بین‌الملل ندارند، سبب شده است که کشور به این وضعیت کشیده شود. اگر می‌بینید ملت با چالش، بحران و فاجعه در کشور روبرو هستند.»

جلال میرزایی پرسیده «چرا باید همچین فردی به عنوان مشاور در تیم مذاکره کننده حضور پیدا کند، جز به واسطه نقش پدرش؟ [پزشک مخصوص خامنه‌ای] مگر قحط‌الرجال است که محمد مرندی مشاور دیپلماتیک باشد؟ هرچند که تعجبی هم ندارد؛ وقتی باقری کنی مذاکره‌کننده ارشد باشد، حضور محمد مرندی هم چندان دور از ذهن نیست. همانگونه که پدرش هم با آن مشاوره‌های کذایی سبب شد اینهمه مردم به دلیل نرسیدن واکسن کرونا جانشان را دست بدهند.»

گرچه جلال میرزایی برای انتقاد از تیم مذاکره‌کننده «دولت انقلابی» گفته «طرح B» وجود ندارد اما به گفته مدیرکل آژانس و منابع غربی و اسرائیلی غنی‌سازی ۶۰ درصدی اورانیوم فقط مصرف نظامی دارد. مسئله این است که این «طرح B» که پسر پزشک مخصوص علی خامنه‌ای مدعی شده، تداوم همان «طرح A» یعنی گسترش برنامه‌های اتمی و موشکی و شبه‌نظامیان و تروریسم است!

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.