معوقات مزدی کارگران شهرداری یاسوج/ تسویه حساب با ۱۵۰ نفر از کارگران کارخانه ایران‌مایه تبریز

شنبه, 2ام بهمن, 1400
اندازه قلم متن

 

خبرگزاری هرانا – کارگران خدماتی شهرداری یاسوج از از عدم پرداخت ۶ ماه معوقات مزدی خود خبر دادند. همچنین ۱۵۰ نفر از کارگران کارخانه ایران‌مایه تبریز از تسویه حساب خود توسط کارفرما به بهانه ضررده بودن شرکت، خبر داده و اعلام کردند ۱۰ ماه را بدون حقوق و بیمه سپری کرده‌ ایم.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران خدماتی شهرداری یاسوج که تحت نظارت یک شرکت پیمانکاری فعالیت دارند، از افزایش معوقات مزدی خود در ماه‌های آینده ابراز نگرانی کردند.

کارگران خدماتی شهرداری یاسوج که تحت نظارت یک شرکت پیمانکاری فعالیت دارند، از افزایش معوقات مزدی خود در ماه‌های آینده ابراز نگرانی کردند.

کارگران شهرداری یاسوج واقع در استان کهکیلویه و بویراحمد در تماس با خبرنگار ایلنا گفتند: پنج ماه معوقات مزدی سال جاری طلبکاریم و با اتمام دی ماه؛ این معوقات وارد شش ماه شده است.

این کارگران با بیان اینکه در ادامه بی‌توجهی کارفرما به پرداخت مطالبات‌مان، صبح امروزشنبه (۲ بهمن ماه) تعدادی از همکارانمان در مقابل ساختمان استانداری تجمع کردند، گفتند: در شرایط فعلی که در آستانه سال نو قرار داریم، نگران افزایش مطالبات و تامین مخارج زندگی هستیم.

کارگران با بیان اینکه، پیمانکار باید طبق قرارداد توانایی مالی پرداخت حداقل دو تا سه ماه حقوق کارگران زیرمجموعه خود را داشته باشد اما حتی قادر به پرداخت یک ماه حقوق ما کارگران نیست، افزودند: علاوه بر حقوق معوقه، چند سال عیدی و سنوات کارگران به تاخیر افتاده است.

این کارگران با بیان اینکه به حال کارگران شهرداری یاسوج در این شرایط بی‌پولی دل نمی‌سوزانند، در ادامه تصریح کردند: چندین ماه است شهرداری وعده پرداخت حقوق می‌دهد. در طول چند سال گذشته روند پرداخت حقوق کارگران با تاخیر انجام می‌شود و هیچ تغییری نکرده است.

آن‌ها افزودند: تا روزی که واریزی‌ها انجام نشود، نمی‌توانیم به قول و وعده‌ها دلخوش باشیم. از بس وعده بی‌نتیجه شنیده‌ایم دیگر اعتماد نداریم. وضعیت معیشتی‌مان خوب نیست و امیدواریم مسئولان کاری برای ما انجام دهند.

بیکاری ۱۵۰ کارگر کارخانه ایران‌مایه تبریز

به گزارش ایلنا، کارخانه ایران‌مایه تبریز که در سال ۱۳۸۷ به یک شرکت ترکیه‌ای – فرانسوی واگذار شد، اوایل سال ۱۴۰۰ به بهانه‌ی ضررده بودن شرکت، رو به تعطیلی رفت و کارفرما با ۱۵۰ نفر از کارگران که هر کدام سابقه‌ی بالای ۱۰ تا ۱۵ سال داشتند، تسویه حساب کرد.

کارگران ایران‌مایه‌ی تبریز، از ادامه‌ی وضعیت بلاتکلیفی خود خبر دادند. به گفته‌‎ی آن‌ها؛ این کارخانه که در سال ۱۳۸۷ به یک شرکت ترکیه‌ای – فرانسوی واگذار شد، اوایل سال ۱۴۰۰ به بهانه‌ی ضررده بودن، رو به تعطیلی رفت و کارفرما با ۱۵۰ نفر از کارگران که هر کدام سابقه‌ی بالای ۱۰ تا ۱۵ سال داشتند، تسویه حساب کرد.

این کارگران گفتند: از این تعداد ۲۸ نفر از کارگران از امضای تسویه امتناع کردند و با طرح شکایت در اداره کار تبریز و با همکاری فرمانداری و مصوبه‌ی کمیسیون کارگری شورای تامین شهرستان تبریز، حکم باز گشت به کار برایشان صادر شد.

کارگران با تاکید بر اینکه حکم اجرایی خود را نیز دریافت کرده‌اند، گفتند: تاکنون اقدام قاطعی از سوی مسولان دادگستری صورت نگرفته است.

آن‌ها با اشاره به اینکه حدود ۱۰ ماه را بدون حقوق و بیمه سپری کرده‌اند، گفتند: از مسولان استانی و کشوری عاجزانه خواهشمندیم با توجه به وضعیت بحرانی اقتصادی کشور و وضعیت کرونایی و مشکلات بوجود آمده برای کارگران و نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال، به داد ما برسند که اکنون در شرایط بسیار بحرانی به سر می‌بریم و شرمنده خانواده هستیم.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها:

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.