وزیر خارجه بریتانیا: مذاکرات احیای برجام در حال رسیدن به بن‌بست خطرناکی است

سه شنبه, 5ام بهمن, 1400
اندازه قلم متن

لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا به پارلمان این کشور گفت پیشرفت مذاکرات احیای برجام به اندازه کافی سریع نبوده و گفت‌گوها در حال رسیدن به «بن‌بست خطرناکی» است.

تراس روز سه‌شنبه پنجم بهمن درباره مذاکرات هسته‌ای ایران در وین گفت: «این مذاکرات فوری است و پیشرفت [در آن] به اندازه کافی سریع نبوده است.»

او ادامه داد: «ما به همکاری نزدیک با متحدان خود ادامه می‌دهیم، اما مذاکرات در حال رسیدن به بن‌بست خطرناکی است.»

وزیر خارجه بریتانیا تاکید کرد: «ایران اکنون باید انتخاب کند آیا می‌خواهد به توافق برسد یا مسئول فروپاشی برجام باشد. اگر برجام از بین برود، همه گزینه‌ها روی میز است.»

این اظهارات وزیر خارجه بریتانیا در حالی است که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز اعلام کرد با توجه به فعالیت‌های هسته‌ای ایران، واشینگتن نمی‌تواند اجازه دهد روند کنونی ادامه پیدا کند.

بلینکن در گفت‌وگویی اضافه کرد متحدان و شرکای آمریکا در اروپا نیز همین نظر را دارند و روسیه نیز که در مذاکرات وین مشارکت دارد، همین فوریت را احساس می‌کند.

او گفت در حال حاضر نمی‌تواند بگوید برجام احیا می‌شود یا نه و درباره این موضوع «ظرف چند هفته آینده» تصمیم‌گیری خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین گفت: «ما در زمینه توان بازگشت به این توافق خیلی زیاد به پایان فرصت باقی‌مانده نزدیک شده‌ایم، زیرا اتفاقی که افتاده این است که ایران در برنامه خود پیش‌روی داشته است.»

او ادامه داد: «ایران در حال رسیدن به نقطه‌ای است که زمان گریز آن، یعنی زمان تولید مواد شکافت‌پذیر لازم برای یک بمب، به چند هفته کاهش می‌یابد و این به خودی خود، چیزی است که نباید در طول زمان حفظ شود. این دنیایی نیست که ما بخواهیم در آن زندگی کنیم.»

 

 

وزیر خارجه آمریکا افزود: «ایران به کسب دانش و ایجاد تخصص ادامه می‌دهد، طوری که در آینده‌ای نسبتا نزدیک، حتی بازگشت به تمام محدودیت‌های برجام، موجب به دست آوردن دوباره مزایای کافی عدم اشاعه‌ [سلاح هسته‌ای] نخواهد شد.»

او گفت: «چون همه چیزهایی که ایران آموخته است، به این کشور اجازه می‌دهد حتی با وجود محدودیت‌های برجام، با سرعتی بسیار سریع‌تر بگریزد.»

وزیر خارجه آمریکا نتیجه‌گیری کرد: «بنابراین ما در حال نزدیک‌تر شدن به آن نقطه هستیم.»

اشاره بلینکن به احساس فوریت روسیه در این زمینه در حالی است که پیشتر، ان‌بی‌سی نیوز به نقل از چندین منبع آگاه آمریکایی گزارش داد که روسیه در هفته‌های اخیر به ایران یک توافق موقت را پیشنهاد داده که بر مبنای آن در ازای اعمال برخی محدودیت‌ها بر برنامه هسته‌ای ایران، برخی تحریم‌های جمهوری اسلامی کاهش یابد.

اما علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی روز سه‌شنبه در یک نشست خبری گفت همانطور که بارها اعلام شده موضوع توافق موقت در دستور کار جمهوری اسلامی نیست و در سفر اخیر رئیسی به مسکو «بحثی پیرامون قرارداد موقت نشده است.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.