نماینده مجلس: مرغ کیلویی ۸۰ هزار تومان و گوشت ۳۰۰ هزار تومان می‌شود!

جمعه, 5ام فروردین, 1401
اندازه قلم متن

دولت توان مدیریت آسیب‌های حذف ارز ترجیحی را ندارد

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: دولت در شرایطی برای حذف ارز ترجیحی خیز برداشته است که با کمبود‌هایی در ذخایر استراتژیک کشور روبه رو هستیم و تبعات حذف ارز ترجیحی هم نه با ۲۰۰ هزار تومان یارانه بلکه با ۱ میلیون تومان هم جبران نخواهد شد.
 
آفتاب‌‌نیوز :

جلال محمودزاده در خصوص وضعیت کالا‌های اساسی در سال ۱۴۰۱، گفت: در نیمه دوم سال ۱۴۰۰ وضعیت از نظر تامین نهاده‌ها خوب نبود؛ بحث حذف ارز ترجیحی مطرح شد و علیرغم این که ارز ترجیحی هنوز حذف نشده بود، ولی اثرات روانی این موضوع بر قیمت نهاده‌های دامی و کالا‌های اساسی اثر گذاشت و در نهایت باعث شد که نهاده‌های دامی و کالا‌های اساسی گران‌تر به دست مردم برسد.

او در ادامه افزود: تامین ذرت، سویا و نهاده‌های دامی هم روسیه و اوکراین بودند که با توجه به وقوع جنگ بین دو کشور، نتوانستند نیازمان را تامین کنند و کالا‌ها و ذخایر استراتژیکمان به اندازه‌ای نبود که جوابگوی نیاز کشور باشد و در نهایت با کمبود‌هایی در سطح کشور در سال ۱۴۰۰ روبرو بودیم؛ با وجود همه این مشکلات، دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هم خیز برداشته است و، چون ذخایر استراتژیکمان درحال تمام شدن است و نمی‌توانیم جایگزین کنیم مطمئنا در ۱۴۰۱ با توجه به ضعف‌هایی که در مدیریت بازار وجود دارد با کمبود شدید نهاده‌ها و کالای اساسی و افزایش قیمت کالا‌هایی مثل روغن، شکر و برنج روبه رو خواهیم شد.

مرغ ۸۰ هزار تومانی و افزایش ۲ برابری قیمت نهاده‌ها تبعات

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: علی رغم این که قیمت گندم را ۹۵۰۰ تومان اعلام کردند، اما چون سال آینده دولت ارز ترجیحی را حذف می‌کند و قیمت نهاده‌ها آزاد می‌شود، قطعا مقداری از گندم به سمت مصرف دامی می‌رود و مجبور خواهیم شد سال آینده گندم مورد نیاز را با قیمت ۱۵ تا ۱۷ هزار تومان وارد کنیم. پس قیمت گوشت مرغ حدودا کیلویی ۸۰ هزارتومان می‌شود و پیش بینی درباره گوشت قرمز ۳۰۰ هزار تومان است و قیمت نهاده‌های دامی هم ۲ برابر خواهد شد. قیمت تمام شده محصولات کشاورزی و دامی به شدت افزایش پیدا می‌کند و مقداری از دام‌های مولدی که برای تولید شیر و گوشت دامداران نگهداری می‌کنند به خاطر گرانی نهاده‌ها ذبح خواهند شد. تعدادی از مرغداری‌ها هم به دلیل عدم توان خرید نهاده‌های دامی جوجه ریزی نخواهد کرد.

دولت توان مدیریت آسیب‌های حذف ارز ترجیحی را ندارد

محمودزاده اظهار کرد: دولت نباید ارز ترجیحی را بردارد مگر این که زیرساخت‌ها را فراهم کند و امسال هم باید از بخش کشاورزی و دامی کشور حمایت کند تا کالا‌های اساسی با ارز دولتی در اختیار مردم قرار دهد بگیرد چراکه تبعات حذف ارز ترجیحی با یارانه ۲۰۰ هزارتومانی جبران نمی‌شود حتی با ۱ میلیون تومان هم جبران نخواهد شد؛ بنابراین دولت به توصیه کارشناسی گوش دهد؛ اما با شناختی که از وزرای کم تجربه دارم و نیرو‌هایی که خارج از بدنه و از اقوام و خویشان آورده‌اند، فکر نمی‌کنم که آن قدری مدیریت داشته باشند که بتوانند وضعیت را کنترل کنند.

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.