رییس نظام پرستاری: کمبود صد هزار پرستار با وجود ۱۰۰ هزار پرستار بیکار

سه شنبه, 16ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

استان‌وایرـ «آرمین زارعیان»، رییس هیات مدیره نظام پرستاری ایران گفته است که با وجود کمبود ۱۰۰ هزار پرستار در سیستم بهداشت و درمان ایران، ۱۰۰ هزار فارغ‌التحصیل پرستاری نیز در ایران بیکارند.

این اظهار‌نظر رییس نظام پرستاری ایران در حالی است که دو روز پیش، عضو هیات مدیره انجمن پرستاری ایران در یک برنامه تلویزیونی اعلام کرده بود که در ایران پرستار بیکار نداریم و امکان ندارد فردی از رشته پرستاری فارغ‌التحصیل شده ولی بیکار مانده باشد.

آقای زارعیان که در یک نشست خبری سخنرانی کرده، همچنین گفته است که در سال اول کرونا، بیش از ۸ هزار پرستار، از ایران به کشورهای دیگر مهاجرت کرده‌اند.

او همچنین گفته است که این رقم در سال دوم کرونا، این رقم کمتر بوده ولی با این وجود، میزان مهاجرت پرستاران تهران نسبت به قبل از شیوع ویروس کرونا، ۱۰۰ برابر بوده است.این مقام نظام پرستاری ایران با اشاره به حجم درخواست‌های پرستاران برای گواهی «گوداستندیگ» که برای مهاجرت نیروهای پرستاری الزامی است، گفته است:

«در حالی که پیش از شیوع کرونا در کشور، ماهانه ۵ پرستار تهرانی از نظام پرستاری تهران درخواست مجوز گوداستندینگ برای اقدام به مهاجرت داشتند، در سال اول کرونا این آمار به ماهانه ۵۰۰ درخواست رسید.»

او در ادامه نیز گفته است: «اگر فقط ۵۰ درصد درخواست های گوداستندینگ به مهاجرت نهایی ختم شده باشد، یعنی در سال اول کرونا مجموعا ماهانه ۲۵۰۰ پرستار تهرانی از ایران مهاجرت کردند.»

روز شنبه، ۱۳ آذرماه  نیز دبیرکل خانه پرستار ایران گفته بود که ۱۰۰ هزار پرستار بیکار در کشور وجود دارد و در عین حال کمبود پرستار در بیمارستان‌های کشور بسیار محسوس است اما هیچ اقدامی برای جذب نیروی پرستار انجام نمی‌شود.

او همچنین گفته بود: «بر اساس استاندارد‌های حداقلی کشور باید به ازای هر هزار نفر، سه نیروی پرستار در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مشغول به کار باشند که در حال حاضر این شاخص در حدود ۱/۶ است».

در شهریورماه سال جاری نیز، خبرگزاری ایلنا از بهره‌کشی از پرستاران با تمدید طرح یا قراردادهای ۸۹ روزه با آن‌ها، خبر داده بود.

در آن زمان قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری به رسانه‌های ایران گفته بود که وزارت بهداشت از این طریق نیاز خود به نیروی پرستاری را به طور موقت رفع می‌کند ولی از این طریق دستمزد کمتری به آن ها می‌دهد و حقوق پرستاران غیررسمی را با وجود کار یکسان، پایمال می‌کند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.