مادلین آلبرایت وزیر خارجه سابق آمریکا در ۸۴ سالگی درگذشت

پنجشنبه, 4ام فروردین, 1401
اندازه قلم متن

وی در سال ۲۰۰۰ با اذعان به نقش آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد در ایران و سرنگونی دولت محمد مصدق، نخستین مقام دولتی آمریکا شد که بابت آن ابراز تاسف کرد-ROBYN BECK / AFP

آلبرایت نخستین زنی بود که به مقام وزارت خارجه ایالات متحده رسید

مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه سابق آمریکا در دولت بیل کلینتون در ۸۴ سالگی درگذشت. وی نخستین زنی بود که به مقام وزارت خارجه ایالات متحده رسید.

خانواده او این خبر را با صدور بیانیه‌ای در روز چهارشنبه اعلام کردند.

مادلین آلبرایت در سال ۱۹۹۳ و آغاز به کار دولت بیل کلینتون به عنوان نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد انتخاب، و سه سال بعد به عنوان وزیر خارجه معرفی شد.

وی زمانی سکان هدایت وزارت خارجه را در دست گرفت که جهان غرب سال‌های ابتدایی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و پایان جنگ سرد را تجربه می‌کرد.

خانم آلبرایت از چهره‌های شاخص سیاست خارجی آمریکا در دوران بین پایان جنگ سرد و آغاز مبارزه با تروریسم که از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آغاز شد بود.

وی در سال ۲۰۰۰ با اذعان به نقش آمریکا در کودتای ۲۸ مرداد در ایران و سرنگونی دولت محمد مصدق، نخستین مقام دولتی آمریکا شد که بابت آن ابراز تاسف کرد.

از: ایندیپندنت


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

یک نظر

  1. اظهار تأسف همان معذرت خواهی است پس مادلین آلبرات بابت سقوط دولت ملی مصدق پشیمان هستند و قبول دارند که اشتباه کرده اند