سخنگوی کانون صنفی معلمان: فشارهای امنیتی هم‌زمان با تحصن معلمان افزایش یافته است

یکشنبه, 10ام بهمن, 1400
اندازه قلم متن

 

همزمان با پیوستن مدارس بیشتری به تحصن سراسری معلمان ایران، گزارش‌هایی از افزایش فشار نهادهای امنیتی علیه فعالان صنفی معلمان و احضار و بازداشت برخی از آنان منتشر شده است.

محمد حبیبی سخنگوی کانون صنفی معلمان اعلام کرد با فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان، معلمان در روز یکشنبه ۱۰ بهمن همچون روز شنبه در مدارس سراسر کشور دست به تحصن زدند که بر اساس تصاویر و فیلم‌هایی که دریافت شده، میزان استقبال از این تحصن در یکشنبه نسبت به شنبه «بسیار گسترده‌تر» بوده است.

حبیبی گفت دومین روز تحصن سراسری معلمان ایران، در مجموع در بیش از ۳۰۰ شهر، ناحیه و روستای سراسر ایران برگزار شده است.

در حالی که پیشتر اعلام شده بود تحصن معلمان در روز شنبه در بیش از ۲۰۰ شهر و ناحیه آموزشی صورت گرفت، سخنگوی کانون صنفی معلمان گفت اگر تعداد روستاهای محل تحصن را هم در نظر بگیریم، این رقم به ۲۵۰ افزایش می‌یابد.

او اجرا نشدن لایحه همسانسازی حقوق بازنشستگان، بازگشت لایحه رتبه‌بندی از طرف شورای نگهبان به مجلس با هدف اجرا نشدن آن، فراموش شدن ماده ۶۴ قانون مدیریت خدمات کشوری، فقدان آموزش رایگان و بی‌توجهی به اصل ۳۰ قانون اساسی و پرداخت نشدن پاداش پایان خدمت سال ۱۴۰۰ را از دلایل تحصن‌های اخیر معلمان اعلام کرد.

استخدام نشدن معلمان خرید خدمات آموزشی و «ظلم مضاعف به این نیروهای خدماتی درون مدرسه و همچنین به تاراج بردن سرمایه فرهنگیان در صندوق ذخیره و در بند بودن و اخراج کردن معلمان کنشگر و فعال صنفی» از دیگر دلایل تحصن اعتراضی معلمان ایران است.

حبیبی گفت روز دوشنبه نیز معلمان از ساعت ده صبح در سراسر کشور تجمع‌هایی را مقابل اداره‌های آموزش و پرورش برگزار خواهند کرد. این تجمع در تهران مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی برگزار خواهد شد.

بازداشت یک فعال صنفی در کردستان

سخنگوی کانون صنفی معلمان تایید کرد که در نتیجه این تحصن‌ها، فشارهای امنیتی بیشتر شده و افراد مختلفی از نهادهای صنفی به پلیس امنیت یا اداره اطلاعات احضار شدند.

او گفت صبح روز یکشنبه شعبان محمدی عضو انجمن صنفی معلمان کردستان-مریوان در پی یورش نیروهای امنیتی به خانه او، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.

حبیبی گفت فشارهایی که وارد می‌شود با هدف متوقف کردن تحصن معلمان است، اما نتیجه معکوس خواهد داشت.

سخنگوی کانون صنفی معلمان همچنین با اشاره به افزایش شیوع کرونا در سراسر ایران و تعطیلی برخی مدارس گفت «وحدت رویه‌ای» در سیاست‌های دولت در نقاط مختلف ایران در این زمینه وجود ندارد.

او افزود: «متاسفانه هر روز شاهد اخبار ناخوشایندی از شیوع هر چه بیشتر کرونا در میان معلمان و دانش‌آموزان هستیم.»

پیشتر نیز، در پی تجمعات معلمان، صدها تن از معلمان به نهادهای امنیتی احضار و تهدید شدند.

حسین رمضان‌پور، عضو کانون صنفی معلمان استان خراسان شمالی، شنبه گذشته برای اجرای حکم شش ماه حبس به زندان بجنورد منتقل شد.

چند روز پیش از آن، ۲۹ دی‌ماه، نیز محمدتقی فلاحی، دبیر کانون صنفی معلمان تهران، در خانه خود بازداشت و برای اجرای حکم شش ماه حبس به زندان اوین منتقل شد.

از: ایران اینترنشنال 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.