افزایش ۸۱ درصدی قیمت نفت ایران در سال ۱۴۰۰

چهارشنبه, 3ام فروردین, 1401
اندازه قلم متن

نفت سنگین ایران به عنوان یکی از اجزای سبد نفتی اوپک هم رشدی ۸۱ درصدی را تجربه کرد. نفت سنگین ایران نوروز ۱۴۰۰ را با قیمت ۶۰ دلار و ۲۱ سنت آغاز کرد تا با قیمت ۱۰۹ دلار و ۵۱ سنت آماده استقبال از سال ۱۴۰۱ شود.
 

قیمت نفت در سال گذشته به دنبال کنترل نسبی همه‌گیری کرونا و همچنین بالا گرفتن تنش‌های سیاسی مانند حمله روسیه به اوکراین با افزایش قیمت همراه شد. نفت سنگین ایران نیز در سال ۱۴۰۰ بیش از ۸۱ درصد بالا رفت و در واپسین روز‌های سال گذشته به نزدیکی ۱۱۰ دلار در هر بشکه رسید.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در ماه‌های پایانی سال ۱۴۰۰، اقتصاد جهانی بعد از آنکه بیش از دو سال از همه‌گیری کرونا در جهان می‌گذشت خود را برای احیا و بازسازی آماده می‌کرد. آمار‌ها نشان می‌داد که اقتصاد جهانی در اغلب کشور‌های دنیا مثبت خواهد بود و به تدریج با افزایش واکسیناسیون در جهان، رونق به اقتصاد‌ها باز می‌گردد.

قیمت نفت نیز به دنبال این خبر‌های امیدوار کننده خود را برای افزایش و تثبیت آماده می‌کرد. اغلب کارشناسان و فعالان حوزه نفت معتقد بودند که قیمت نفت بین ۸۰ تا ۹۰ دلار در هر بشکه در نوسان خواهد بود و این قیمت‌ها برای یک سال آینده ثابت خواهد بود.

این در شرایطی بود که این فعالان تاثیر ریسک‌های سیاسی را نادیده گرفته بودند. درست در روز‌هایی که قیمت نفت که جای پای خود را بالای ۸۰ دلار در هر بشکه محکم می‌کرد، حمله روسیه به اوکراین یکی از بزرگترین شوک‌های سیاسی را به بازار نفت تحمیل کرد. شوکی که با تحریم نفت و گاز روسیه توسط برخی از کشور‌ها شدیدتر شد و نفت را به آستانه ۱۴۰ دلار در هر بشکه رساند.

سال ۱۴۰۰ برای طلای سیاه پر نوسان بود

نفت برنت که با قیمت ۶۴ دلار و ۵۲ سنت وارد سال ۱۴۰۰ شده بود رشدی ۷۴ درصدی را تجربه و در آخرین روز‌ها به ۱۱۲ دلار و ۶۷ سنت افزایش پیدا کرد. برنت پایین‌ترین قیمت روزانه در سال گذشته را ۶۰ دلار و ۸۶ سنت در هر بشکه ثبت کرد و رکورد بالاترین قیمت روزانه آن نیز ۱۲۷ دلار و ۹۸ سنت در هر بشکه بوده است.

نفت آمریکا رشدی ۷۷ درصدی در قیمت داشته و از ۶۱ دلار و ۵۶ سنت در اولین روز معاملاتی سال گذشته به ۱۰۹ دلار و ۳۳ سنت در پایان سال رسید. این در حالی بود که پایین‌ترین قیمت روزانه نفت شاخص آمریکا در سال گذشته ۵۷ دلار و ۷۶ سنت و بالاترین قیمت روزانه نیز ۱۱۹ دلار و ۴۰ سنت بوده است.

سبد اوپک، اما رشد قیمت بالاتری را تجربه کرد. اوپک که با همراهی ۱۰ تولید کننده بزرگ دیگر از بهار سال ۱۳۹۹ توافق کاهش تولید نفت را آغاز کرده بود، در سال گذشته نیز بر آن پایبند بود.

قیمت سبد نفت اوپک در حالی در آخرین روز‌های سال ۱۴۰۰ به ۱۱۷ دلار و ۲۳ سنت در هر بشکه رسید که قیمت آن در ابتدای سال ۱۴۰۰ کمی بالاتر از ۶۳ دلار در هر بشکه برآورد شده است.

پایین‌ترین قیمت روزانه اوپک ۶۰ دلار و ۶۸ سنت و بالاترین آن هم ۱۲۸ دلار و ۴۶ سنت در هر بشکه اعلام شده است. در مجموع سبد نفتی اوپک در سال گذشته بیش از ۸۵ درصد بالا رفت.

نفت سنگین ایران به عنوان یکی از اجرای سبد نفتی اوپک هم رشدی ۸۱ درصدی را تجربه کرد. نفت سنگین ایران نوروز ۱۴۰۰ را با قیمت ۶۰ دلار و ۲۱ سنت آغاز کرد تا با قیمت ۱۰۹ دلار و ۵۱ سنت آماده استقبال از سال ۱۴۰۱ شود.

این در حالی است که پایین‌ترین قیمت روزانه نفت سنگین ایران ۵۸ دلار و ۲۲ سنت و بالاترین آن ۱۲۰ دلار و ۳۷ سنت بوده است.

البته قیمت‌های بالای نفت به عقیده کارشناسان این حوزه دوام چندانی نخواهد داشت و با کاهش تنش‌های سیاسی به زیر ۱۰۰ دلار در هر بشکه باز می‌گردد.

از: عصر ایران

 

به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.