برداشت از صندوق خالی، تدبیر جدید رئیسی برای رفع کسری بودجه

دوشنبه, 29ام آذر, 1400
اندازه قلم متن
 

از جمله تدابیری که دولت رئیسی در نظر دارد برای رفع کسری بودجه به اجرا بگذارد کاهش پنجاه درصدی سهم صندوق ذخیره ارزی (موسوم به صندوق توسعه) است. به این ترتیب قرار است سهم صندوق توسعه از محل درآمدهای نفتی از ۴٠ درصد به ٢٠ درصد کاهش یابد. در صورت تحقق این تدبیر، بزرگترین برداشت از صندوق توسعه یا همان صندوق ذخیرۀ ارزی صورت خواهد گرفت.

علی خامنه‌ای، رهبر حکومت اسلامی ایران پارسال با درخواست مشابه حسن روحانی برای کاهش سهم صندوق توسعه و افزودن آن بر منابع بودجه مخالفت کرد.

با این حال، یکی از موانع تدبیر ابراهیم رئیسی این است که او نتواند به دلیل تحریم‌ها به ویژه تحریم‌های بانکی همۀ درآمدهای نفتی را به کشور بازگرداند به ویژه این که دو خریدار عمدۀ نفت ایران، چین و هند، به بهانۀ تحریم‌ها از دادن ارز به تهران خودداری می‌کنند و نفت ایران را به بهای بسیار نازل آنهم به صورت تهاتر می‌خرند. در این صورت ابراهیم رئیسی چاره‌ای جز چاپ ریال بدون پشتوانه نخواهد داشت که پی آمدش تشدید تورم و کاهش بیشتر ارزش پول ملی خواهد بود.

از زمان تشکیل این صندوق در سال ١۳٧٩ تمام دولت‌های جمهوری اسلامی از آن برداشت کرده‌اند. در این بین محمود احمدی نژاد رکوردار است. او دست کم  ٢۴ میلیارد دلار از این صندوق برداشت کرد، در حالی که در دورۀ او درآمدهای نفتی ایران به ٧۵٠ میلیارد دلار بالغ شد.

در سال ١۳٩٩ با موافقت علی خامنه‌ای مبلغ دو میلیارد دلار از این صندوق به بودجۀ نظامی کشور اختصاص یافت. در سال ١۳٨٨ محمود احمدی نژاد موجودی این صندوق را سرّی اعلام کرد. یک سال بعد حسن روحانی گفت که احمدی نژاد کل صندوق را خالی کرده است. در حال حاضر هم هیچ اطلاعی دربارۀ موجودی واقعی این صندوق در دست نیست.  

از دیگر تدابیر ابراهیم رئیسی برای رفع کسری بودجه فروش اموال دولتی و استقلال بودجۀ استان‌ها از بودجۀ سراسری کشور است.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.