امیرعبداللهیان در دمشق: به آمریکا گفتیم از خطوط قرمز عبور نمی‌کنیم

پنجشنبه, 4ام فروردین, 1401
اندازه قلم متن

وزیر خارجه جمهوری اسلامی می‌گوید آماده است در آینده نزدیک برای نهایی کردن توافق احیای برجام به وین سفر کند. او در سفر به دمشق گفت مذاکرات احیای برجام بیش از هر زمان دیگری به توافق نهایی نزدیک شده است.

    
حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی

 وزیر خارجه جمهوری اسلامی پس از دیدار با همتای سوری خود در دمشق در یک نشست خبری برای چندمین بار در هفته‌های اخیر اعلام آمادگی کرد تا برای نهایی کردن توافق احیای برجام در وین حضور پیدا کند.

به گزارش خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان عصر چهارشنبه، سوم فروردین پس از ملاقات با فیصل المقداد در جمع خبرنگاران گفت: «ما آخرین پیشنهادات خود را برای رسیدن به نقطه قطعی توافق از طریق هماهنگ کننده اتحادیه اروپا به آمریکا ارائه دادیم.»

مذاکرات وین که هدف نهایی آن احیای توافق هسته‌ای و برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) تعیین شده، از میانه فروردین سال گذشته آغاز شد و همچنان به صورت رسمی و غیررسمی ادامه دارد. ظاهرا ایران و آمریکا هنوز بر سر چند مسئله کلیدی به توافق نرسیده‌اند.

آمریکا که به طور غیرمستقیم در این مذاکرات مشارکت دارد و سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای بارها اعلام کرده‌اند فرصت برای رسیدن به توافق‌ نهایی در وین در حال خاتمه یافتن است و ایران باید هر چه سریع‌تر در مورد پیشنهادهای ارائه شده تصمیم‌گیری کند.

اعلام آمادگی مکرر برای حضور در وین

امیرعبداللهیان حدود دو هفته پیش نیز ضمن استقبال از نهایی شدن توافق و اعلام آمادگی برای حضور در وین گفته بود: «لازمه حضور وزرای خارجه در وین و اعلام توافق نهایی منوط بر رعایت کامل خطوط قرمز اعلامی ایران و از جمله موضوع تضمین موثر اقتصادی است.»

او اکنون و در سفر دمشق هم گفته که ایران “به صراحت” به طرف آمریکایی گفته از خطوط قرمز خود عبور نمی‌کند و اگر آمریکا واقع‌بینانه برخورد کند، آمادگی دارد در آینده نزدیک توافق نهایی شود.

مهم‌ترین خطوط قرمز ایران که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز قبلا آنها را ترسیم کرده از جمله شامل رفع یک‌جا و تمامی تحریم‌ها، راستی‌آزمایی آن و تعهد آمریکا مبنی بر عدم خروج مجدد از توافق هسته‌ای و اعمال دوباره تحریم‌ها می‌شود.

برخی از این خطوط قرمز با توجه به ساختار سیاسی آمریکا و حیطه اختیارات دولت اصولا قابل تحقق نیستند. آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا پیش از این درخواست دادن تعهد را غیرواقع‌بینانه عنوان کرده و گفته دولت جو بایدن نمی‌تواند برای دولت‌های بعدی تعیین تکلیف کند.

خطوط قرمز قدیم، درخواست‌های جدید؟

ظاهرا جمهوری اسلامی در کنار این خطوط قرمز که رعایت آنها قطعی به نظر نمی‌رسد خواسته‌های دیگری دارد که نهایی نشدن توافق وین تا حدود زیادی به آنها بستگی دارد.

یکی از این خواسته‌ها که در روزهای گذشته درباره آن زیاد صحبت شده و جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید هم مذاکره بر سر آن را تائید کرده، حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی است.

زمزمه احتمال حذف سپاه از فهرست سازمان‌های تروریستی با واکنش‌های زیادی در خارج و داخل آمریکا، از جمله در میان شماری از نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره روبرو شده است.

حدود ۸۰ نماینده کنگره آمریکا در نامه‌ای به وزیر خارجه، آنتونی بلینکن نسبت به حذف احتمالی سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی هشدار دادند.

امضاءکنندگان نامه می‌گویند سپاه پاسداران حامی اصلی گروه‌های تروریستی در منطقه، نظیر حماس و جهاد اسلامی در باریکه غزه، حزب‌الله لبنان و حوثی‌های یمن است که عملیات آنها قربانیان بی‌شماری بر جا گذاشته، و از جمله به کشته شدن بیش از ۶۰۰ نظامی آمریکایی در عراق منجر شده است.

“سنگر واحد جمهوری اسلامی و سوریه”

سوریه در سال‌های گذشته یکی از جولانگاه‌های مهم نیروی قدس، واحد برون مرزی سپاه پاسداران بوده که برای سرکوب معترضان و مخالفان حکومت بشار اسد همراه نیروهای حزب‌الله لبنان و شبه‌نظامیان شیعه عراقی در کنار نیروهای دولتی قرار دارند.

جمهوری اسلامی حضور نیروهای نظامی خود در سوریه را “مستشاری” عنوان می‌کند اما تا کنون شمار زیادی از سپاهیان و فرماندهان آن در عملیات رزمی و میدان‌های نبرد کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فارس حسین امیرعبداللهیان روز چهارشنبه هنگام ورود به دمشق با بیان این‌که “ما و سوریه در یک سنگر واحد هستیم”، بر حمایت جمهوری اسلامی از “رهبری، دولت و مردم سوریه” تأکید کرد.

او در سفر به دمشق با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه نیز دیدار کرد. بنابرگزارش‌ها اسد در این دیدار با اشاره به مذاکرات وین گفته است: «دستیابی به توافق در مذاکرات هسته‌ای، امروز بیش از هر زمان دیگری، برای منافع ایران و منطقه و موازنه جهانی اهمیت دارد.»

سوریه به دلیل مرزهای مشترک با اسرائیل برای جمهوری اسلامی اهمیت ویژه‌ای دارد و اسرائیل بارها تهدید کرده که استقرار نظامیان ایران در نزدیکی مرزهای خود را برنمی‌تابد و با تمام توان با آن مقابله می‌کند.

حمله‌های هدفمند به مراکز استقرار نیروهای ایرانی و گروه‌های تحت حمایت آن در سوریه و کشتن برخی فرماندهان سپاه، که نمونه آن به تازگی رخ داده، بخشی از اقدام‌های اسرائیل برای جلوگیری از استقرار نیروهای ایرانی در نزدیکی مرزهای این کشور به شمار می‌روند.

حسین امیرعبداللهیان از زمانی که وزیر خارجه دولت ابراهیم رئیسی شد تا کنون سه بار به سوریه سفر کرده است. دو سفر قبلی او شهریور و مهر ماه سال پیش انجام شد.

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.