سوئیس از جانب آمریکا ناظر هزینه کردن بدهی پرداخت شدۀ بریتانیا به ایران است

پنجشنبه, 26ام اسفند, 1400
اندازه قلم متن

ار. اف. ای

روزنامۀ گاردین در گزارشی نوشت که در مذاکرات میان ایران و انگلستان برای آزادی نازنین زاغری-رتکلیف و انوشه آشوری دولت ایران اصرار داشته که مبلغ چهارصد میلیون پوند بدهی انگلستان به ایران مستقیماً به حساب وزارت دفاع این کشور واریز شود که البته با مخالفت دولت لندن روبرو شد. گاردین می افزاید : در نهایت دو کشور به توافق رسیدند که این پول به عنوان اعتبار به آمریکا پرداخت و سپس از طریق توافق تجاری بشردوستانه سوئیس به بانک سامان منتقل شود.

گاردین در ادامه تأکید کرده است که بر اساس این توافق سفارت سوئیس که حافظ منافع و نمایندۀ آمریکا در ایران است مسئول نظارت بر چگونگی هزینه کردن بدهی پرداخت شدۀ بریتانیا به ایران است و مراقب است که این مبلغ فقط صرف خرید غذا و دارو شود.

گاردین در ادامه تصریح کرده است که مشکل دیگر الیزابت تراس برای آزاد کردن نازنین زاغری-رتکلیف و انوشه آشوری، مراد طاهباز شهروند آمریکایی-انگلیسی ایرانی تبار بوده که به اتهام جاسوسی توسط جمهوری اسلامی ایران دستگیر و زندانی شده است.

از قرار وزیر امور خارجۀ پیشین بریتانیا، دومینیک راب، پس از مذاکره با مقامات ایران در آخرین روزهای ریاست جمهوری دونالد ترامپ به مراد طاهباز پیشنهاد کرده بود که در ازای بیرون آمدن از زندان و پذیرفتن حصر خانگی در تهران با طرح آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری و بازگشت آنان به لندن موافقت کند. از قرار مراد طاهباز و دولت ترامپ با این پیشنهاد مخالفت می کنند و همین باعث ناکام ماندن دومینیک راب در آزاد کردن زاغری و آشوری در آن زمان می شود. گاردین سپس می افزاید که حکومت ایران مراد طاهباز را شهروند انگلیسی نمی داند و به همین خاطر حاضر نشد در مصالحه با بریتانیا با آزادی طاهباز به همراه نازنین زاغری-رتکلیف و انوشه آشوری موافقت کند. از قرار حکومت ایران مایل است بر سر او معاملۀ جداگانه ای با دولت آمریکا انجام بدهد.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.