بازگشایی حضوری همه مدارس در ایران، با وجود هشدار مقام‌های درمانی و صنفی

یکشنبه, 14ام فروردین, 1401
اندازه قلم متن

با وجود هشدارها درباره پیامدهای «هولناک» بازگشایی مدارس در ایران، فعالیت حضوری همه مدارس، مهدکودک‌ها، پیش‌دبستانی‌ها، کلاس‌های تقویتی و آموزشگاه‌های زبان خارجی پس از دو سال از سر گرفته شد.

مقام‌های وزارت آموزش و پرورش هنوز اعلام نکرده‌اند که چند درصد از دانش‌آموزان روز یکشنبه در کلاس‌های درس حاضر شدند.

با این حال پرویز حیدری راد، رییس اداره آموزش و پرورش کیش، خبر داد که در نخستین روز از بازگشایی مدارس بیش از ۴۰ درصد دانش‌آموزان این جزیره در کلاس‌های درس حاضر شدند. او گفت انتظار می‌رود در روزهای آینده و با بازگشت شهروندان از سفرهای نوروزی این رقم به ۱۰۰ درصد برسد.

این در حالی است که تعدادی از مقام‌های علوم پزشکی استان‌ها نسبت به افزایش شیوع کرونا پس از بازگشایی مدارس هشدار داده‌اند.

محمد غلام‌نژاد، سرپرست دانشگاه علوم پزشکی یاسوج، گفت شروع حضوری مدارس و دانشگاه‌ها، می‌تواند زنگ خطری برای شیوع دوباره کرونا باشد.

حمیدرضا رشیدی‌نژاد، رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان، نیز از افزایش موارد ابتلا و فوت کودکان در سه روز گذشته به دلیل افزایش دورهمی‌ها و رعایت نشدن فاصله‌گذاری اجتماعی خبر داد و گفت روز ۱۳ فروردین یک کودک به دلیل ابتلا به کرونا جان باخته است.

همچنین کریم حسینی، نماینده اهواز در مجلس، بازگشایی یکباره مدارس و دانشگاه‌ها پس از مسافرت‌های نوروزی و همزمان با ماه رمضان را «بی‌تدبیری و خطرساز» خواند.

در حالی که در بخشنامه آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس، شرط فاصله‌گذاری فیزیکی حذف شده، پیشتر کانون صنفی معلمان هشدار داده بود که بازگشایی مدارس «پیامدهای هولناکی» خواهد داشت.

به گفته این کانون، در بسیاری از مدارس شهرهای بزرگ به ویژه مدارس استان تهران‌ ۴۰ دانش‌آموز در یک کلاس حضور دارند.

در بیانیه کانون صنفی معلمان تاکید شده بود که بسیاری از این مدارس فاقد امکانات اولیه تهویه و فاقد فضای آموزشی کافی و مناسب برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی است.

در مقابل، مقام‌های دولت اعلام کرده‌اند آموزش حضوری باعث افزایش کیفیت آموزش خواهد شد.

روزنامه دولتی ایران در یادداشتی نوشت در صورت افزایش شیوع کرونا «همه کاسه‌کوزه‌ها سر آموزش حضوری می‌شکند» و روحیه دانش‌آموزان و دانشجویان تضعیف می‌شود، در حالی که عوامل زیادی دخیل بوده‌اند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.