منابع روسی و غربی: توافق حزب‌الله و گروه واگنر درباره جنگ اوکراین؛ ماموریت واگنر «ترور زلنسکی» است

یکشنبه, 7ام فروردین, 1401
اندازه قلم متن

پوستر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه (چپ) ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، بر وسیله نقلیه‌ای در نزدیکی لاذقیه سوریه در سال ۲۰۱۴

پوستر بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه (چپ) ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و سید حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، بر وسیله نقلیه‌ای در نزدیکی لاذقیه سوریه در سال ۲۰۱۴

در حالی که روزنامه وال‌استریت جورنال به نقل از لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا، خبر داد که دولت روسیه گروه شبه‌نظامی مزدور «واگنر» را برای ترور ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، گماشته است، گزارش‌هایی درباره تفاهم این گروه با حزب‌الله لبنان و اعزام شبه‌نظامیان لبنانی به اوکراین منتشر شده است.

بر اساس گزارشی که روزنامه اپوزیسیون روسی «نووایا گازتا» منتشر کرده است، گروه شبه نظامیان مزدور موسوم به «واگنر» که گفته می‌شود به کرملین وابسته‌اند، گروه حزب‌الله لبنان را متقاعد کرده است که به جنگ روسیه در اوکراین بپیوندد.

این روزنامه به نقل از منابع عربی نوشته است که «بر اساس این توافق، حزب‌الله متعهد شده است که ۸۰۰ جنگجو به اوکراین بفرستد» و در همین راستا، «اعزام ۲۰۰ نیروی نخست این گروه شبه نظامی شیعه در روز سه‌شنبه، ۹ فروردین (۲۹ مارس)، انجام خواهد شد».

بر اساس این گزارش، گروه حزب‌الله «جذب نیرو در شهر قُصیر سوریه را آغاز کرده و قرار است نخستین رزمندگان شیعه اعزامی حزب‌الله از دمشق به منطقه گومِل گرجستان منتقل شوند و سپس از آن‌جا به اوکراین عزیمت کنند».

هیچ‌ یک از جزئیات این گزارش تاکنون از سوی منابع رسمی و مستقل تایید نشده است.

گروه شبه‌نظامی واگنر که به تازگی توسط بریتانیا تحریم شده است، پیش از این نیز با اتهاماتی چون افزایش خشونت، غارت منابع طبیعی و ارعاب غیرنظامیان مواجه شده و اتحادیه اروپا آن را تحریم کرده است.

ستاد کل نیروهای مسلح اوکراین پیشتر در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرده بود که «حدود یک‌هزار مزدور سوری و نیروهای حزب‌الله برای جنگ در اوکراین استخدام شده‌اند».

در پاسخ به این بیانیه، حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان، گزارش‌ها درباره مشارکت نیروهای این گروه شبه نظامی در جنگ اوکراین و در حمایت از روسیه را «شایعه و دروغ» خواند و گفت «هیچ عضوی از این حزب، نه به عنوان رزمنده و نه کارشناس، در جنگ اوکراین حضور ندارد».

اما این اخبار غیررسمی پس از آن منتشر شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، دو هفته پیش از ابتکار عملی سخن گفت که به «داوطلبان» از خاورمیانه اجازه می‌دهد به نیروهای نظامی روسیه در تهاجم به اوکراین بپیوندند.

از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در بامداد پنجم اسفند (۲۴ فوریه) تا کنون، رسانه‌های محلی و بین‌المللی گزارش‌های متعددی درباره احتمال حضور جنگجویان سوری و نیروهای حزب‌الله لبنان در جنگ اوکراین منتشر کرده‌اند.

این نخستین بار نیست که نیروهای این گروه شبه نظامی شیعه که با جمهوری اسلامی ایران نیز همسویی دارد، در میدان‌های جنگ خارج از لبنان مشارکت می‌کنند.

گزارش‌ها حاکی است که نیروهای حزب‌الله، پیش از این، پا به پای رژیم بشار اسد در سوریه و همچنین در پشتیبانی از حوثی‌ها در یمن جنگیده‌اند و داخل خاک عراق نیز، از شبه نظامیان شیعه و نیروهای نیابتی جمهوری اسلامی پشتیبانی می‌کنند.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.