لامیات سابین: فرمانده «بی‌رحم» روسیه در حمله به اوکراین کیست؟

دوشنبه, 22ام فروردین, 1401
اندازه قلم متن

لامیات سابین

الکساندر ولادیمیروویچ دورنیکوف اکنون مسئول عملیات نظامی در حمله روسیه به اوکراین است

کرملین الکساندر ولادیمیروویچ دورنیکوف را به سمت فرماندهی حمله روسیه به اوکراین منصوب کرد – REUTERS

کرملین در پی چندین شکست نیروهای نظامی روسیه، الکساندر ولادیمیروویچ دورنیکوف را به سمت فرماندهی تهاجم روسیه به اوکراین منصوب کرد.

یک مقام ایالات متحده روز یکشنبه [در حضور] رسانه‌ها این حرکت را تایید کرد. روسیه تاکنون در این جنگ فرمانده کل نداشته است.

انتصاب این ژنرال ۶۰ ساله موجی از پیش‌بینی‌ها در ایالات متحده به راه انداخت؛ مبنی بر اینکه او «جنایات جنگی» و «بی‌رحمی» بیشتری علیه غیرنظامیان اوکراینی مرتکب خواهد شد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده، این ادعا را در مصاحبه‌ با سی‌ان‌ان مطرح کرد؛ اما در این خصوص شواهدی ذکر نکرد.

این ژنرال به دلیل ویرانی‌های نیروهایش در جریان جنگ داخلی سوریه، زمانی که روسیه از بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، در مبارزه با شورشیان حمایت کرد، به «قصاب سوریه» شناخته می‌شود.

در سال ۲۰۱۵، دوورنیکوف در بدو شرکت روسیه در این جنگ داخلی، اولین فرمانده ارتش روسیه شد که به همین دلیل یک سال بعد، عنوان «قهرمان فدراسیون روسیه» به او اعطا شد.

در دوره فرماندهی او بر نیروهای روسیه در سوریه، حدود ۱۰۰ هزار بمباران شهرک‌ها و شهرهای سراسر این کشور -به ویژه حلب و حمص- را با خاک یکسان کرد و زیرساخت‌های اساسی مانند بیمارستان‌ها و منابع آب را از بین برد.

ولادیمیر پوتین در سال ۲۰۲۰، دوورنیکوف را به درجه ژنرالی ارتقا داد.

دوورنیکوف اکنون در تهاجم روسیه به اوکراین، مسئول عملیات نظامی است.

سر رودریک لاین، سفیر سابق بریتانیا در روسیه، به اسکای نیوز گفت که روسیه دورنیکوف را منصوب کرد تا در شرق اوکراین «دست‌کم مقداری از قلمرو دونتسک را به دست آورد» که دستاوردی برای رژیم پوتین خواهد بود.

هری کازیانیس، تحلیلگر نظامی آمریکا در مرکز منافع ملی، به تلگراف گفت: «ترس من این است که دورنیکوف دستور داشته باشد اگر نتوانست شرق اوکراین را تصرف کند، آن را به نمونه عظیمی از شهر حلب تبدیل کند.»

یک تحلیلگر نظامی از مسکو که نخواست نامش فاش شود، گفت: «دورنیکوف به عنوان یک فرمانده بی‌رحم معروف است و اکنون در اوکراین از تاکتیک‌های به کار رفته در سوریه استفاده خواهد کرد. او ۲۰ سال پیش در چچن هم حضور داشت.»

«صحبت بر سر تصرف شهرها حتی به قیمت ویران کردن آن‌ها است.»

طبق گزارش‌ها، به نظر می‌رسد بمباران ایستگاه راه‌آهن کراماتورسک در اوایل هفته جاری که به کشته شدن دست‌کم ۵۲ نفر از جمله پنج کودک منجر شد، نیز به دستور دورنیکوف انجام گرفت اما روسیه مسئولیت آن را نپذیرفت.

از: ایندیپندنت 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.