تهاجم روسیه به اوکراین: پس از برلین، صدهاهزار تن در کلن علیه جنگ دست به تظاهرات زدند

سه شنبه, 10ام اسفند, 1400
اندازه قلم متن

تهاجم روسیه به اوکراین: پس از برلین، صدهاهزار تن در کلن علیه جنگ دست به  تظاهرات زدند

کارناوال کلن دوشنبه ٢٨ فوریه/ ٩ اسفند به تظاهرات علیۀ جنگ روسیه در اوکراین تبدیل شد و دستکم ٢۵٠٠٠٠ هزار تن در آن شرکت کردند AP – Martin Meissner

یک روز پس از تظاهرات صدها هزار مخالف تجاوز نظامی روسیه به اوکراین در برلین، امروز دوشنبه ٢٨ فوریه/ ٩ اسفند دستکم ٢۵٠٠٠٠ هزار تن کارناوال معروف کلن را به فرصتی برای اعتراض به جنگ تبدیل کردند. تلویزیون آلمان اعلام کرد که این بزرگترین تظاهرات در دوران پس از جنگ جهانی دوم بوده است.

کارناوال کلن امروز به تظاهرات علیۀ جنگ روسیه در اوکراین تبدیل شد و صدها هزار شرکت کننده در آن، همبستگی خود را با مردم اوکراین اعلام داشتند. کارناوال کلن هر سال در روز «دوشنبه گل رز»، یکی از بزرگترین و پرطرفدارترین کارناوال‌های جهان است.

با توجه به این که مسیر حرکت کارناوال به خاطر کرونا نسبت به سال‌های پیش کوتاه تر شده بود، برگزارکنندگان کارناوال تصور نمی‌کردند جمعیت بزرگی در شهر حضور یابند، اما حدود نیمروز چنان سیل جمعیتی در خیابان‌ها به راه افتاد که تارنمای شبکه نخست تلویزیون آلمان از این واقعه به عنوان «بزرگترین تظاهرات شهر کلن در دوران پس از جنگ جهانی دوم» یاد کرد.

همین رسانه به نقل از پلیس تعداد تظاهرکنندگان را دستکم ٢۵٠٠٠٠ نفر برآورد کرد، در حالی که برگزارکنندگان کارناوال گفتند بر اساس برآورد آن‌ها این جمعیت به ۵٠٠٠٠٠ تن رسیده است.

روز یکشنبه ٢٧ فوریه/ ٨ اسفند نیز صدها هزار تن در خیابان‌های مرکزی برلین پایتخت آلمان علیه حمله روسیه به اوکراین دست به تظاهرات زدند. جمعیت شرکت کننده در تظاهرات برلین را پلیس ٣٠٠٠٠٠  تن و برگزارکنندگان آن حدود ۵٠٠٠٠٠ تن برآورد کرده بودند.

اهتزاز پرچم اوکراین در کلان شهرهای آلمان

در تظاهرات دیروز و امروز برلین و کلن بسیاری از تظاهرکنندگان پرچم‌های اوکراین را حمل می‌کردند. پلیس آلمان به شبکه نخست تلویزیون این کشور گفت که مردم صلح طلب به خیابان آمدند تا به صورت مسالمت آمیز صلح را فریاد بزنند.

رئیس «کمیته جشن کارناوال کلن» درباره تظاهرات روز دوشنبه گل رز به خبرنگاران گفت «کارناوال کلن نشان داد که این جشن بیش از همه از همبستگی و ارزش‌های مشترکی مثل آزادی و برابری الهام می‌گیرد».  

پیشاپیش تظاهرکنندگانی که برخی از آن‌ها در لباس کارناوال پرچم‌های اوکراین را نیز حمل می‌کردند، ماشینی حرکت می‌کرد که پوتین را در حال چیدن قطعات ساختمانی برای بازسازی اتحاد جماهیر شوروی سابق نشان می‌داد.

حضور ورزشکاران و هنرمندان

در تظاهرات روز دوشنبه کلن بسیاری از انجمن‌ها و نهادهای مستقل مدنی حضور داشتند. باشگاه فوتبال کلن، ۱٫ FC  نیز از اعضا و هواداران خود خواسته بود که به تظاهرات بپیوندند. نخست وزیر ایالت نوردراین وستفالن که شهر کلن در آن قرار دارد، تظاهرات عظیم کلن را به عنوان «خدمت بزرگ سازمان دهندگان کارناوال» مورد قدردانی قرار داد.

تبدیل کارناوال به همایش همبستگی برای صلح و دموکراسی، با استقبال هنرمندان سرشناس کلن نیز روبرو شد و بسیاری از آن‌ها در تظاهرات شرکت داشتند.

ظرف دو روز گذشته برلین و کلن وچندین شهر دیگر آلمان با برپائی تظاهرات عظیم ضد جنگ نشان دادند که مردم آلمان به خاطر تجربۀ تلخ جنگ جهانی دوم با هر حرکتی که بتواند سبب بازگشت شبح یک جنگ تازه در اروپا شود، مقابله می‌کنند.

برپایۀ گزارش رسانه‌های محلی نه تنها در کلن، بلکه در بسیاری از شهرهای ایالت مرکزی نوردراین آلمان مردم در پشتیبانی از اوکراین کارناوال‌های محلی را به فرصتی برای تظاهرات ضد جنگ تبدیل کردند.

در نمایشگاه بین‌المللی  شهر اسن واقع در نوردراین وستفالن برای خون رسانی به نیازمندان اوکراین مرکزی برپا شده بود که مردم صفی طولانی در برابر آن تشکیل داده بودند.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.