در نگاه رسالت‌گرایانه علی خامنه‌ای، آمریکا دشمن و روسیه متحد او است

چهارشنبه, 11ام اسفند, 1400
اندازه قلم متن

توضیحات رضا علیجانی، تحلیلگر مسائل سیاسی ایران، از طریق پادکست و فایل صوتی در دسترس قرار دارد. © TWITTER

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، در سخنانی در روز سه‌شنبه دهم اسفند، بدون نام بردن از روسیه، عامل حمله و تجاوز به خاک اوکراین، ایالات متحده آمریکا را عامل اصلی و برافروزنده این جنگ برشمرد و گفت: اوکراین قربانی سیاست آمریکا شده است.

علی خامنه‌ای، در این سخنرانی، با بیان اینکه بعثت و هدیه اسلام به بشریت دعوت به تفکر و عقلانیت و تزکیه اخلاق برای مقابله با جاهلیت است، شکل‌گیری «جاهلیت مدرن در غرب» را «سازمان یافته» عنوان کرد.

به گفته رهبر جمهوری اسلامی ایران، «امروز مظهر واضح و کامل جاهلیت مدرن، رژیم مافیایی امریکا است که اساساً یک رژیم بحران‌ساز و بحران‌زیست است».

با وجود تمامی انتظار افکار عمومی، علی خامنه‌ای، در اظهارات اخیر خود، اشاره‌ای به مذاکرات درباره احیا برجام نداشت.

رضا علیجانی، تحلیلگر سیاسی مسائل ایران، در گفتگو با بخش فارسی رادیو بین‌المللی فرانسه، درباره بخش نخست سخنان علی خامنه‌ای و برجسته نمودن ظهور اسلام در سرزمینی که (به گفته او) به شدت با جاهلیت و نادانی روبرو بود و انجام کاری که به ظاهر محال بود اما درس بزرگی برای اراده مردم در طول سال ها بوده است، گفت: سخنان علی خامنه‌ای، به نوعی تداعی‌گر این موضوع بود که رهبر جمهوری اسلامی ایران تنها در حال سخنرانی برای هواداران خود است و با مردم ایران در حال صحبت نبود، سخنانی که گویی از زبان رهبر داعش، با همان نگاه و با همان منطق اما با زبانی که کمی متفاوت بود، خارج می‌شد.

علی خامنه ای در بخشی از سخنان خود به موضوع جنگ در اوکراین اشاره کرد و بدون حتی نام بردن از روسیه بعنوان برافروزنده آتش جنگ، آمریکا را عامل جنگ برشمرد، اما در عین حال تاکید کرد که سیاست های ما سیاست‌های دوگانه نیست. به گفته رضا علیجانی، علی خامنه‌ای دارای یک نگاه مبعوثانه است و در این نگاه، روسیه متحد وی و آمریکا دشمن او است، البته مایه تاسف است که رهبر جمهوری اسلامی ایران، کشور را در چنان تنگنایی قرار داده است که از به زبان آوردن نام کشور روسیه نیز پرهیز کرده و جرات به زبان آوردن نام این کشور را ندارد، حتی زمانی که قصد دارد اقرار کند که ما با جنگ موافق نیستیم.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.