آمریکا اخبار آزادسازی احتمالی پول‌های ایران و هر گونه گشایش در مذاکرات را نادرست خواند

جمعه, 26ام فروردین, 1401
اندازه قلم متن

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

وزارت خارجه آمریکا روز پنج‌شنبه، ۲۵ فروردین، رسما تمام گزارش‌ها از آزادسازی احتمالی پول‌های بلوکه‌شده ایران در خارج را کذب خواند و هر گونه گشایشی در روند احیای برجام را رد کرد.

سخنگوی این وزارتخانه همچنین از جمهوری اسلامی خواسته است که «بگذارد شهروندان آمریکا سیامک و باقر نمازی، عماد شرقی و مراد طاهباز به خانه‌شان بازگردند».

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، با اشاره به انتشار «اطلاعات غلط فراوان» در زمینه مذاکره با جمهوری اسلامی تاکید کرد که خبر آزاد شدن پول‌های بلوکه‌شده ایران تماما غلط است و هیچ کشور ثالث هم نه پول ایران را آزاد کرده و نه فعلا قرار است آزاد کند.

آقای پرایس گفت: «شرکای ما منابع مسدودشده ایران را آزاد نکرده‌اند و آمریکا هم انتقال این منابع مسدودشده را تایید نکرده است.»

این مقام ایالات متحده در پاسخ خود به پرسش یک خبرنگار در روز پنج‌شنبه به نام هیچ کشور ثالثی اشاره نکرده، اما به نظر می‌رسد اشاره او به پول بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی باشد که در روزهای گذشته موضوع برخی گزارش‌ها و اخبار بود.

در همین زمینه حسین امیرعبداللهیان چهارشنبه‌شب، ۲۴ فروردین، پس از دیدار با فواد حسین، وزیر خارجه عراق، در تهران از «توافق اولیه» بر سر نحوه آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در یکی از «بانک‌های خارجی» خبر داد.

روز ۲۲ فروردین‌ماه نیز سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، اخبار مربوط به سفر «یک هیئت ارشد» به تهران و آزادسازی بخشی از پول‌های بلوکه شده ایران را تایید کرده بود.

آن‌ طور که ایرنا خبر داده، قرار است هفت میلیارد دلار «به طور انتقال بانکی به حساب‌های ایران واریز» شود. این خبرگزاری این اتفاق را نشانه‌ای از «باز شدن تدریجی محدودیت‌های بانکی علیه ایران» توصیف کرده بود.

علاوه بر کره جنوبی، ایران از عراق نیز بابت فروش انرژی طلبکار است، اما هر دوی این کشورها به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه تهران بدهی خود را در بانک نگه داشته و منتظر چراغ سبز آمریکا هستند.

علاوه بر پول‌های بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی، مقام‌های دولت ایران پیشتر از انسداد سه میلیارد دلار در ژاپن، پنج میلیارد دلار در عراق، بیست میلیارد دلار در چین و ۱.۶ میلیارد دلار نیز در لوکزامبورگ خبر داده بودند.

علاوه بر این‌ها، روزنامه فرهیختگان، چاپ تهران، نیز روز ۱۸ فروردین گزارش داده بود که مذاکراتی انجام شده است که در ازای آزادی سیامک نمازی، محمدباقر نمازی و مراد طاهباز، سه زندانی دو و سه‌‌تابعیتی، مبلغ ۷ میلیارد پول ایران آزاد شود.

ند پرایس روز پنج‌شنبه ضمن تکذیب این گونه اخبار یادآوری کرده است که در حال حاضر «دو مسیر موازی» با ایران «در جریان است»، یکی مربوط به احیای برجام و دیگری مربوط به آزاد کردن چهار شهروند ایرانی آمریکایی زندانی در ایران.

به گفته آقای پرایس، در هیچ یک از این دو مسیر گشایشی حاصل نشده که آزادسازی پول‌های ایران را به دنبال داشته باشد.

منبع: وب‌سایت وزارت خارجه آمریکا، رادیوفردا/ ف. دو.

از: رادیو فردا


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.