احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی: فیلم رد شدن ماشین ناجا از روی یک نفر در عاشورای ۸۸ درست بود

سه شنبه, ۲۸ام آبان, ۱۳۹۲
اندازه قلم متن

در حادثه میدان ولیعصر، خودرو متعلق به یگان امداد تهران بزرگ بود. فیلم رد شدن ماشین ناجا در عاشورای ۸۸ در شبکه های مجازی درست بود، این بنده خدا صورت سالم نداشت.. در حادثه زیر گرفتن خودروی پاترول هیچ کس کشته نشد. آدم های تندرو صاحب پاترول را کتک زده و از ماشین پیاده می کنند و ما تا الان این افراد را پیدا نکردیم. به نظر من کلا نباید اجازه تشکیل و سازمان دهی گروه های خود جوش داده شود، چرا که گاهی حضور این افراد در صحنه های خشن است

در حالی که صداوسیما به عنوان متولی آگاهی بخشی جامعه، بعد از ۴ سال با گزارش های یکسویه و ندیدن بخشی از واقعیت ها و بزرگنمایی بخشی از موارد، همچنان بر “دروغگویی پیچیده” اصرار دارد، فرمانده نیروی انتظامی با صداقت بیشتری عمل کرده و با وجود آن که اعتراف به اشتباه عواملش، به زیان خود اوست، واقعیت را می گوید.

به گزارش خبرنگار “آینده”، در روزهای اخیر صداوسیما بار دیگر با پخش به اصطلاح مستند! عاشورای ۸۸، روایتی معوج و یکسویه از این رویداد به دست داد، در حالی که اکنون سردار احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی اذعان می کند که در روز عاشورا فردی در زیر خودروی نیروی انتظامی کشته شده، به نحوی که مقتول صورت سالم نداشت و در بیمارستان هم نمی دانستند از کجا آمده و به عنوان جسد مجهول الهویه با وی برخورد کردند ، تا اینکه چند ماه پیش اعضای خانواده این فرد مراجعه کردند و ما هم نسبت به دلجویی و ارائه دیه اقدام کردیم.

احمدی مقدم در بخش دیگری از مصاحبه گفت: در حادثه کهریزک من مخالفتم را به صراحت اعلام کردم و گفتم آنجا مکان خطرناکی است. اما مرتضوی اصرار داشت که این افراد دستگیر شده چاقو، قمه و زنجیر دارند و اراذل و اوباش محسوب می شوند اما،مخالفت ناجا ثبت شد.
سردار احمدی مقدم فرمانده نیروی انتظامی در مورد حوادث سال هایی که او این مسئولیت را به عهده گرفت توضیحاتی داد. او در گفت و گویی تفصیلی با ایسنا به حادثه کهریزک، عاشورای سال ۸۸، مرگ وبلاگ نویس و حضور سردار رادان در کهریزک توضیحاتی داده است.

بخش هایی از این گفتگو را می خوانید؛

• در ابتدای سال ۸۴ و در دوره دولت خاتمی، طرح «عفاف و حجاب» در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید و برای اجرای همان مصوبه که در دولت هشتم تصویب شد، ابلاغش به دوره اول دولت احمدی نژاد منتقل شد که ظاهرا آقای احمدی نژاد طرح را نخوانده؛ ابلاغ کرد، چرا که اصلا قبولش نداشت و تا آخر هم می گفت این مصوبه را قبول ندارد.

• برخی دوستان رسانه ای در جریان برخورد با اراذل و اوباش کم لطفی کرده اند و طبیعی است که ما نمی توانیم ۱۰۰ خبرنگار را پای عملیات برده و به همین دلیل ۳-۲ رسانه مهم همچون ایسنا را دعوت کرده تا به بقیه اخبار را بدهند.

• ما در این عملیات گفته بودیم مقاومت این اراذل و اوباش که با چاقوکشی، قمه کشیدن و عربده کشی مردم را ترسانده بودند را با شدت عمل بشکنید و اگر این اوباشگران مقاومت کردند، محکم با آنها برخورد کنید. اما ما هیچ گاه برای این رفتارهای سخیف همچون انداختن آفتابه و … ابلاغ نکرده بودیم و این ابتکار عناصر میدانی بود و منصفانه نیست که برخی رسانه های کم لطف، اصل کار را با انتشار برخی تصاویر زیر سوال ببرند .

• ما افرادی در محلات داشتیم که در خانه مردم را می زدند و می گفتند دخترتان را بدهید، می خواهیم برویم شمال و این جسارت ها قابل قبول نبود و بر همین اساس عنوان می کنم که ما در هنگام برخورد با این افراد از حمایت عمومی برخوردار بودیم.

• کهریزک اساسا بازداشتگاه نبود، بلکه سوله ای بود که هنگامی که محله خاک سفید معروف به «جزیره» پاکسازی شد، اولین بار از کهریزک در آنجا استفاده شد. هر خانه ای را که در خاک سفید جمع می کردند، اسباب و اثاثیه شان را جمع آوری و اسم خانواده شان را رویشان می زدند و در کهریزک این اسباب را نگهداری می کردند تا این خانواده ها تعیین تکلیف شوند.

• حتی در دوران سرداران طلایی و قالیباف که بعضا اراذل و اوباش جمع آوری می شدند، اراذل را به اینجا منتقل می کردند و قرار بود ناجا بازداشتگاه ویژه این کار – اراذل و اوباش – ایجاد کند. تا اینکه کلا این محل تعطیل شد تا زمان اجرای طرح امنیت اجتماعی که زندان ها عنوان کردند جا و امکانات کافی برای نگهداری اراذل و اوباش ندارند .

• در اردیبهشت ماه سال ۸۸ پیش از اینکه حادثه کهریزک اتفاق بیفتد، سردار رادان و جمعی از مهندسان برای بازدید از روند ساخت این بازداشتگاه جدید، با بالگرد به این منطقه سفر کردند تا از نزدیک در جریان پیشرفت کار قرار بگیرند و این سفر زمینه ای شد تا شایعاتی مطرح شود که سردار رادان با بالگرد به کهریزک رفته و دستور داده که «همه را بزنید و بکشید» ، حتی این سخنان به درجه ای زیاد شد که مقام معظم رهبری عنوان کردند من این طور شنیده ام و اگر سردار رادان هم قصور و تقصیری در این ماجرا دارد، مبری از رسیدگی قضایی نیست و باید اگر اتهامی دارد، پاسخگو باشد.

• من تاکنون در هیچ محفلی عنوان نکرده ام که صبح روز جمعه جلسه ای پیرامون اتفاقات آن زمان برگزار شد و آقای مرتضوی اصرار داشت که افراد دستگیر شده به کهریزک منتقل شوند. من مخالفتم را به صراحت اعلام کردم و گفتم آنجا نه تنها جا نداریم، بلکه آن مکان جای خطرناکی است. اما مرتضوی اصرار داشت که این افراد دستگیر شده چاقو، قمه و زنجیر داشته اند و از همین حیث اراذل و اوباش محسوب می شوند که من در آن جلسه عنوان کردم که ضبط کنید و بنویسید که من مخالف هستم و مخالفت ناجا نیز ثبت شد.

• من در آن جلسه به یک نفر عنوان کردم که به بچه های کهریزک بسپارید اولا حواسشان باشد که این افراد در بند جداگانه و میان اراذل و اوباش فرستاده نشوند و در ثانی بدرفتاری با آنها نکنید، اما همین دهان به دهان گشتن و این به آن بگو، باعث شد که این تاکیدات من به مرحله اجرا نرسد و آمده بودند در هر بند که ظرفیت ۵۰ تن را داشت، ۱۷۰ تن را جا دادند.

• با مسئول کهریزک برخورد هم شد، چرا که اگر اطلاع می داد و حتی عقل داشت کمی پایین تر مقر یگان ویژه بود و می توانست افراد دستگیر شده را در مسجد این یگان جای دهد یا حتی می توانست این افراد را در بازداشتگاه جدید که هر چند آب و برق نداشت، جای دهد تا این مشکلات به وجود نیاید.

• در مورد سردار رادان باید تاکید کنم که کلا از مسئله اطلاعی نداشت اما در مورد سردار رجب زاده از آنجایی که حوزه مسئولیتش بود، پرونده اتهامی تشکیل شد و در دادگاه نیز حضور یافت، اما تبرئه شد و مجازاتی برای وی تعیین نشد و مجازات ها بیشتر برای مباشران و افراد مسئول بازداشتگاه و افرادی که دارای سوءرفتار بودند برمی گشت.

• در حادثه عاشورای ۸۸،یک خبرنگار سوال کرد که ماشین نیروی انتظامی از روی یک نفر عبور کرده که من گفتم باید اثبات کنید، بعدا بنده خدا اسناد و مدارک را آورد و متوجه شدم که فیلمش در شبکه های مجازی پخش شده و این مسئله کاملا مشخص بود که آن را درست نکرده اند، هر چه گشتیم نتوانستیم خانواده وی را پیدا کنیم و این بنده خدا صورت سالم نداشت و در بیمارستان هم نمی دانستند از کجا آمده و به عنوان جسد مجهول الهویه با وی برخورد کردند ، تا اینکه چند ماه پیش ماموران پلیس امنیت عنوان داشتند که یک نفر مراجعه کرده و مدعی است که از اعضای خانواده این فرد است ،ما هم نسبت به دلجویی و حل مشکلات اقتصادی و ارائه دیه اقدام کردیم.

• همچنین علی موسوی بر اثر گلوله ای که به کتفش خورد، جان باخت و در اثر دیررسیدن به بیمارستان، جان خود را از دست داد چرا که گلوله به ناحیه حساس نخورده بود و به علت خونریزی جان خود را از دست داد.

• در حادثه زیر گرفتن خودروی پاترول هم هیچ کس کشته نشده و چند روز بعد نیز خودرو را به صورت بلاصاحب در خیابان پیدا کردیم. اما از روی مشخصات خودرو، صاحب ماشین را پیدا کرده و متوجه شدیم که این مالک خود در تظاهرات شرکت کرده و در حالی که چراغ می زده و برف پاکن را روشن کرده بود، آدم های تندرو این فرد را کتک زده و از ماشین پیاده می کنند ،با اینکه پلیس آن افراد را پیدا نکرد، اما قطعا آن افراد که حدود یک تا دو تن بودند، ماموران ناجا نبوده و به صورت خودسر درگیر شدند و ما تا الان این افراد را پیدا نکردیم.

• در مورد حادثه میدان ولیعصر (عج) باید بگویم که آن خودرو متعلق به یگان امداد تهران بزرگ بود.

• به نظر من کلا نباید اجازه تشکیل و سازمان دهی گروه های خود جوش داده شود، چرا که گاهی حضور این افراد در صحنه های خشن است و پس از آن شاهد اتفاقاتی همچون ۲۲بهمن در قم خواهیم بود که اتفاق خوبی نیست .

• در مورد مرگ وبلاگ نویس،در مورد حادثه پلیس فتا سئوالات بسیاری مطرح است، به گونه ای که چه دلیلی وجود داشت که در چهارشنبه که سه روز تعطیل در پیش رو است – به دلیل تعطیلی روز عیدغدیر- متهم در حالی که قرار هم نیست تحقیق خاصی صورت بگیرد، از زندان تحویل گرفته شد یا سوال دیگری که مطرح است، اینکه چرا در این سه روز تعطیل، متهم را تحویل بازداشتگاه ندادید

• فردی که اقدام به نگهداری این فرد (ستار بهشتی) می کرد، مسئول متدینی بود که حتی در تحقیقات مشخص شد که غذا را برای این فرد آورده و به بیرون رفته و به قرآن خواندن مشغول بوده، اما قسمت بد این داستان، برخورد غیرمحترمی بود که با این فرد داشتند؛ به گونه ای که صحنه دستگیری این فرد خشن و تند بود و در حضور مادرش این پسر را که با مادرش تنها زندگی می کرد و منزوی بود ، دستبند زده و روی زمین کشانده بودند که علائم کبودی ای نیز که بعدا مشخص شد به دلیل دستبند و رفتار خشن بود و جای سوال است که اصلا چه لزومی داشت که برخورد خشن با این فرد شود؟

• در مسئله رعایت حقوق شهروندی، هنگامی که در صدد اجرای این مسئله برآمدیم، در اولین بازدیدهای خود، نمره ای که ناجا توانست کسب کند، ۳۵ از ۱۰۰ بود اما حالا با ایجاد نظام تشویق و تنبیه، نظام کنترل و نظارت و … توانستیم امتیاز ۸۰ را کسب کنیم.

• رادان، برادری زحمت کش است که از ابتدای انقلاب و از زمان نوجوانی وارد خدمت شد و تقریبا هیچ زمانی برای آسایش استفاده نکرده است؛از حادثه سوختگیش در سیستان و بلوچستان که در یک عملیات جانباز شد تا اصابت گلوله و ترکش در دفاع مقدس ، اما مقداری در لحن و اظهارنظر قاطع هستند و به همین دلیل مورد علاقه رسانه های داخلی و خارجی قرار گرفته است؛

• متولی ابتدایی طرح عفاف و حجاب، شورای فرهنگ عمومی در وزارت ارشاد بود و سه سال بعد از دولت اول احمدی نژاد، در یک جمع بندی مشخص شد که وزارت ارشاد جامعیت لازم برای اعمال مقررات ندارد و به همین دلیل مدیریت این طرح به وزارت کشور داده شد و احمدی نژاد در دوران محصولی، اساسا این طرح را تبدیل به بخشنامه ای در راستای رعایت حقوق شهروندی کرد

• آقای رحمانی فضلی با من حدود ۱۵ روز پیش تماس گرفت و از آنجایی که در جریان سوابق نبود، به ایشان توصیه کردم که سوابق را مطالعه کنند. اما در این تماس اعلام کردم که مسئول شما هستید .

• وقتی احمدی نژاد خودش این طرح را قبول ندارد، برای وزرایش هم هزینه بر بود و بر همین اساس ناجا در میدان تنها ماند. اما به نظر می رسد این دولت تصمیم گرفته که در اجرای این قانون وارد شود و مسئولیتش با خودش است و ما با آنها هماهنگ عمل می کنیم و خوشحال هم می شویم که عمده این طرح ایجابی باشد.

• باید بپذیرید که تعیین مصادیق در صحنه عمل بسیار سخت است و ما نیز نمی توانیم انیمیشنی درست کنیم که مثلا شلوار و جوراب باید این گونه باشد، اما تدبیر لازم است.

• نکته قابل توجهی که در بحث موادمخدر وجود دارد، آن است که با وجود برخورد و تشدید مجازات و همچنین سرعت اجرای احکام، آنقدر این قاچاق و فروش برایشان جذاب است که باز هم قاچاقچی ریسک مرگ را می پذیرد و بعضا معتقدم یک تا دو میلیارد تومان کار می کنند و بعد از آن از کار بیرون می زنند که این مسئله را پیچیده تر می کند.

• ما در ناجا قرار اختلاط زن و مرد نداریم و در آن مانور زنان حرکات رزمی و راپل انجام دادند که انتقاداتی مبنی بر اینکه چرا جلوی آقایان این عملیات انجام شد، مطرح کردند اما با اصل آن مخالفتی نیست. اما باید بپذیرید که زنان دارای پیچیدگی های زیادی هستند و زنان تحصیل کرده با ریسک ازدواج روبرو هستند به گونه ای که چندی پیش آماری آورده و متوجه شدم ۵۰ درصد از همکاران زن بالای ۳۰ سال ما ازدواج نکرده اند که این نوعا به دلیل فعالیت پلیسی آنها است.

• در جزیره کیش ما با مشکل پلیس زن مواجه هستیم که جدیدا ابلاغ کرده ایم ماموران مرد که در کیش فعالیت می کنند، زنان شان نیز به صورت قراردادی به همراه همسرشان به فعالیت بپردازند. در دوره سردار قالیباف تعداد زیادی زن استخدام شده و پس از مدتی متوجه شدیم که همه به بخش های اداری رفته اند که در حال حاضر در مورد پلیس زن در حال سعی و خطا هستیم تا بتوانیم به مدل جامع تری برسیم.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.