ند پرایس: هیات آمریکایی برای دادن یک فرصت دیگر به دیپلماسی، در مذاکرات وین حاضر می‌شو‌د

پنجشنبه, 18ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که هیات آمریکایی برای ارائه «یک فرصت دیگر به دیپلماسی» به دور هشتم مذاکرات غیر مستقیم هسته‌ای با ایران باز می‌گردد و امیدوار است متفاوت‌تر از دور قبلی باشد.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز چهارشنبه، با اشاره به بیانیه اتحادیه اروپا مبنی‌بر از سرگیری مذاکرات وین ، گفت که رابرت مالی، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران، همراه با هیات خود پایان هفته جاری به وین باز خواهد گشت و ایالات متحده به سرعت تعیین خواهد که آیا ایران با «حسن نیست» در مذاکرات عمل می‌کند یا خیر.

انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز روز چهارشنبه در توییتی تایید کرده بود که مذاکرات هسته‌ای وین بر سر برنامه‌ای هسته‌ای ایران روز پنجشنبه از سر گرفته خواهد شد.

دور هفتم گفت‌وگوهای وین روز جمعه بعد از پنج روز با موافقت طرف‌ها متوقف شد تا طرف‌های اروپایی برای بررسی پیشنهاد ایران به پایتخت‌هایشان سفر کنند.

ند پرایس درباره علت توقف این مذاکرات در کمتر یک هفته، گفت که واضح بود ایران با «هدف جدی» در این مذاکرات شرکت نکرده بود. او در عین حال اضافه کرد که احیای برجام همچنان «یک گزینه عملی» است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین گفت: «برخی از مسائل دشوار در دورهای پیشین مذاکرات حل شده بود یا در مسیر حل و فصل قرار داشت و امیدوار بودیم که مقام‌های جدید دولت ایران آماده کار بر روی موضوعات باقی‌مانده با تکیه بر پیشرفت‌هایی که در شش دور قبلی حاصل شده بود، باشند»، اما اینگونه نشد.

او افزود امیدوار است که دور هشتم متفاوت‌تر از دور قبلی پیش برود.

ند پرایس در پاسخ به این سوال که آیا آمریکا با بازگشت به این مذاکرات، به ایران فرصت دیگری می‌دهد، گفت: «ما به دیپلماسی، در جهت بازگشت متقابل به پایبندی کامل، فرصت دیگری می‌دهیم.» اما هشدار داد که «همیشه به نفع ما نیست که به دنبال بازگشت به برجام باشیم.»

از سوی دیگر رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، یک روز مانده به آغاز دور هشتم مذاکرات وین، از گفت‌وگو با معاونان وزیران خارجه روسیه و چین خبر داد.

مالی گفت: «همانطور که پیش از دور هفتم مذاکرات وین توافق کردیم، به هماهنگی دقیق سه جانبه جهت دستیابی به هدف مشترک خود، براساس پیشرفت‌های حاصل از شش دور اول ادامه خواهیم داد.»

نماینده ویژه آمریکا همچنین با اشاره به «گفت‌وگوی سازنده» روز سه‌شنبه خود با شرکای ایالات‌متحده در خلیج فارس گفت: «ما متحدانه خواستار بازگشت سریع به تعهدات متقابل در برجام هستیم. این بهترین راه برای تقویت روابط اقتصادی منطقه و پرهیز از بحران هسته‌ای است.»

رابرت مالی در پایان گفت: «ما به رایزنی‌های نزدیک ادامه خواهیم داد.»

از: ایران اینترنشنال 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.