علی مطهری: صدا و سیما مثل مستعمره روسیه جنگ را گزارش می‌کند

جمعه, 6ام اسفند, 1400
اندازه قلم متن

استان‌وایر– علی مطهری، فعال سیاسی و نماینده سابق مجلس ایران به شدت از شیوه پوشش اخبار یورش روسیه به اوکراین انتقاد کرد و گفت: «صدا و سیما اخبار را مانند یکی از مستعمرات روسیه گزارش می‌کند.»

این نماینده سابق مجلس همچنین از حکومت ایران خواست در مقابل تجاوز پوتین به اوکراین سکوت نکند. وی در توییتر خود نوشت: «ایران برای آنکه استقلال خود را نشان بدهد باید تجاوز روسیه به اوکراین را محکوم کند.»

مطهری در پیام توییتری خود ادامه داده است: «جدا شدن گرجستان و آذربایجان و ارمنستان از ایران توسط روسیه و حمایت شوروی از صدام در حمله به ایران را همواره به یاد داشته باشیم.»

علی مطهری در حالی خواهان محکومیت حمله روسیه به اوکراین شده که حسین امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی  در توییتر خود بحران اوکراین را نتیجه «اقدامات تحریک‌آمیز ناتو» دانسته است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بامداد پنجشنبه، فرمان تهاجم‌ نظامی به اوکراین را صادر کرد و از مردم این کشور خواست سلاح‌های خود را زمین بگذارند. 

پوتین در این پیام خشمگینانه حکومت اوکراین را نازی خطاب کرد و گفت روسیه با وجود تلاش اوکراین برای دست یابی به سلاح هسته‌ای احساس امنیت نمی کند.

بلافاصله بعد از این فرمان روسیه بمباران اوکراین را آغاز کرد و بر اساس گزارش رویترز صدای انفجارهای شدید در کی یف پایتخت اوکراین شنیده شده است.

در آخرین تحول روسیه مدعی شده است که ۷۴ پایگاه نظامی اوکراین  از جمله ۱۱ پایگاه هوایی  را نابود کرده است.

در واکنش به تجاوز روسیه، کاخ سفید در بیانیه‌ای به نقل از جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد «پوتین با نقشه‌ای از پیش تعیین شده جنگی را علیه اوکراین آغاز کرد که فاجعه به‌دنبال خواهد داشت و روسیه خود به‌تنهایی مسئول کشتار و ویرانی است که این تهاجم نظامی باعث خواهد شد.»

کاخ سفید همچنین اعلام کرد بایدن به همراه تیم مشاوران امنیتی خود تحولات اوضاع اوکراین را دنبال می‌کند. رئیس جمهوری آمریکا قرار است نشستی با سران گروه هفت درباره اوکراین برگزار خواهد کرد.

در پی حمله روسیه به اوکراین، سازمان خدمات حمل و نقل هوایی اوکراین اعلام کرد که حریم هوایی این کشور را بسته است. با این حال، ایران می‌گوید در تلاش است ایرانیان مستقر در اوکراین را با چند پرواز اختصاصی از این کشور خارج کند.

آقای خطیب زاده در این رابطه گفت: «وزارت امور خارجه در تلاش است تا مجوز یک یا چند پرواز اختصاصی برای خروج ایرانیان از برخی مناطق اوکراین را اخذ کند.»


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.