هشدار کانون نویسندگان ایران: جان کیوان صمیمی در خطر است

جمعه, 24ام دی, 1400
اندازه قلم متن

کیوان صمیمی روزنامه‌نگار ۷۳ ساله زندانی پس از نوشتن نامه‌ای درباره مرگ بکتاش آبتین به تبعید تهدید شده است.

Iran Keivan Samimi

کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای هشدار داده که جان کیوان صمیمی، روزنامه‌نگار زندانی، در خطر است. در این بیانیه عنوان شده که کیوان صمیمی پس از انتشار نامه‌ای از داخل زندان با عنوان “قتل شبه عمد” درباره مرگ بکتاش آبتین به تبعید به زندان دیگری تهدید شده است.

آقای صمیمی در نامه خود که پس از مرگ بکتاش آبتین
در اثر قصور پزشکی در زندان روی داد، نوشته است: «دغدغه و درد اگر مطالبه‌گری و فریاد را برنیاورد، درد نیست و حداکثر می‌توان به آن گفت نارضایتی. او درد داشت و اعتراض می‌کرد، نه مثل بسیاری که فقط حرف می‌زنیم و شاید هم بعضی‌مان قشنگ می‌نویسند، ولی می‌ترسیم و پرهیز می‌کنیم از اعتراض در میدان و خیابان.»

برای مطالعه پیام در تویتر لطفا روی عکس بالا کلیک کنید

پیشتر کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران از قول یک منبع آگاه نوشته بود: «با توجه به سن بالا و سابقه بیماری کیوان صمیمی و همچنین نظریه پزشکی قانونی و موافقت رئیس زندان، قانونا باید با تبدیل مجازات حبس آقای صمیمی به وضعیت دیگر فورا موافقت شده و قانون در این زمینه اجرا شود. اما امین وزیری، معاون دادستان و دادیار ناظر بر زندانیان سیاسی، اصرار دارد که کیوان صمیمی به زندان دیگری تبعید شود».

کیوان صمیمی، سردبیر نشریه ایران فردا، رییس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات و عضو شورای فعالان ملی‌مذهبی ایران، در تجمع روز جهانی کارگر در ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ دستگیر و یک ماه بعد به طور موقت آزاد شد.

او در خرداد ۹۹ به اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” به سه سال زندان محکوم شد. این حکم در آذرماه سال گذشته و اوج شیوع کرونا اجرایی شد.

کیوان صمیمی ۷۳ سال دارد و دارای بیماری قلبی است.

در همین زمینه:

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.