برگزاری شش تجمع و اعتصاب کارگری در جنوب شرقی ایران

یکشنبه, 3ام بهمن, 1400
اندازه قلم متن

استان‌وایر- کارگران استان‌های هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان، دست‌کم شش تجمع اعتراضی برگزار کردند. این اعتراضات که در دو هفته منتهی به سوم بهمن‌ماه جاری در «پروژه راه‌سازی جاده دو بانده خاش به زاهدان»، «شرکت خودروسازی کرمان موتور»،«شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق»،« تعاونی مسکن راه آهن زاهدان و میرجاوه»، «شهرداری ایرانشهر» و «شرکت روی بندرعباس» به وقوع پیوسته است.

اعتصاب در پروژه جاده خاش به زاهدان

مطالبات مزدی کارگران پیمانی شاغل در پروژه راهسازی جاده دو بانده خاش به زاهدان دست‌کم سه تا چهار ماه به تاخیر افتاده است. این کارگران که در اعتراض به مطالبات مزدی خود، دست از کار کشیده‌اند؛ هنوز معوقات خود را دریافت نکرده‌اند.

این کارگران این پروژه عمرانی که از شهرها و روستاهای همجوار در این پروژه مشغول کارند، به دلیل مطالبات معوقه با مشکلات معیشتی دست و پنجه نرم می‌کنند. به گفته یکی از کارگران، آن‌ها از طریق یک شرکت پیمانکاری در پروژه راهسازی جاده خاش به زاهدان مشغول کار هستند: «اجرای این پروژه عمرانی با سرمایه دولت در مسیر ترانزیتی بندر چابهار به میلک در حال ساخت است. ما خواستار آن هستیم که مسئولان از مشکلات کارگران این پروژه راهسازی با خبر شوند.»

اجرای قانون سخت و زیان‌آور، تنها برای مدیران

کارگران شرکت خودروسازی کرمان موتور نسبت به روند بازنشستگی پیش از موعد مشاغل سخت و زیان‌آور اعتراض کردند. این شرکت در واکنش اعلام کرده است: «چهار درصد بازنشستگی پیش از موعد را پرداخت می‌کند.»

کارگران شرکت کرمان خودرو که از قانون مشاغل سخت و زیان‌آور بودن محروم هستند، می‌گویند: «مدیران این شرکت با استفاده از این ماده قانونی و پرداخت جبران کسر واریز حق بیمه توسط شرکت، بازنشسته می‌شوند.» کارگرانی که از دهه ۸۰ به بعد توسط کرمان موتور استخدام شده‌اند، نسبت به این موضوع اعتراض داشته و می‌گویند چطور ممکن است که مدیران با ۲۰ سال سابقه بازنشسته شوند، اما کارگران از آن محروم باشند؟»

به گفته آن‌ها، تمامی کارگران به صورت مستمر ۲۰ سال اشتغال نداشته‌اند. برخی به صورت منقطع فعالیت کرده‌اند. اما به دلیل اینکه ۲۵ سال سابقه اشتغال دارند، می‌توانند بازنشسته شوند.

روابط عمومی این کارخانه خودروسازی در واکنش به این اعتراض، اعلام کرده است: «تمام کارگران این مجموعه یا کارگران پیمانکاری که بر طبق ضوابط مشاغل سخت و زیان‌آور ایشان تایید شده و مستقیم با این مجموعه خودروسازی همکاری نموده و مشمول بازنشستگی پیش از موعد بوده‌اند، سهم ۴ درصدی تامین اجتماعی آن‌ها توسط کرمان موتور پرداخت شده است.»

اعتصاب کارگران شرکت سنگ آهن بافق

کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی ایران بافق در اعتراض به اقدام مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد مبنی بر تغییر ناگهانی مدیر عامل این شرکت دست از کار کشیدند.

کارگران معترض به این اقدام مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد، با تجمع مقابل درب ورودی معدن چغارت خواستار لغو حکم مدیرعامل تحمیلی بر این شرکت هستند.

کارگران معترض خواستار حضور اعضای شورای تامین شهرستان و نماینده مردم بافق در مجلس شورای اسلامی در جمع خود و پاسخ‌گویی نسبت به اقدام مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد مبنی بر انتصاب مدیرعامل غیربومی علی‌رغم وجود صورت جلسه‌های امنیتی در این زمینه هستند.

زمین‌های ما را را پس دهید

کارگران عضو تعاونی مسکن راه‌آهن زاهدان و میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان برای بازگرداندن اراضی کارگری خود از قوه قضاییه درخواست کمک کردند.

آن‌ها در توضیح مشکلات زمین‌های خود و همکاران‌شان می‌گویند: «از حدود ۲۰ سال پیش راه‌آهن زاهدان و میرجاوه با تشکیل یک تعاونی مسکن برای خانه‌دار کردن کارگران خود قطعه زمینی را خریداری کرده است.»

آن‌ها با بیان اینکه کارگران راه‌آهن زاهدان و میرجاوه از سال ۱۳۸۱ به‌رغم پیگیری از نهادهای اجرایی هنوز نتوانسته‌اند به زمین‌های خود برسند، افزودند: «مالکان این اراضی، کارگران زحمت‌کشی هستند که این زمین‌ها ثمره یک عمر تلاش شبانه‌روزی آن‌هاست. به همین دلیل تمام دارایی خود را برای خرید این زمین‌ها به فروش رساندند.»

به گفته آن‌ها از آن زمان تاکنون این زمین‌ها به کارگران عضو تعاونی تحویل داده نشده است: «بعد از گذشت سال‌ها انتظار، وقتی پیگیر زمین‌هایمان می‌شویم، می‌گویند زمینی در کار نیست. بیایید پول‌های واریزی ۲۰ سال پیش خود را پس بگیرید.»

معوقات مزدی کارگران شهرداری ایرانشهر

کارگران شهرداری ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان، از افزایش مجدد معوقات مزدی خود در ماه‌های آینده ابراز نگرانی کردند.

در شهرداری ایرانشهر نزدیک به ۷۰۰ کارگر به صورت قراردادی مشغول کارند که تا پیش از دی‌ماه، شش ماه معوقات مزدی سال جاری طلبکار بوده و حالا این معوقات به ۷ ماه افزایش پیدا کرده است. آن‌ها می‌گویند: «تنها نگرانی ما انباشته شدن مطالبات‌مان در ماه‌های آینده است. اگر هر ماه بخشی از آن‌ها پرداخت نشود، بار دیگر مطالبات ما افزایش می‌یابد.»

به گفته آن‌ها، اگر مدیریت شهرداری راهکاری برای پرداخت بدهی‌های خود به کارگران پیدا نکند، همه کارگران برای تامین هزینه‌های زندگی خود دچار مشکل خواهند شد.

تجمع کارگران شرکت روی بندرعباس

کارگران شرکت روی بندرعباس هم طی هفته‌های اخیر در اعتراض به کاهش مدت قراردادهای خود، مقابل این کارخانه تجمع اعتراضی برگزار کردند. این تجمع در حالی برگزار شد که استاندار سابق هرمزگان، شهریورماه سال جاری وعده‌ رفع مشکلات تامین مواد اولیه این شرکت را داده بود. اما بر اساس گفته‌ کارگران، این مشکلات هنوز حل نشده است.

یکی از کارگران این شرکت میگوید: «کارخانه شرکت روی بندرعباس از مردادماه سال ۱۴۰۰ تعطیل بوده است.» این کارخانه در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس و در کنار مجتمع آلومینیوم المهدی واقع شده است.

نجات کارگران توسط مردم

شش کارگر راهداری و اداره برق کرمان که برای عملیات اتصال برق در مناطق کوهستانی شهرستان ریگان گرفتار سیلاب شده بودند، توسط مردم نجات یافتند.

این شش کارگر که برای اتصال برق ناشی از طوفان عازم روستاهای مناطق کوهستانی شهرستان ریگان شده بودند، با افزایش بارندگی‌ها و جاری شدن سیلاب طی دو روز گذشته گرفتار و مفقود شده بودند. اما اهالی یکی از روستاهای کوهستانی شهرستان ریگان پس از یافتن کارگران، به آن‌ها پناه داده بودند.

در اردیبهشت ماه سال جاری هم شش نفر از کارگران برق منطقه‌ای کرمان در روستای اورمک گلبافت در حین ماموریت در حادثه سیلاب جان باختند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.