یک تحقیق جدید: خانواده اسد، مقامات سوریه و حزب‌الله عامل اصلی قاچاق کاپتاگون هستند

چهارشنبه, 17ام فروردین, 1401
اندازه قلم متن

موسسه نیو لاینز اعلام کرد حجم تجارت ماده مخدر کاپتاگون در خاورمیانه در سال ۲۰۲۱ نزدیک به شش میلیارد دلار برآورد شده و شماری از افراد خانواده بشار اسد رئیس جمهور سوریه، برخی از مقامات نظامی این کشور و نیز حزب‌الله لبنان در ساخت و قاچاق این ماده مخدر نقش اصلی را ایفا می‌کنند.

گزارش جدید این موسسه مستقر در واشینگتن، تصویر نگران‌کننده‌ای از تاثیر گسترش و ساخت مواد مخدر کپتاگون در خاومیانه و منطقه دریای مدیترانه را نشان می‌دهد، چرا که ارزش احتمالی این تجارت در سال گذشته میلادی به بیش از۵.۷ ملیارد دلار رسیده است.

این گزارش که توسط کارولین روز و الکساندر سودرهولم دو پژهشگر نیوز لاینز تهیه شده، نشان می‌دهد سوریه، حتی پیش از آغاز جنگ داخلی این کشور در سال ۲۰۱۱، مهترین مرکز تولید ماده مخدر کپتاگون بوده، اما بحران در این کشور باعث گسترش، استفاده و قاچاق بیشتر آن شده است.

این گزارش افزوده است که تحریم‌های بین‌المللی اعمال شده علیه رژیم سوریه در سال‌های گذشته، دولت این کشور را بر آن داشت تا تجارت مواد مخدر را وسیله‌ای برای افزایش توان سیاسی و اقتصادی خود قرار دهد.

این در حالی است که لبنان، به‌ویژه در مناطق نفوذ حزب‌‌الله، گروه شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی، از جمله روستاهای مرزی لبنان، به مسیر اصلی قاچاق و تزانزیت مواد مخدر سوریه تبدیل شده است.

بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد حزب‌الله با توجه به پیشینه این گروه در کنترل، تولید و قاچاق حشیش در جنوب منطقه بقاع، نقش حمایتی مهمی در این تجارت غیرقانونی ایفا می‌کند، به ویژه آنکه چند مرکز کوچک ساخت کاپتاگون در لبنان وجود دارد و این کشور پس از مراکش و افغانستان سومین تولید کننده حشیش در جهان است.

روزنامه نیویورک‌تایمز پیشتر نوشته بود تعدادی از نزدیکان بشار اسد شامل برادرش ماهر اسد، بازرگانان نزدیک به حکومت و حزب‌الله لبنان با ایجاد شبکه تولید و قاچاق مخدر «کاپتاگون» درآمدهای میلیارد دلاری کسب کرده‌اند.

طبق این گزارش، در سال‌های اخیر عربستان سعودی، ایتالیا و یونان محموله‌هایی از این مخدر ضبط کرده‌اند.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.