جمهوری اسلامی “با پنج شرط” به مذاکرات احیای برجام در وین برگشت

پنجشنبه, 18ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

مذاکرات برجام در وین ادامه پیدا می‌کند. گفته می شود که ایران با پنج شرط به مذاکرات برگشته است. لغو تحریم‌ها و پرداخت غرامت از جمله این شروط هستند. ایران قبلا نیز دو پیش نویس “غیرقابل قبول” ارائه کرده بود.    

عکس از آرشیو

دور هفتم مذاکرات هسته‌ای پس از چندین روز توقف دوباره روز پنجشبه ۱۸ آذر (۹ دسامبر) از سر گرفته می‌شود. نشست ایران با قدرت‌های جهانی در شش دور گذشته نتیجه‌بخش نبوده است. هیات مذاکره‌کننده ایرانی دو پییش نویس پیشنهادی به طرف های مذاکره  ارائه کرده که مورد قبول آنها قرار نگرفته است.

شبکه خبری المیادین لبنان عصر چهارشنبه به نقل از منابع آگاه اعلام کرد، هیات ایرانی در مذاکرات وین پنج شرط دارد. 

المیادین نوشت، اولین شرط ایران برچیدن تحریم‌های مرتبط با برجام و تحریم‌ها با عناوین دیگر است. به گزارش این شبکه خبری، جمهوری اسلامی همچنین خواهان امکان راستی‌آزمایی برچیدن تحریم‌ها، دادن ضمانت برای پایبندی طرفین به توافقنامه و جبران خسارات وارده به ایران است.

واکنش به هشدار وزیر خارجه بریتانیا

بر اساس گزارش المیادین منابع ایرانی گفته اند، به نتیجه رسیدن سریع مذاکرات را بعید می‌دانند. آنها همچنین اظهارات اخیر وزیر خارجه بریتانیا را یک پیام تهدید غیرقابل قبول خوانده اند.

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا یک روز پیش از ازسرگیری مذاکرات وین مقامات تهران را فراخواند، به تعهدات خود بر اساس مفاد برجام بازگردند، زیرا این “آخرین فرصت” است.

شبکه المیادین نام منابع ایرانی را ذکر نکرده ولی رسانه‌های ایران از جمله اغلب خبرگزاری‌های رسمی جمهوری اسلامی خبر پنج شرط ایران را به نقل از المیادین منتشر کردند.

این شروط رسما از طرف مقامات بلندپایه ایران و یا هیات مذاکره‌کننده ایرانی در وین اعلام نشده اند.

از آنجا که ایران طی ماه‌های گذشته میزان و غلظت غنی‌سازی اورانیوم خود را به حد چشمگیری بالا برده است، برخی تحلیل‌گران را به این نتیجه رسانده که این یک “تاکتیک مذاکراتی” برای تحقق “خواسته‌های حداکثری” خود در مذاکرات وین می‌تواند باشد. 

کشورهای غربی درباره جدی بودن ایران در مذاکرات تردید دارند و روسیه و چین  به عنوان کشورهای متحد ایران هم در باره شروط جمهوری اسلامی ابراز نارضایتی کرده اند. 

کشورهای اروپایی مذاکره کننده از جمله آلمان، پیشنهادهای ارائه‌شده از سوی ایران را “زیاده‌خواهی” و “غیرقابل قبول” دانستند و از ایران خواستند با “پیشنهادهای واقع‌‌بینانه” به میز مذاکرات باز گردد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.