صدور حکم نه سال و نیم زندان همراه با تبعید برای برادران کردپور

شنبه, 18ام آبان, 1392
اندازه قلم متن

baradaran-kordpour

 

سایت ملیون ایران: کلیه شواهد حکایت از آن دارد که جمهوری اسلامی در صدد است بویژه در دوران ریاست جمهوری روحانی نه تنها به سرکوب شدید فعالان مدنی ادامه دهد بلکه درصدد است شدت این سرکوب و شمار اعدام زندانیان را به نحو بیسابقه ای افزایش دهد.

به گزارش سرویس حقوق بشر آژانس خبری موکریان دادگاه انقلاب مهاباد دو روزنامه نگار کرد را مجموعا به تحمل ۹ سال و شش ماه حبس تعزیری همراه با تبعید محکوم کرد.

از مهاباد امروز شنبه ۱۸ آبان ماه ۹۲ به آژانس خبری موکریان گزارش شد، “مسعود و خسرو کردپور”، دو برادر دربند پس از گذشت ۲۵۰ روز بلاتکلیفی، به زندان و تبعید محکوم شدند.

برپایه این گزارش، “خسرو خسروی” یکی از وکلای مدافع این دو فعال حقوق بشر در این رابطه به خبرنگار موکریان گفت: ” مسعود و خسرو، هردو بر اساس مواد ۵۰۰ و ۶۱۰ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۷۰ به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و فعالیت تبلیغی علیه نظام محکوم شده اند”.

kordpourha

خسروی در ادامه گفت: خسرو کردپور از بابت اجتماع و تبانی به تحمل ۵ سال حبس تعزیری و از بابت فعالیت تبلیغی به تحمل ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده است و جمعا محکومیت خسرو ۶سال است”.

این وکیل دادگستری همچنین در رابطه با حکم صادره برای مسعود کردپور اظهار داشت: ” وی از بابت اجتماع و تبانی به تحمل ۳ سال حبس و از بابت فعالیت تبلیغی به تحمل ۶ماه حبس تعزیری دیگر محکوم شده است و جمعا دوران محکومیت مسعود نیز ۳ سال و نیم است”.

خسرو خسروی در رابطه با حکم تبعید مدیرمسئول آژانس خبری موکریان به خبرنگار موکریان گفت: ” در ادامه حکم صادره برای خسرو کردپور آمده است: به منظور جلوگیری از تجری وی و دیگران با اختیار حاصله از ماده ۲۳ قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲،وی ملزم به ۲سال اقامت اجباری در شهرستان کرمان و به منظور رعایت مسائل امنیتی زندان، “تبریز” به عنوان محل تحمل ۵سال حبس مقرر تعیین می گردد.

“عثمان مزین” دیگر وکیل برادران کردپور در گفتگو با خبرنگار موکریان در رابطه با حکم صادره برای این دو فعال مدنی و تبعید خسرو کردپور به زندان تبریز اینگونه اظهار نظر کرد: ” در جلسات دادگاه بر اساس “مدارک محرمانه” که در حکم صادره به آن اشاره شده، بحثی صورت نگرفته وهیچ سندی به رویت متهمین و وکلای آنان نرسیده است، لذا استناد به مدارک محرمانه خلاف اصل تناظر و حقوق دفاعیه متهمین می باشد”.

مزین در ادامه افزود: توسل محکمه بدوی به سلب امنیت زندان مهاباد برای توجیه محکومیت خسرو کردپور به تبعید در زندان تبریز فاقد هرگونه دلیل ارتباطی مبنی بر اخلال موکل در نظم زندان مهاباد است و نباید فراموش کنیم که تبعید محکوم علیه موجب صدمه خانواده و بستگان موکل شده و این امر هم در تعارض با اصل فردی بودن جرم و مجازات است”.

همچنین “عباس جمالی” و “خلیل بهرامیان” از وکلای مدافع کردپورها طی گفتگویی کوتاه در مورد اعتراض به حکم صادره برای برادران کردپور، به خبرنگار موکریان گفتند: “ما به حکم صادره از طرف دادگاه انقلاب مهاباد اعتراض داریم و چون حکم صادره در مرکز استان قابل تجدید نظرخواهی است، لذا در مهلت قانونی ۲۰ روزه با هماهنگی دیگر همکاران لایحه اعتراضی را تقدیم دادگاه خواهیم کرد”.

vokalaie baradaran kordpour

گفتنی است؛ حکم مذکور در حالی برای این دو روزنامه نگار کرد صادر شده که این دو سه جلسه به صورت علنی در شعبه اول دادگاه انقلاب مهاباد به ریاست قاضی جوادی کیا با حضور وکلای مدافع خود در مورد این اتهامات: محاربه، فساد فی الارض، اجتماع و تبانی، توهین به رهبری و نشر اکاذیب از خود دفاع کردند. که نهایتا به اتهام “اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی علیه نظام” محکوم و از دیگر اتهامات تبرئه شدند.

شایان ذکر است همکاران برادران کردپور در آژانس خبری موکریان ضمن اعتراض به حکم صادره برای این دو فعال مدنی، معتقدند: مسعود و خسرو کردپور هزینه راستگویی و دفاع از حقوق بشر و همچنین هزینه شکستن سکوت و سانسور خبری حاکم بر مناطق کردنشین در دوران احمدی نژاد را پرداخت می کنند لذا خواهان رسیدگی مجدد و قانونی به پرونده آنان هستند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.