مذاکرات وین؛ عجله امیرعبداللهیان برای توافق خوب و ناامیدی شمخانی

دوشنبه, 25ام بهمن, 1400
اندازه قلم متن

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه حکومت ایران طرف‌های غربی حاضر در مذاکرات احیای برجام را به «بازی با متن و زمان» متهم کرد و مدعی شد که ایران برای رسیدن به یک توافق خوب عجله دارد.

امیرعبداللهیان، روز دوشنبه ۲۵ بهمن در نشست مطبوعاتی مشترک با وزیر خارجه ایرلند گفت: برای رسیدن به توافق خوب آماده‌ایم و از رفتار مبتنی بر ایجاد شوک طرف غربی در مذاکرات استقبال نمی‌کنیم. طرف‌های غربی به جای بازی با متن و زمان بایستی نیت واقعی خودشان را برای بازگشت به تعهدات کاملشان ذیل برجام به نمایش بگذارند.

وی همچنین با ادعای اینکه ایران با منطق مذاکراتی قوی به حضور در مذاکرات ادامه می‌دهد، افزود: برای ایران اگر توافق امروز در وین حاصل شود بهتر از این است که فردا این اتفاق بیفتد. برای رسیدن به توافق خوب عجله داریم، ولی در چارچوب مذاکرات منطقی و در چارچوب دستیابی به حقوق و منافع ملت‌مان.

مذاکرات احیای توافق برجام از حدود ۱۰ ماه پیش میان ایران و دولت‌های غربی در وین پایتخت اتریش آغاز شده است. ایالات متحده آمریکا به شکل غیر مستقیم در این مذاکرات حضور دارد.

در مورد روند مذاکرات احیای برجام در شکل کنونی نیز خبرهای ضد و نقیضی منتشر می‌شود.

روز یکشنبه هفته جاری، میخائیل اولیانوف، نماینده ارشد روسیه در مذاکرات احیای توافق هسته‌ای ایران در وین با انتشار توییتی وضعیت کنونی گفت‌و‌گوهای وین را «مثبت» ارزیابی کرد و از «پیشرفت قابل توجه» در گفت‌و‌گوهای احیای برجام خبر داد. 

با این حال، ساعاتی پیش، علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران در توئیتی پس از گفتگوی تلفنی با علی باقری مسئول هیات ایرانی حاضر در مذاکرات وین نوشته بود سختی کار مذاکره‌کنندگان ایران «لحظه به لحظه برای پیشبرد دستورالعمل منطقی و قانونی تهران» افزایش می‌یابد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران امروز صبح نیز در توئیتی دیگر نوشت «مذاکرات وین به مرحله‌ای رسیده که می‌توان در مورد نتیجه آن با قطعیت و بدون نیاز به گمانه‌زنی اعلام نظر کرد.»

مذاکرات اتمی در وین هفته گذشته پس از وقفه ۱۰ روزه و مشورت هیئت‌ها با پایتخت‌هایشان از سر گرفته شد.

پیشتر، مقامات غربی گفته بودند، اگر هیئت‌های مذاکره‌کننده ظرف «چند هفته آینده» به توافق نرسند، احیای برجام امری «غیرممکن» خواهد بود

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.