در سایه کمبود نیرو؛ حمله یک خرس به قرقبان تنها در مناطق پر خطر

سه شنبه, 17ام اسفند, 1400
اندازه قلم متن

 
 

خبرگزاری هرانا – فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران از حمله یک قلاده خرس به یک قرق‌بان خبر داد. به گفته وی، درپی محدودیت‌هایی که در تامین نیرو وجود دارد بالاجبار نیروهای قرق‌بان را به تنهایی به مناطق پرخطر زیستگاه حیات وحش اعزام کنیم. قرق‌بان مذکور از ناحیه دو دست، پا و شکم به شدت دچار مصدومیت شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، یک قرق‌بان در مناطق جنگلی استان مازندران مورد حمله یک قلاده خرس قرار گرفت.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران درباره جزئیات حمله خرس به  قرق‌بان محمد اسماعیلی اظهار کرد: این نیروی باتجربه و در آستانه بازنشستگی در حین گشت‌زنی در جنگل سری چهار بولای دودانگه مورد حمله ناگهانی یک قلاده خرس قرار گرفته است.

مجید ذکریایی با اعلام اینکه فرد حادثه دیده  از ناحیه دو دست با مشکل شکستگی مواجه شده است، افزود: به دلیل تداوم حمله خرس قرق‌بان از ناحیه پا و شکم هم دچار جراحت شده است.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و جنگل‌بانی مازندران بیان کرد:  پس از اطلاع‌رسانی به خانواده با استفاده از تلفن همراه، مردم روستا پس از طی مسافت در منطقه صعب‌العبور جنگلی نسبت به انتقال مصدوم به مرکز درمانی دودانگه و ساری اقدام کردند.

وی اضافه کرد: اقدامات درمانی بر روی وی در بیمارستان امام خمینی ساری در حال انجام است اما میزان جراحت وارده به قرق‌بان ۵۱ ساله بسیار زیاد است.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری مازندران مهمترین مشکلات این روزهای قرق‌بانی در استان مازندران را کمبود نیرو اعلام کرد و افزود: به دلیل ارزش بالای جنگل این منطقه گشت‌زنی‌ها باید به صورت روزانه انجام شود اما به دلیل محدودیت‌هایی که در تامین نیرو وجود دارد مجبور هستیم نیروهای قرق‌بان را به مناطق پرخطر زیستگاه حیات وحش اعزام کنیم.

وی اضافه کرد: تامین نیرو یکی از نیازهای اساسی برای حفظ و حراست جنگل‌های هیرکانی است که انتظار داریم سازمان‌های متولی با درک این حساسیت برای حفظ جان قرق‌بانان و حراست از جنگل با درخواست‌های مطرح شده موافقت کنند.

ذکریایی در ارتباط با ضرورت جذب نیرو در این منطقه گفت: با توجه به اینکه منطقه، زیستگاه حیوانات وحشی است برای حراست از جنگل نیاز است که گشت‌زنی‌ها به صورت دو نفره انجام شود.

در این گزارش آمده است، ۱۶ نفر از نیروهای حفاظتی منابع طبیعی در سال جاری در درگیری‌ و برخورد با قاچاقچیان چوب دچار مصدومیت شدند و ۸۳ نفر از نیروهای قرق‌بانی مازندران در سال جاری بازنشسته شدند که جای این افراد تنها ۲۰ نفر جایگزین شده اند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.