افزایش صادرات غیرنفتی ایران به ترکیه به رغم مشکلات بانکی

سه شنبه, 5ام بهمن, 1400
اندازه قلم متن

ایران از افزایش پنج برابری صادرات غیرنفتی خود به ترکیه خبر داد. صادرات ایران به ترکیه از واردات پیشی گرفته اما این تبادلات به مشکلات بانکی برخورده است. عراق هم به دلیل تحریم‌ها نتوانسته بدهی گازی خود به ایران را بپردازد.

    

مهدی موسایی دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه گفته است از ابتدای سال ۱۴۰۰ تاکنون ایران چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار به ترکیه صادرات غیرنفتی داشته و واردات ایران از ترکیه نیز در همین مدت سه میلیارد و ۵۰۰ ملییون دلار بوده است. بنابراین تراز مبادلات تجاری در سال جاری حدود ۷۰۰ میلیون دلار به نفع ایران بوده است.

در مقایسه با سال ۱۳۹۹ که ایران تنها ۸۰۰ میلیون دلار به ترکیه صادرات غیر نفتی داشته، اکنون این صادرات پنج برابر افزایش را نشان می‌دهد.

موسایی با اشاره به سفر قریب‌الوقوع رجب طیب اردغان، به ایران نیز گفته است که درباره مسائلی چون مالیات اضافه‌ ترکیه از تجار ایرانی و مشکلات مرزی با رئیس جمهور ترکیه صحبت خواهد شد.

او از احتمال طرح یک قرارداد تجارت آزاد دوجانبه هم خبر داده و گفته که در این ارتباط پیشنهاداتی به اتاق بازرگانی ایران داده‌ شده و عملی شدن آنها، تجارت ایران با ترکیه را توسعه خواهد داد.

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه در عین حال یادآور شده که آنکارا ۲۲۵ میلیارد دلار صادرات و ۳۰۰ میلیارد دلار واردات دارد، “بنابراین برای ترکیه کمی سخت است که با کشوری تحریمی کار کند.”

به گفته موسایی مهم‌ترین عامل در بهبودی وضعیت تبادلات تجاری ایران و ترکیه، مناسب بودن قیمت‌های انرژی و نیروی کار ایران بوده است.

او به این موضوع هم اشاره می‌کند که  ترکیه از تجار ایرانی شش درصد مالیات بیشتری می‌گیرد؛ زیرا تبادلات بانکی ایران به مشکل برخورده و عملا این کشور نمی‌تواند مبدا و مقصد پول را تشخیص دهد. 

عراق در جستجوی جایگزینی برای گاز ایران

اما تحریم‌ها علیه ایران فقط در ترکیه مشکل آفرین نبوده، بلکه عراق هم وضعیتی مشابه دارد.

احمد موسی سخنگوی وزارت برق عراق می‌گوید تحریم‌های آمریکا باعث شده است که این کشور نتواند بدهی‌های گازی خود را به ایران پرداخت کند و این مسئله سبب کاهش صادرات گاز ایران به عراق شده است.

سخنگوی وزارت برق عراق همچنین گفته است عراق برای فعال نگه داشتن نیروگاه‌های برقی خود در جستجوی جایگزینی برای گاز ایران است.

قرار است مقامات عراقی برای تامین نیاز گازی نیروگاه‌های خود آخر این هفته به کشورهای عربی مراجعه کنند.

سخنگوی وزارت برق عراق تاکید کرد کشورش “برای تنوع منابع گازی و کاهش وابستگی به ایران” تلاش می‌کند.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.