«پول آزادی زاغری به حساب بانک مرکزی واریز شد»

جمعه, 27ام اسفند, 1400
اندازه قلم متن

به گزارش ایرنا، ۳۹۰ میلیون پوند پرداختی بریتانیا در ازای آزادی نازنین زاغری به حساب بانک مرکزی ایران نزد بانک مرکزی عمان واریز شده است

مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند این مبلغ مربوط به بدهی ۴۳ ساله بریتانیا به ایران است که لندن طی این مدت از پرداخت آن سر باز زده بود‌ـ LEON NEAL / AFP

خبرگزاری دولتی ایرنا به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد ۳۹۰ میلیون پوند پرداختی بریتانیا در ازای آزادی نازنین زاغری به حساب بانک مرکزی ایران نزد بانک مرکزی عمان واریز شده است.

این منبع که نامش فاش نشده روز پنجشنبه ۲۶ اسفند گفت تمام این مبلغ از بانک مرکزی بریتانیا به بانک مرکزی عمان و سپس، از این بانک به حساب بانک مرکزی ایران واریز شده است.

آن‌طور که ایرنا اعلام کرده این پول در حال حاضر قابل برداشت با «هر ارزی» است و ایران هم هزینه‌ای بابت تسعیر پوند به سایر ارزهای مورد نظرش پرداخت نخواهد کرد.

پیش‌تر قرار بود این مبلغ از طریق کانال سوییس و از طریق حساب بانک سامان نزد بانک مرکزی این کشور انجام شود که طرفین در این مورد به توافق نرسیدند.

مقام‌های جمهوری اسلامی می‌گویند این مبلغ مربوط به بدهی ۴۳ ساله بریتانیا به ایران است که لندن طی این مدت از پرداخت آن سر باز زده بود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، هم دو روز پیش این ادعا را تکرار کرد و گفت که «هیچ ارتباطی بین آزادی این مبلغ و آزادی» نازنین زاغری و انوشه آشوری وجود ندارد.

امیرعبداللهیان افزود: «ما بیش از ۳۹۰ میلیون پوند از قبل از پیروزی انقلاب در خصوص برخی خریدهای دفاعی از انگلیس مطالبه داشتیم و هدف ما این بود که این مطالبات را زنده کنیم.»

وزیر امور خارجه در عین حال حاضر نشد تایید کند که جمهوری اسلامی با مشروط کردن آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری به دریافت این طلب، توانسته این پول را «زنده» کند.

علی مطهری، نماینده سابق مجلس، هم به این ادعای وزیر امور خارجه ایران واکنش نشان داد و نوشت از «آدم صادقی» مثل امیرعبداللهیان «چنین حرفی بعید بود» و «خوب است جرم زاغری به مردم توضیح داده شود».

نازنین زاغری شهروند بریتانیایی‌ـ‌ایرانی در فروردین ۱۳۹۵ هنگام خروج از ایران به مقصد بریتانیا، دستگیر و در دادگاهی به پنج سال زندان محکوم شد و در نهایت، در ازای پرداخت ۳۹۰ میلیون پوند از سوی دولت بریتانیا، همراه انوشه آشوری آزاد شد و به لندن بازگشت.

نازنین زاغری پس از جیسون رضاییان، دومین دوتابعیتی است که در این سال‌ها بازداشت شد و اتهام و آزادی‌‌اش با حاشیه‌های سیاسی و امنیتی بسیاری همراه بود.

جیسون رضاییان خبرنگار ایرانی‌ـ‌آمریکایی مدیر دفتر تهران روزنامه واشینگتن پست بود که در مرداد ۱۳۹۳ بازداشت و در دادگاه، به اتهام «جاسوسی» به ۱۸ ماه حبس محکوم شد.

رضاییان در نهایت در دی ماه ۱۳۹۴، همراه سه آمریکایی دیگر در چارچوب مبادله زندانیان آزاد شد و جمهوری اسلامی بابت آزادی او از آمریکا ۱.۷ میلیارد دلار پول نقد دریافت کرد.

از: ایندیپندنت 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.