صالحی: نیروی قدس سپاه در جنگ داخلی لیبی با کمک هلال احمر امکانات ایجاد می‌کرد

شنبه, 11ام دی, 1400
اندازه قلم متن

علی اکبر صالحی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران، گفته است در جریان سفرش به لیبی در سال ۹۰، دیده است که نیروی قدس سپاه در جریان درگیری‌های داخلی لیبی به «انقلابیونی» که زخمی شده بودند، کمک کرده است و با کمک هلال احمر امکاناتی را ایجاد کرده بود.

او در گفت‌وگویی که روز شنبه ۱۱ دی‌ماه در روزنامه خراسان منتشر شده، درباره این گروه از انقلابیون که از حمایت نیروی قدس سپاه برخوردار بودند، توضیح نداده است ولی گفته است برای تعیین سفیر ایران در کشورهایی لیبی و تونس نیز باید با قاسم سلیمانی، فرمانده وقت نیروی قدس هماهنگی صورت می‌گرفت و با همفکری آقای سلیمانی، پیمان جبلی، رئیس کنونی صداوسیما، سفیر ایران در تونس در آن دوره شد و حسین اکبری، سفیر ایران در لیبی شد. حسین اکبری اکنون رئیس ستاد مرکزی فلسطین است.

بحث همکاری نیروهای نظامی ایران و جمعیت هلال احمر و استفاده پوششی نیروهای نظامی ایران از این نهاد غیرنظامی و امدادرسان سابقه‌دار است. فروردین سال ۹۸، سعید قاسمی، فرمانده سابق سپاه پاسداران، گفت در دهه ۷۰، همراه با حسین الله‌کرم، تحت «پوشش» نیروهای هلال احمر به بوسنی رفته و در آن جا نیروهای مسلمان را آموزش نظامی داده است.

در جریان جنگ بوسنی در سال‌های ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۳ ایران از طریق سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان در جنگ مشارکت داشت. احمد جنتی، به نمایندگی از آیت‌الله خامنه‌ای، فعالیت‌های مربوط به حضور ایران را پیگیری می‌کرد.

گفته‌های سعید قاسمی در آن زمان با واکنش‌های گسترده‌ای روبرو شد و سپاه پاسداران و مقام‌های دولت ایران این گفته‌ها راتکذیب کردند و جمعیت هلال احمر نیز گفت از آقای قاسمی شکایت می‌کند که تاکنون مشخص نشده است نتیجه این شکایت چه شده است.

علی اکبر صالحی در گفت‌وگو با روزنامه خراسان همچنین به اختلافات مربوط به حضور نظامی ایران در جنگ داخلی سوریه اشاره کرده و گفته است «عده‌ای می‌گفتند چرا به سوریه می‌رویم».

پیش از این نیز گزارش‌هایی درباره مخالفت برخی مقام‌های حکومت ایران با حضور نظامی در سوریه منتشر شده بود. بر اساس این گزارش‌ها، رهبر جمهوری اسلامی با رد این مخالفت‌ها، بر حضور در جنگ داخلی سوریه و کمک به بشار اسد تاکید کرده بود.

آقای صالحی همچنین گفته است در جریان مذاکرات محرمانه هسته‌ای با آمریکا در عمان با قاسم سلیمانی صحبت کرده و گفته است «بیایید در میدان و کمک کنید که دوستان اینقدر اذیت نکنند».

واژه «میدان» اشاره به فعالیت‌های نیروی قدس سپاه پاسداران در حوزه دیپلماسی دارد.

محمدجواد ظریف، وزیر سابق خارجه ایران، در یک گفت‌وگوی جنجالی که روز پنجم اردیبهشت امسال منتشر شد، انتقادات بی‌سابقه‌ای را از تسلط نظامیان بر سیاست خارجی ایران مطرح کرد و گفت حکومت ایران «میدان» یعنی عرصه فعالیت سپاه پاسداران را بر «دیپلماسی» ترجیح داده و قاسم سلیمانی، فرمانده «میدان» نظام، را به وارد کردن آسیب به دیپلماسی متهم کرد.

این گفت‌وگو با واکنش‌های تندی مواجه شد و علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بدون نام بردن از محمدجواد ظریف، از فایل صوتی و اظهارات او درباره قاسم سلیمانی انتقاد کرد و گفت: «این حرف‌ها تکرار حرف‌های خصمانه دشمنان ما و آمریکاست».

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران در بخش دیگری از این گفت‌وگو با اشاره به فعالیت‌های قاسم سلیمانی در عراق، به لزوم هماهنگی برای تعیین دیپلمات‌های ایران در کشورهای مختلف اشاره کرده و گفته است: «اغلب کسانی که در عراق بعد از سقوط صدام مسئولیت گرفتند، قبلا با سردار [سلیمانی] رفاقت و تماس داشتند».

اعمال نفوذ سپاه قدس در دیپلماسی ایران و تعیین سفرا در کشورهای مختلف پیش از گفت‌وگوی محمدجواد ظریف توسط اکبر هاشمی رفسنجانی نیز مطرح شده بود.

او در گفت‌وگویی با طرح این موضوع که «در عراق، سوریه، لبنان، افغانستان کسی نمی تواند سفیری را بدون موافقت سپاه قدس بگذارد»، گفته بود نقش سپاه قدس «وزارت خارجه را از اعمال مسئولیت خودش در حساس ترین نقاطی که به ما مربوط می شود محروم کرده است».

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.