۱۹۰ نفر در رابطه با افشای فایل صوتی ظریف ممنوع الخروج شدند

سه شنبه, 14ام دی, 1400
اندازه قلم متن

zarif2_010122.jpg

جزییات جدیدی از پرونده افشای فایل صوتی ظریف / وکیل پرونده: همه وسایل الکترونیک موکلانم ضبط شده است

اطلاعاتی به دست رویداد۲۴ رسیده که نشان می‌دهد تعداد زیادی از افراد به اتهام ارتباط با افشای فایل صوتی ظریف ممنوع الخروج شده‌اند. وکیل چند نفر از آنها خبر داده که به بعضی از این افراد گفته شد گوشی تلفن همراه و لپ‌تاپشان را تحویل بدهند و از همان تاریخ هم در مورد موکل بنده هنوز تلفن همراه، لپ‌تاپ و وسایل الکترونیکی‌اش را تحویل نداده‌اند.

رویداد۲۴ لیلا فرهادی – افشای فایل صوتی مصاحبه محمدجواد ظریف با مرکز مطالعات استراتژیک ریاست جمهوری بازتاب زیادی در ماه‌های پایانی سال گذشته داشت؛ به حدی که اثرات آن همچنان ادامه دارد. فایل افشا شده مربوط به مصاحبه‌های مجموعه «آن سوی دولت» با وزیران و معاونان رئیس جمهور «در چارچوب تاریخ شفاهی دولت‌های یازدهم و دوازدهم» بود که قرار بوده «با درجه طبقه‌بندی آرشیو شود و یک نسخه گزیده از هر گفتگو با توافق مصاحبه‌شونده‌ها در یک نهاد مطالعاتی آرشیو و سپس منتشر شود و در دسترس عموم قرار گیرد.»

پس از انتشار عمومی این فایل قوه قضاییه پرونده‌ای برای این اتفاق تشکیل داد و در اردیبهشت ماه سال جاری، دادسرای تهران از تشکیل پرونده قضایی در ارتباط با «فایل صوتی طبقه‌بندی شده از وزیر امور خارجه» ایران خبر داد. ظاهرا چندین نهاد اطلاعاتی و امنیتی به عنوان ضابط و شاکی در این پرونده حضور دارند. علی ربیعی سخنگوی دولت روحانی نیز از دستور رئیس جمهور وقت به وزارت اطلاعات برای شناسایی عوامل انتشار فایل صوتی خبر داده بود.

چندی بعد غلامحسین اسماعیلی سخنگوی وقت قوه قضاییه، اعلام کرد علاوه بر وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه نیز وارد این پرونده شده است. همزمان نمایندگان مجلس نیز به تحقیق و تفحص از مرکز بررسی‌های استرتژیک ریاست جمهوری رای دادند. در میان محور‌های تحقیق و تفحص مجلس عناوینی نظیر عدم اهتمام مسئولین مرکز بررسی‌های استراتژیک نهاد ریاست جمهوری در استفاده از «نیرو‌های دارای سوء سابقه امنیتی» ذکر شده است.

خردادماه امسال غلامحسین اسماعیلی سخنگوی وقت قوه قضائیه ایران اعلام کرد در پرونده مربوط به انتشار فایل صوتی محرمانه محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران، «افرادی» ممنوع الخروج و برخی نیز «تفهیم اتهام» و با قرار وثیقه آزاد شده‌اند. گزارش‌های رسیده به دست رویداد۲۴ نشان می‌دهد نزدیک به ۱۹۰ نفر از افرادی که از نزدیک و دور با موضوع انتشار فایل صوتی در ارتباط بوده‌اند، در فهرست افراد متهم و مطلع قرار گرفته‌اند. از جمله این افراد باید به اسامی محمدجواد ظریف، محمد قوچانی، حسام الدین آشنا، سعید لیلاز، عباس عبدی، حمیدرضا جلایی‌پور، بهزاد نبوی، آسعید گنجی اشاره کرد. البته سعید آگنجی در ایران نیست. او همان فردی است که نامه رد صلاحیت علی لاریجانی را نیز افشا کرد.

گفتند افراد مربوط به فایل صوتی ظریف دعوت شده‌اند نه احضار

نام چندین روزنامه‌نگار هم در فهرست افراد درگیر پرونده تحت عناوین مطلع یا متهم دیده می‌شود که رویداد۲۴ از ذکر نام آنها خودداری کرده است اما با ثمین چراغی وکیل دو تن از افرادی که تحت عنوان مطلع پرونده فایل صوتی ظریف مورد بازجویی و تفتیش قرار گرفته‌اند، گفتگو کرده است. چراغی درباره محتوای پرونده به رویداد۲۴ گفته در رابطه با پرونده فایل صوتی ظریف چندین نفر را احضار کرده‌اند که البته به آن‌ها گفتند دعوت شدند، چون واژه احضار برای متهم به کار می‌رود، ولی اتهامی متوجه موکل‌های من نبوده است.

همه وسایل الکترونیک موکلانم ضبط شده است

او توضیح داده «از همان روز‌های اول که آقای حسام الدین آشنا برکنار شد، تعداد زیادی از این افراد ممنوع الخروج شدند و منزل بعضی از این‌ها هم تفتیش شد. به بعضی از این افراد هم گفته شد گوشی تلفن همراه و لپ‌تاپشان را تحویل بدهند. از همان تاریخ هم در مورد موکل بنده هنوز تلفن همراه، لپ‌تاپ و وسایل الکترونیکی اش را تحویل نداده‌اند.

در برگه تفتیش جرم عنوان نشده بود

چراغی درباره نحوه تفهیم اتهام افراد گفته «از آنجایی که موکل‌های من تحت عنوان مطلع بازجویی شده‌اند، تفهیم اتهام نشدند. او گفته در زمان تفتیش منزل یکی از موکلانش در محل حضور داشته است. به گفته چراغی در زمان تفتیش از ماموران سوال کرده که اتهام موکلش چیست و آن‌ها گفتند اتهامی ندارد و تنها مطلع پرونده است. در برگه تفتیش هم ذکر شده بود که همه آلات و ادوات مربوط به «جرم» مصادره می‌شود، اما عنوان جرم اتهامی به موکلانش ذکر نشده بود.

همه نهادهای امنیتی پیگیر پرونده فایل صوتی ظریف هستند

این وکیل دادگستری درباره ضابط پرونده هم ابراز بی‌اطلاعی کرده و گفته ما هنوز متوجه نشدیم ضابط و شاکی پرونده کیست. ظاهرا چندین نهاد اعم از حفاظت اطلاعات قوه قضاییه، اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات همزمان در حال پیگیری پرونده افشای فایل صوتی ظریف هستند.

از: گویا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.