ایران‌اینترنشنال: ارسال پهپادها به نیروهای نیابتی ایران در منطقه افزایش یافته است

جمعه, 3ام دی, 1400
اندازه قلم متن

یک منبع در اسراِئیل در گفت‌وگوی اختصاصی با ایران اینترنشنال جزییات تازه‌ای از ساخت پهپادهای نظامی توسط سپاه پاسداران ارائه کرد و گفت ارسال این پهپادها به نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه در ماه‌های اخیر شدت گرفته است.

این منبع اسرائیلی که نخواست نامش فاش شود، به خبرنگار ایران اینترنشنال در اسرائیل گفت که جمهوری اسلامی ایران تصمیم دارد تا در آینده‌ای نزدیک حملات با پهپادها را به مرکز فعالیت‌های خودش در منطقه تبدیل کند.

او با اشاره به این که امروز این پهپادها در دست نیروهای نیابتی ایران در عراق، سوریه، یمن و همچنین در اختیار حزب‌الله لبنان قرار دارد، اضافه کرد که این پهپادها در سال‌های گذشته به ونزوئلا نیز فروخته شد.

به گفته این منبع، تولید این پهپادها تحت نظارت مستقیم امیرعلی حاجی‌زاده، فرمانده هوافضای سپاه انجام گرفته و دامنه تولید و وسعت پخش آنها و همچنین ارسالشان به نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی در منطقه در ماه‌های اخیر شدت گرفته است.

او افشا کرد که تقریبا تمامی انواع گوناگون این پهپادها به صورت مهندسی معکوس ساخته شده و از پهپادهای سقوط کرده آمریکایی در افغانستان، ایران، عراق و جاهای دیگر و همچنین از پهپادهای ساخت اسرائیل مونتاژ شده است.

این منبع ادامه داد که مسئولیت ارسال این پهپادها را نیروی قدس و واحد ۱۹۰ سپاه پاسداران برعهده دارد.

این منبع در ادامه یکی از دلایل روی آوردن سپاه پاسداران به تولید انبوه پهپادها را «پریشانی و سرخوردگی» جمهوری اسلامی برای رساندن موشک و سلاح‌های سنگین به طرفداران خود در خاورمیانه عنوان کرد.

او گفت حملات اسرائیل در سوریه باعث شده که خط ارسال این اسلحه‌ها با مشکل جدی روبه‌رو شود. همچنین دلیل دیگر، سختی امکان تشخیص محل پرواز این پهپادهاست؛ در نتیجه جمهوری اسلامی به راحتی می‌تواند پس از حمله، نقش خود در این حملات را انکار کند. این پهپادها می‌توانند پس از دور زدن‌های بسیار حمله کنند و تعیین مرکز پرواز آنها بسیار سخت است.

به گفته این منبع، دلیل آخر، ارزان‌ و ساده بودن ساخت پهپادهاست، اما در عین سادگی، بسیار مخرب و ویران‌گر است.

او توضیح داد که پهپادهای ساخت ایران از انواع گوناگون انتحاری، انفجاری، هجومی و پهپادهای اطلاعاتی هستند؛ مانند «شاهد ۱۳۶» که برد ۲۰۰۰ متر دارد، «شاهد ۱۲۹» که از هرمس اسرائیلی که در کنار نطنز سقوط کرد، مونتاژ شده، «مهاجر ۴» و «مهاجر ۶» که می‌توانند از کشتی‌ها هنگام عبور پرتاب شوند و همچنین «ابابیل» که می‌تواند ۸ ساعت پرواز کند.

این منبع در پایان با تاکید بر این که سپاه پاسداران با تولید این پهپادها یک چالش جدی و تهدید جدی را برای منطقه و همچنین اسرائیل ایجاد کرده، اضافه کرد هرچند اسرائیل در داخل مرزهای خودش توانایی بالایی دارد و می‌تواند با این تهدید مقابله کند اما در بیرون مرزها با مشکل مواجه است.

یک ماه پیش، بنی گنتس، وزیر دفاع اسرائیل گفت که ایران از پایگاه‌‌های چابهار و قشم برای نگهداری پهپادهای رزمی و همچنین برای حمله پهپادی به اهداف دریایی استفاده می‌کند.

گانس روز سه‌شنبه دوم آذر در یک کنفرانس امنیتی هم گفت اکنون نیز پهپادهای تهاجمی پیشرفته «شاهد» در این دو پایگاه مستقرند.

پیشتر وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرده بود نیروهای جمهوری اسلامی در پایگاهی در شهر کاشان به «تروریست‌های» یمن، عراق، سوریه و لبنان آموزش کار با پهپاد می‌دهند.

از: ایران اینترنشنال 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.