شکنجه یک زن پناهجوی ایرانی توسط پلیس یونان

پنجشنبه, 14ام بهمن, 1400
اندازه قلم متن

روز پنج شنبه ۱۴ بهمن ۱۴۰۰، روزنامه آلمانی «اشپیگل»، در گزارشی ضمن اعلام این موضوع به نقل از این زن جوان ایرانی نوشته است که او در یک آن فقط احساس کرده که خون از سرش جاری شده و به روی صورتش ریخته است.

این زن جوان ایرانی، به همراه ۱۳ پناهجوی دیگر که عمدتا ایرانی و افغانستانی بوده‌اند در حال عبور از جنگل‌های بین ترکیه و یونان و رودخانه مرزی«اویروس» در نزدیکی شهر «ادیرنه» ترکیه بوده‌ که توسط پلیس یونان بازداشت شده‌ است.

پلیس مرزی یونان، حتی کاپشن و چراغ قوه این زن جوان را به‌همراه هزار یورویی که در کوله‌پشتی خود پنهان کرده از او گرفته و فقط موبایل او را که او ابتدا در سوتین و سپس در کفش خود پنهان کرده بوده را نتوانسته از او بگیرد.

اشپیگل در گزارش خود نوشته است که پلیس یونان برای بیرون نگه داشتن پناهجویان از این کشور و اتحادیه اروپا، دست به اقدامات «خشونت‌آمیزی» می‌زند.

همچنین این روزنامه آلمانی اعلام کرده است که منطقه مرزی یونان با ترکیه، یکی از تحت مراقبت‌ترین مناطق نظامی اتحادیه اروپاست و فقط افرادی که مجوز عبور داشته باشند، می توانند از این منطقه بگذرند.

پیش از این رسانه‌ها از استفاده پلیس مرزی یونان از بمب‌های صوتی برای دور نگه‌داشتن پناهجویانی که قصد ورود به اتحادیه اروپا دارند، خبر داده بودند.

همین امروز هم، گزارش‌هایی مبنی بر این‌که آنکارا و آتن همدیگر را در مرگ و یخ‌زدگی ۱۲ پناهجو در منطقه مرزی بین این دو کشور، مقصر می‌دانند، منتشر شد. 

سازمان‌های حقوق‌بشری درباره آن‌چه در یونان اتفاق می افتد ابراز نگرانی شدید کرده و خواهان اقدامات جدی در زمینه پاسخگویی دولت و پلیس یونان درباره خشونت علیه پناهجویانی که قصد ورود به خاک اروپا را دارند، شده‌اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.