افزایش ۵۰ تا۷۰ درصدی قیمت مرغ و تخم‌مرغ در سال آینده

چهارشنبه, 18ام اسفند, 1400
اندازه قلم متن

استان‌وایر- پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از بودجه سال آینده توسط مجلس در ۱۵ اسفند، یک عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس از افزایش ۵۰ تا۷۰ درصدی مرغ و تخم‌مرغ در سال آینده خبر داد.

روز چهارشنبه، ۱۸ اسفند، خبرگزاری «عصر ایران» گفتگویی با «محسن زنگنه»، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، را منتشر کرده است که او گفته علی‌رغم خواست دولت برای فروش همه ارزها به قیمت آزاد، مجلس به دولت اجازه داده است ۹ میلیارد دلار را همچنان با قیمت ارز ترجیحی به فروش برساند.

زنگنه گفته است: «مجلس این موضوع را به دولت تکلیف نکرده و صرفاً از دولت این ضمانت را گرفتیم که هر کالایی را خواست از شمول ارز ترجیحی خارج کند، نباید باعث تورم و بالا رفتن قیمت کالا نسبت به ۱۴۰۰ شود.»

با این تصمیم مجلس، نمایندگان مجلس دولت را موظف کردند که برای جبران حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی زیان مصرف‌کنندگان را با روش‌هایی مثل توزیع کوپن جبران کند.

مقامات دولت سیزدهم پیش از این اعلام کرده بودند که در بودجه سال ۱۴۰۱ کشور «به غیر از دارو و نان برای سایر کالاها ارز ۴۲۰۰ تومانی نخواهیم داشت».

دولت و مجلس در حالی به دنبال حذف ارز ترجیحی موسوم به ۴۲۰۰ تومانی هستند که کارشناسان اقتصادی پیشبینی کرده‌اند که با حذف ارز ترجیحی شاهد تورم شدید و بحران اقتصادی خواهیم بود.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.