فعالان صنفی: دستگیری رسول بداقی پیامی آشکار برای ارعاب فرهنگیان است

شنبه, 27ام آذر, 1400
اندازه قلم متن

رسول بداقی، بازرس کانون صنفی معلمان و عضو شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان

صدای آمریکا

دستگیری رسول بداقی، بازرس کانون صنفی معلمان و عضو شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، با اعتراض تشکل‌های مختلف صنفی روبرو شده است.

بنا بر گزارش‌ها، آقای بداقی روز شنبه ٢٠ آذر و در آستانه تجمع گسترده و سراسری معلمان، توسط نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت شد و در هنگام بازداشت مورد ضرب و شتم ماموران قرار گرفت. بر اساس گزارش هراناماموران در زمان بازداشت رسول بداقی حتی اجازه پوشیدن لباس مناسب را هم به او ندادند و تمامی وسایل ارتباطی وی و همسرش را نیز ضبط کردند و با خود بردند.

انجمن صنفی معلمان استان فارس با انتشار بیانیه‌ای در کانال تلگرامی خود نوشت: «دستگیری این فعال نام آشنای صنفی آموزش و پرورش، پیامی آشکار از طرف حاکمیت برای جنبش صنفی معلمان داشت. ارعاب و تهدید برای شکستن اراده معلمانی که سال‌ها است بازیچه بازی‌های سیاسی و جناحی شده‌اند و مطالبات به حق آنان فراموش شده و یا فدای بازی‌های سیاسی شده است.»

 

 

 

کانون صنفی معلمان نیز در محکومیت این بازداشت و تبعات آن، با صدور بیانیه‌ای اعتراضی خطاب به مقامات تصمیم گیرنده و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی نوشته است: «اگر اصرار بر ادامه روش‌های جاری دارید، بر حسب وظیفه معلمی به شما می‌گوییم رسول بداقی زخم‌خورده سرکوب سالیان، امروز دیگر یک فرد نیست، نمادی از یک جریان رو به رشد است. در راه طی شده، تجدیدنظر کنید.»

رسول بداقی که دارای سه دهه سابقه تدریس و تحصیلات کارشناسی در رشته مدیریت آموزشی است، پس از اعتراضات سال ۸۸ بازداشت شد و به زندان افتاد. بداقی در پی حضور در تجمعات صنفی و آنچه «فعالیت علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی» اعلام شده بود، از تدریس در دبیرستان‌های اسلامشهر و کار در حوزه آموزش و پرورش منع شد.

بازداشت او علاوه بر اعتراض نهادهای صنفی فرهنگیان و معلمان، موجب واکنش برخی دیگر صنوف نیز شده است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به همراه سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند در کنار معلمان که آینده‌سازان فرزندان‌شان هستند، بازداشت و پرونده‌سازی برای او را محکوم می‌کنند و «خواستار آزادی بی قید و شرط» این معلم معترض، اسماعیل عبدی و سایر معلمان زندانی و زندانیان سیاسی هستند.

فعالان صنفی و تشکل‌های مختلف با اعلام تداوم بی‌خبری از وضعیت رسول بداقی و عدم قبول مسئولیت بازداشت وی از سوی هیچ یک از ارگان‌های رسمی، نهادهای امنیتی یا دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، نسبت به شرایط نامعلوم او ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی فوری این معلم معترض شده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.