درخواست عضو جامعه مدرسین از رئیسی: مانع ورود زنان به ورزشگاه‌ها شوید

چهارشنبه, 6ام بهمن, 1400
اندازه قلم متن

رادیوفردا

رئیس مجمع عمومی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، ورود زنان به ورزشگاه را «مخالف ارزش‌های اسلامی-ایرانی» دانسته و از وی خواست تا مانع اجرایی‌ شدن این تصمیم شود.

ولی‌الله لونی در این نامه نوشته که طرح موضوع اجازه ورود زنان به ورزشگاه‌ها تصمیمی «حاشیه‌ساز» است که با «رویکرد و منش» ابراهیم رئیسی، رئیس سابق قوه قضاییه و رئیس جمهور فعلی، «مطابقت ندارد».

وی طرح این موضوع در دولت آقای رئیسی را «موجب شگفتی بدنه انقلابی و متدین جامعه» عنوان کرده و مدعی شد که ورود زنان به ورزشگاه‌ها «اساساً برخلاف ارزش‌های اسلامی ایرانی بوده و در راستای نگاه ابزارمحور غرب به زن است.»

ولی‌الله لونی در ادامه خطاب به ابراهیم رئیسی یادآوری کرده است که علاوه بر رفع مشکلات اقتصادی، انتظار مجمع مدرسین در قم از دولت وی این است که برای اصلاح «سیاست‌ها و عملکرد مخرب فرهنگی… گام‌های اساسی و بزرگی بردارد.»

این روحانی به صراحت از رئیس‌ جمهوری ایران خواسته است که ضمن «جلوگیری از اجرایی شدن این تصمیم، بخش‌های مختلف دولت را از هرگونه اقدام حاشیه‌ساز و برخلاف اولویت‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی کشور منع و برحذر» دارد.

 

این نامه پس از درخواست‌های مکرر و هشدار جدی فدراسیون جهانی فوتبال، فیفا، به فدراسیون فوتبال ایران در زمینه اقدام جدی برای رفع ممنوعیت ورود زنان به ورزشگاه‌ها نوشته می‌شود.

فیفا تهدید کرده در صورت برطرف نشدن چند مورد از جمله منع ورود زنان به ورزشگاه‌ها تا ۱۱ اسفند امسال، فوتبال ایران به طور کامل تعلیق و از راهیابی به جام جهانی محروم خواهد شد.

پیش از این، در تعدادی از بازی‌های تیم ملی ایران، تنها شمار کمی از زنان، آن هم به صورت گزینشی، اجازه حضور در ورزشگاه را پیدا کردند.

در ماه‌های گذشته، رسانه‌های ایران به نقل از سرپرست امور زنان وزارت ورزش و جوانان نوشته بودند که «ورود بانوان به ورزشگاه‌ها در کارگروه‌های مربوطه در حال بررسی است، ضمن اینکه زیرساخت‌هایی باید در استادیوم‌ها ایجاد شود تا حریم و شأن بانوان حفظ شود».

مریم کاظمی‌پور گفته بود:‌ «این موضوع در مراجع مختلف در حال بررسی است و با بخش‌های نظارتی و امنیتی و سایر مراجع اجرایی کشور که در این موضوع باید نظرشان کسب شود صحبت کردیم و جلسات تخصصی روند خوبی به خود گرفت.»

با این حال شماری از رسانه‌ها از جمله وب‌سایت عصر ایران و روزنامه شرق نوشته بودند که این موضوع «۲۰ سال» است که در ایران در حال برسی است و ابراهیم رئیسی باید در این باره تصمیم بگیرد و آن را ابلاغ کند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی در ایران به ویژه پس از حضور زنان سعودی در ورزشگاه ریاض برای تماشای بازی فوتبال تیم‌های فوتبال الهلال و پرسپولیس در مهرماه سال جاری، به تندی علیه منع ورود زنان ایرانی به ورزشگاه‌ها واکنش نشان دادند.

تعداد زیادی از آنها یادآوری کرده‌ بودند که در حال حاضر، تنها حکومت ایران و گروه طالبان‌ حضور زنان در ورزشگاه‌ برای تماشای چنین رقابت‌هایی را ممنوع می‌دانند.

با استفاده از گزارش‌های وب‌سایت انتخاب، عصر ایران، روزنامه شرق، توییتر و رادیوفردا/ ب. ب./ ف. دو.

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

برچسب‌ها: ,

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.