رهایی ۵ زندانی از اعدام در شهرهای مختلف

چهارشنبه, 17ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – دو زندانی در شهرهای ایلام و دزفول که پیشتر در دو پرونده جداگانه از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بودند، با گذشت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند. همچنین رئیس کل دادگستری استان فارس از رهایی ۳ زندانی از اعدام طی هفته گذشته در این استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، رئیس کل دادگستری استان فارس از حصول سازش در سه فقره پرونده قتل و نجات سه متهم از اجرای مجازات اعدام در هفته گذشته در حوزه های قضایی مرودشت، زرین دشت و سروستان خبر داد.

کاظم موسوی گفت: با گذشت خانواده های مقتولین و همچنین تلاش های مسئولان قضایی، اعضا و کارکنان شوراهای حل اختلاف و بهره‌گیری از ظرفیت صلح و سازش توسط ریش‌سفیدان و معتمدین محلی در حوزه های قضایی مرودشت، زرین دشت و سروستان سه نفر از چوبه دار رهایی یافتند.

موسوی تصریح کرد: در زمینه توسعه فرهنگ صلح و سازش، استان فارس دارای ظرفیت های بسیار مناسبی بوده و لازم است ضمن بهره مندی از این ظرفیت ها در راستای توسعه فرهنگ صلح و سازش اهتمام جدی تر صورت گیرد.

رهایی یک زندانی از اعدام در ایلام

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس مرکز توسعه حل اختلاف استان ایلام از صلح و سازش در پرونده قتل پس از ۱۱ سال در این استان خبر داد.

سپهری گفت: یازده سال پیش در پی اختلاف دو دوست، یکی از آن‌ها متاسفانه در اثر یک اشتباه ساده دوست خود را به قتل می‌رساند و پرونده کیفری تشکیل و حکم اعدام متهم صادر و در دیوان عالی کشور تایید می‌شود.

وی افزود: روز اجرای حکم، بزرگان، ریش سفیدان و صلح یاران مرکز استان ایلام با خانواده مقتول رایزنی کرده و با تلاش و کوشش آن‌ها نتیجه مثبت داد و خانواده مقتول بدون دریافت هیچ گونه وجهی، گذشت کردند.

رئیس مرکز توسعه حل اختلاف استان ایلام بیان داشت: ترویج و تقویت روحیه سازش پذیری و مصالحه در بین شهروندان از اهداف اصلی و رسالت ذاتی شورا‌های حل اختلاف، صلح یاران و دیگر نهاد‌های سازشی است.

رهایی یک زندانی از اعدام در دزفول

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، با کسب رضایت از اولیای دم از مرگ نجات یافت.

رئیس دادگستری دزفول در خصوص این خبر گفت: ۴ سال قبل درگیری بین ۲ نفر در دزفول منجر به قتل یکی از طرفین درگیر می‌شود.

محمدیار ممبینی افزود: پس از وقوع قتل، پرونده در دادگاه کیفری این شهرستان تشکیل و متهم بازداشت و روانه زندان شد، ولی خانواده مقتول بعد از این حادثه به دنبال انتقام از خانواده و طایفه متهم بودند که با وساطت اعضای ستاد صبر دزفول، بزرگان و خیرین از انتقام صرف نظر و قبول کردند که موضوع را از طریق مجاری قانونی پیگیری کنند.

ممبینی بیان داشت: طی مراحل قانونی، پس از تائید نهایی دیوان عالی کشور متهم به اعدام محکوم و اولیاء دم مصمم به اجرای حکم بودند. با ابراز پشیمانی متهم و درخواست خانواده وی، با دستور مقام قضایی پرونده جهت ایجاد صلح و سازش و جلب رضایت اولیاء دم به شعبه ۷ شورای حل اختلاف این شهرستان ارجاع داده شد.

رئیس دادگستری دزفول تصریح کرد: اعضا این شعبه با همکاری ستاد صبر، خیرین، بزرگان، مصلحین و سران عشایر با برگزاری چندین جلسه با بزرگان، ریش سفیدان طایفه مقتول زمینه را برای جلب رضایت اولیاء دم فراهم کردند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.