رئیسی: عده‌ای ‌می‌خواهند همزمان با مذاکرات نرخ ارز را بالا ببرند

سه شنبه, 16ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

در حالی که قیمت دلار در ایران به ۲۸هزار تومان نزدیک می‌شود رئیس‌جمهور این کشور می‌گوید، بالا رفتن قیمت ارز به “تلاش عده‌ای در داخل و خارج” مرتبط است که سعی دارند “مذاکرات را به اقتصاد گره بزنند.”

    
ابراهیم رئیسی

ابراهیم رئیسی

رئیس‌جمهور ایران می‌گوید، خبر دقیق دارد که عده‌ای “شبانه‌روز” در تلاش‌اند همزمان با مذاکرات احیای توافق اتمی نرخ ارز را بالا ببرند.

به گزارش ایرنا، ابراهیم رئیسی سه‌شنبه ۱۶ آذر (۷ دسامبر) در سخنانی به مناسبت فرا رسیدن روز دانشجو در دانشگاه صنعتی شریف گفت، این عده می‌خواهند مذاکرات احیای برجام را به اقتصاد گره بزنند “تا خواسته‌های خود را به ملت تحمیل کنند.”

او در پاسخ به سئوال دانشجویی که چرا این افراد را معرفی نمی‌کنید گفت: «دستگاه‌های اطلاعاتی پیگیر موضوع هستند.»

رئیسی می‌گوید، عده‌ای که به گفته او، در تلاش بالا بردن قیمت ارز هستند “در داخل و خارج از کشور در فضای مجازی و واقعی” این کار را دنبال می‌کنند.

او می‌افزاید، بر خلاف روزهای اولی که دولت را از حسن روحانی، رئیس‌جمهور پیشین تحویل گرفت، وضعیت منابع ارزی “خوب” است و نگران اوضاع نیست.

رئیسی با اشاره به این که “اقتصاد، نان و سفره مردم را به مذاکرات گره نمی‌زند” تصریح کرد: «فروش نفت نیز به رغم تهدیدها و تحریم‌ها شرایط خوبی دارد و صادرات نفت و میعانات بیش از گذشته افزایش یافته است.»

سخنان او در شرایط رو به وخامت اقتصادی، سقوط روزافزون ارزش پول ملی و اعتراضات رو به گسترش در ایران، به ویژه علیه سوء‌مدیریت‌ها و شرایط بد معیشتی ایراد می‌شود.

طبق اعلام صرافی بانک ملی ایران، قیمت فروش دلار در روز سه‌شنبه ۱۶ آذر ۲۷هزار و ۸۲۳ تومان اعلام شد. یورو نیز به قیمت ۳۲هزار و ۴۲ تومان به فروش می‌رسد.

یافتن مصداقی برای اشاره رئیسی به کسانی که “اقتصاد را به مذاکرات گره می‌زنند” کار آسانی نیست. حتی بخشی از رسانه‌ها و محافل سیاسی نزدیک به اصولگرایان هم چنین دیدگاهی دارند که بنا به همه داده‌ها و واقعیاتی که در جامعه ایران می‌گذرد نادرست نیست. منتقدان مختلف حکومت و نیرویی که اینک قدرت را دست دارد دراین زمینه شک و تردیدی ندارند.

برای مثال، همزمان با سخنرانی رئیسی، اسماعیل گرامی‌مقدم، قائم‌مقام حزب اعتماد ملی گفته است که برخلاف وعده‌های انتخاباتی عده‌ای مانند رئیس‌جمهور که می‌گفتند معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نخواهند زد “حالا می‌بینیم که سرنوشت همه چیز به تحریم‌ها گره خورده است.”

به گزارش ایلنا، او رابطه مستقیمی بین بقای تحریم‌ها و افزایش بهای ارز قائل شد و گفت: «در چنین شرایطی سرمایه‌گذار خارجی نمی‌تواند در داخل کشور سرمایه‌گذاری کند، ارز‌های کشور بلوکه است، دخایر ارزی ما کاهش پیدا می‌کند و در ادامه ارزش ریال ما هم کاهش پیدا می‌کند، توان خرید مردم نیز کم‌تر می‌شود و خط فقر به وجود می‌آید.»

گرامی‌‌مقدم افزود: «بعضی‌ها گمان می‌کنند وقتی تمام ارز‌ها در برابر ریال افزایش پیدا کرد، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. خیر اتفاق می‌افتد. به این صورت که هزینه تمام شده کالا در ایران بالا می‌رود و حتی قیمت کالای تولید داخلی هم افزایش پیدا می‌کند.»

به گفته او، دو رویکرد اصلی جمهوری اسلامی در برابر تحریم‌ها یعنی خنثی‌سازی و دور زدن تحریم‌‌ها یا “فقر و فلاکت” به بار آورده یا باعث شده که فساد و متهمان اقتصادی افزایش پیدا کند.

تنها راه نجات ایران “دیپلماسی و مذاکره” است

اسماعیل گرامی‌مقدم، قائم‌مقام حزب اعتماد ملی در پاسخ به این سئوال که “آیا راهی جز مذاکره با غرب برای بهبود وضعیت معیشتی مردم وجود دارد” گفت: «قاطعانه می‌گویم، راه دیگری وجود ندارد.»

او توضیح داد: «وقتی ما صادرکننده نفت هستیم، باید نفتمان را یک جایی به فروش برسانیم تا پول فروش آن را دریافت کنیم. وقتی این امکان وجود ندارد راهی را به ما نشان دهید تا بتوانیم این کار را انجام دهیم. حالا می‌گویند یک کار‌هایی انجام می‌دهیم که تحریم‌ها را دور می‌زنیم که به آن خنثی کردن تحریم می‌گویند. وقتی شما نفت را روی آب ۵ دلار ارزان‌تر بفروشید یعنی به سرمایه کشور کبریت زدید.»

گرامی مقدم دیپلماسی و مذاکره را تنها راه برای نجات ایران از این وضعیت دانست: «برخی گمان می‌کنند که اگر ما با دنیای غرب دشمنی داریم باید همه ارتباطات را قطع کرد. مگر چینی‌ها یا روس‌ها این کار را کردند؟ بالاخره راه حل‌هایی وجود دارد که هر کشوری از مواضع خود کوتاه نیاید، مقاومت کند و ارتباطش را برقرار کند تا معیشت کشورش به مخاطره نیافتد.»

مذاکرات احیای برجام در اواسط فروردین‌ماه امسال در وین، پایتخت اتریش آغاز شد و تا آخر خرداد شش دور آن به انجام رسید. دور هفتم نیز که پس از چند ماه وقفه، به سبب انتقال امور دولت به کابینه رئیسی، از هشتم آذر آغاز شد بدون دستیابی به نتیجه‌ای مشخص به پایان رسید.

ایران در حال حاضر غنی‌سازی ۶۰درصدی اورانیوم را پیش می‌برد که بسیار فراتر از سطح مجاز غنی‌سازی طبق توافق اتمی سال ۲۰۱۵ است. آمریکا شرط بازگشت به برجام را بازگشت ایران به تعهدات برجامی‌اش خوانده اما ایران می‌خواهد، ابتدا همه تحریم‌ها علیه این کشور برداشته شود.

ایران یک “متن پیشنهادی” برای رفع همه  تحریم‌ها ارائه کرده که از جانب قدرت‌های غربی “زیاده‌خواهی” و “غیر قابل قبول” خوانده شده است.

در آستانه آغاز دور هشتم مذاکرات رسانه‌های حکومتی ایران نوشته‌اند که حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران گفته است، بدون لغو همه تحریم‌های اعمال شده در ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا امکان احیای برجام وجود ندارد. رسانه‌های ایران این سخنان را با اتکا به متن مقاله امیرعبداللهیان در روزنامه روسی کامرسنت منتشر کرده‌اند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.