سفیر ترکیه تلویحا خواستار همکاری مشترک اسرائیل و ترکیه برای مقابله با تهدید اتمی ایران شد

چهارشنبه, 24ام فروردین, 1401
اندازه قلم متن

حسن مورات مرجان، سفیر ترکیه در آمریکا، در مقاله‌ای در یک نشریه اسرائیلی تلویحا هشدار داد که برنامه اتمی ایران ترکیه را نیز همچون اسرائیل تهدید می‌کند.

او در این مقاله که روز سه‌شنبه ۲۳ فروردین در نشریه اسرائیلی «ترکی‌اسکوپ» منتشر شد، بر ضرورت همکاری مشترک آنکارا و اورشلیم برای مقابله با تهدیدات منطقه تاکید کرد.

رسانه‌های اسرائیلی، از جمله وای‌نت، سخنان این مقام ترکیه را ناظر به تهدیدهای جمهوری اسلامی در منطقه گزارش کرده‌اند.

به نوشته مرجان، طبیعی است که اسرائیل و ترکیه در همه موضوعات، از جمله در موضوع فلسطین، دیدگاه مشترکی نداشته باشند اما منافع ژئواستراتژیک دو کشور آنها را ملزم می‌کند که همکاری نزدیک و چند لایه‌ای در برابر تهدیدهای منطقه داشته باشند.

سخنان این دیپلمات بلندپایه ترکیه اظهاراتی کم‌سابقه در سال‌های اخیر محسوب می‌شود؛ با این حال مقامات ترکیه پیش از این نیز، در سال ۱۳۹۰ که در روابط آنکارا با جمهوری اسلامی تنش پدید آمد، سخنان مشابهی بیان کرده بودند.

از جمله نمیک تان،‌ سفیر ترکیه در آمریکا، در آذرماه ۹۰ گفته بود: «اگر آمریکا هم با ایران هسته‌ای کنار بیاید ‌ما نمی‌آییم.»

سفیر ترکیه در آمریکا در مقاله خود همچنین خواستار همکاری آنکارا و اورشلیم برای مقابله با تروریسم شده است.

او تاکید کرد که رابطه شفاف و همکاری میان ترکیه و اسرائیل، نه تنها در خاورمیانه، بلکه در مناطقی همچون قفقاز، آسیای میانه و آفریقا نیز نتایج مثبتی به همراه آورد.

حسن مورات مرجان همچنین بر لزوم همکاری در زمینه تامین امنیت مسیرهای انتقال انرژی نیز تاکید کرده است.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه، قبل از سفر رییس جمهور اسرائیل به آنکارا گفته بود دو کشور می‌توانند بر روی انتقال گاز اسرائیل به اروپا و احیای ایده‌ای که نخستین بار ۲۰ سال پیش درباره آن بحث شد گفت‌وگو کنند.

خط لوله انتقال گاز اسرائیل به اردن از حدود دو سال پیش راه‌اندازی شده و ادامه آن از مسیر عراق به ترکیه می‌تواند گاز را به اروپا برساند.

در هفته‌های اخیر نیز مقام‌های اقلیم کردستان عراق گفته‌اند دلیل حمله موشکی سپاه پاسداران به اربیل نارضایتی جمهوری اسلامی از خط انتقال گاز از این اقلیم به ترکیه بوده است.

حسن مورات مرجان در مقاله خود در نشریه «ترکی‌اسکوپ» همچنین با اشاره به دیدار اخیر رییس جمهور اسرائیل از آنکارا نوشت مردم دو کشور باید برای استفاده از فرصت به دست آمده برای تغییر روابط ترکیه و اسرائیل از رؤسای جمهوری خود حمایت کنند.

نشریه «ترکی‌اسکوپ» که روابط ترکیه و اسرائیل را رصد و بررسی می‌کند وابسته به مؤسسه تحقیقاتی «دایان» در دانشگاه تل‌آویو است.

اسحاق هرتزوگ، رییس جمهور اسرائیل، ۱۸ اسفند ۱۴۰۰ در سفری تاریخی به ترکیه سفر کرد.

از: ایران اینترنشنال


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.