خیزش گرد و خاک در نقاط مختلف کشور/ رگبار باران در ۲۱ استان

پنجشنبه, 1ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از خیزش گردو خاک و کاهش دید و کیفیت هوا، نفوذ سامانه بارشی و رگبار باران همراه با وزش باد شدید موقت خبر داد.

به گزارش ایسنا، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از خیزش گرد و خاک و کاهش دید و کیفیت هوا و وزش باد شدید موقت از چهارشنبه (۳۱ فروردین) تا جمعه(۲ اردیبهشت) خبر داد.

این شرایط جوی روز چهارشنبه در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، زنجان، قزوین، البرز، تهران، ایلام و خوزستان، روز پنجشنبه در لرستان، همدان، سمنان، بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، قم، البرز، مرکزی، جنوب تهران، خوزستان، ایلام، اصفهان، فارس و یزد و روز جمعه در اصفهان، فارس، خوزستان، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، سمنان، خراسان شمالی و یزد پیش‌بینی می‌شود.

در این شرایط جوی احتمال اختلال در پروازها، احتمال شکستن درختان فرسوده و نهال‌ها و احتمال آسیب به سازه‌های موقت مانند گلخانه‌ها و تابلوهای تبلیغاتی وجود دارد.

سازمان هواشناسی احتیاط در تردد بین شهری به‌ویژه در جاده‌های کویری، پرهیز از حضور و حرکات ورزشی در فضای باز به‌ویژه برای گروه‌های حساس، احتیاط در عبور از حاشیه تابلوهای تبلیغاتی، اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌های‌ نیمه کاره، خودداری از پارک خودروها در اطراف موارد ذکر شده و حفاظت از صنعت کشاورزی و اتخلذ تمهیدات لازم در خصوص پیشگیری از خسارات احتمالی به تاسیسات حساس به گردوخاک را توصیه می کند.

در ادامه این هشدار،سازمان هواشناسی از نفوذ سامانه بارشی ورگبار باران همراه با وزش باد شدید موقت، در نواحی مستعد خیزش گرد و خاک، رعد و برق، برخورد صاعقه و تگرگ از پنجشنبه (اول اردیبهشت) تا شنبه (۳ اردیبهشت) خبر داد.

این شرایط جوی روز پنجشنبه در استان‌های گیلان، مازندران، اردبیل، آذربایجان شرقی، قزوین، زنجان، همدان، مرکزی، چهارمحال و بختیاری، قم، سمنان، مازندران، اصفهان و شمال فارس، روز جمعه در مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، شمال خراسان جنوبی، یزد و ارتفاعات و دامنه در نیمه شمالی کرمان و روز شنبه در خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، یزد و شمال سیستان و بلوچستان مورد انتظار است.

وقوع این پدیده جوی کاهش دید، احتمال آبگرفتگی محلی، لغزندگی جاده‌ها، احتمال بالا آمدن سطح آب رودخانه‌ها، احتمال برخورد صاعقه و احتمال بارش تگرگ را در پی دارد.

به توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط احتیاط در سفرهای برون شهری، خودداری از توقف در حاشیه رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از کنار مسیل‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی، احتیاط در جابجایی عشایر کوچ‌رو و اتخاذ تمهیدات لازم در صنعت کشاورزی مد نظر قرار گیرد.

به گزارش ایسنا هشدار زرد رنگ به معنای این است که پدیده‌ای جوی رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد کند. این هشدار برای آگاهی مردم صادر می‌شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده‌ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از سوی دیگر مسئولان نیز در جریان این هشدارها قرار می‌گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.