مرگ و مصدومیت هفت کارگر در سایه فقدان ایمنی کار

سه شنبه, 6ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

خبرگزاری هرانا – طی سه روز اخیر، در سایه فقدان ایمنی محیط و شرایط کار، شش کارگر از جمله یک آتشنشان در شهرهای آبادان، نیشابور، تهران و زاهدان در حین کار دچار حادثه شدند. طی این حوادث یک کارگر جان خود را از دست داد و پنج کارگر دیگر نیز دچار مصدومیت شدند. بعلاوه یکی از کارگران کارخانه فولاد شهرک صنعتی ابهر که اواخر فروردین ماه امسال طی حادثه ای دچار مصدومیت شده بود، جانباخت. همچنین مدیر کل پزشکی قانونی استان مازندران از مرگ و مصدومیت ۱۰۹۹ کارگر در این استان طی یک سال گذشته خبر داد. ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، امروز سه شنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۱، یک کارگر ساختمانی در نیشابور طی حادثه ای در حین کار، جان خود را از دست داد.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی نیشابور گفت: امروز عصر، سقوط یک نفر از بالابر ساختمانی واقع در خیابان باهنر جنوبی نیشابور به مرکز ارتباطات اورژانس ۱۱۵ گزارش و در پی آن یک دستگاه آمبولانس به محل حادثه اعزام شد.

وی افزود: کارشناسان اورژانس ۱۱۵ با پیکر کارگری ۳۰ ساله مواجه شدند که به گفته شاهدان عینی، از طبقه ششم ساختمانی در حال احداث از بالابر سقوط کرده و به علت شدت جراحات وارده در دم جانباخته بود.

افشارنیک خاطرنشان کرد: پیکر این کارگر به عوامل انتظامی حاضر در صحنه پلیس تحویل داده شد و علت حادثه در دست بررسی است.

مصدومیت سه کارگر در آبادان

به گزارش رکنا، امروز سه شنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۱، سه کارگر شرکت کربن سیلیس واقع در شهرک صنعتی شهرستان آبادان، بدنبال ریزش آوار در محل کارشان، دچار مصدومیت شدند.

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی آبادان گفت: امروز طی تماس با مرکز اورژانس ۱۱۵ آبادان مبنی بر ریزش آوار در شرکت کربن سیلیس واقع در شهرک صنعتی شهرستان آبادان، ۲ دستگاه آمبولانس از پایگاه های اورژانس دانشگاه علوم پزشکی به محل حادثه اعزام شد.

نادر نقیبی افزود: این حادثه مصدومیت سه کارگر را در پی داشت که پس از انجام اقدامات لازم پیش بیمارستانی به جهت بررسی و ادامه درمان توسط کارشناسان اورژانس ۱۱۵ به بیمارستان طالقانی آبادان منتقل شدند.

مصدومیت یک آتش نشان در تهران

به گزارش ایلنا، امروز سه شنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۱، یک آتشنشان در تهران در حین عملیات اطفای حریق دچار مصدومیت شد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی درباره جزییات این حادثه گفت: در ساعت ۴ و ۳۴ دقیقه صبح امروز حادثه آتش سوزی واقع در یک ساختمان مسکونی در خیابان کریمخان، خیابان آبان شمالی به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران اطلاع داده شد.

جلال ملکی با بیان اینکه دو ایستگاه به محل اعزام شدند، ادامه داد: آتش‌نشانان پس از حضور در محل مشاهده کردند که حریق در یک ساختمان قدیمی سه طبقه رخ داده بود که در طبقه همکف آن دو باب مغازه وجود داشت و طبقات دیگر مسکونی بودند. کانون حریق نیز واحدی به مساحت حدود ۱۲۰ مترمربع در طبقه اول بود.

وی با بیان اینکه آتشنشانان موفق به نجات دادن ۴ تن از ساکنین ساختمان مذکور شدند، ادامه داد: در این حادثه یکی از آتش نشانان از ناحیه دست دچار آسیب‌دیدگی شد که در محل توسط عوامل اورژانس به صورت سرپایی مداوا شد.

او افزود: در پایان آتش‌نشانان به ماموریت خود خاتمه داده و به ایستگاه بازگشتند.

کارگر مصدوم شده کارخانه فولاد شهرک صنعتی ابهر جان باخت

به گزارش ایلنا، روز دوشنبه ۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱، یک کارگر شاغل در کارخانه فولاد شهرک صنعتی ابهر که ۲۵ فروردین ماه امسال بر اثر برق گرفتگی به شدت مصدوم شده بود، جان خود را از دست داد.

در این گزارش آمده است: از قرار معلوم در روز حادثه برق اصلی کارخانه قطع  بوده و یکباره جریان برق در مدار پست قرار می‌گیرد.

طبق اظهارات یکی از کارگران؛ پیکر بی حال این کارگر بعد از وقوع حادثه توسط امدادگران به بیمارستان الغدیر ابهر و بعد از انجام اقدامات اولیه به بیمارستان “آیت الله موسوی” زنجان انتقال می‌یابد.

در نهایت به دلیل محدود بودن امکانات پزشکی در استان و تشدید وخامت حال جسمی این کارگر، بیمار به بیمارستان سوانح سوختگی “شهید مطهری” تهران انتقال می‌یابد که نهایتا وی روز گذشته جان خود را از میدهد.

مصدومیت یک کارگر در کارگاه تصویه روغن زاهدان

به گزارش رکنا، روز یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۱، یک کارگر بر اثر ایجاد حریق در کارخانه تصفیه روغن زاهدان دچار مصدومیت شد.

سرپرست سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری زاهدان دراین‌باره اظهار داشت: ساعت ۱۹ و ۲۸ دقیقه روز یکشنبه شهروندان حریق کارخانه روغن موتور را به سامانه ۱۲۵ سازمان آتش نشانی اطلاع دادند که ستاد فرماندهی سه تیم اطفاء حریق را به محل آتش‌سوزی در شهرک کامبوزیا واقع در خیابان توحید اعزام کرد.

ابراهیم شهریاری با بیان اینکه آتش‌سوزی کارخانه تصفیه روغن زاهدان با تلاش آتش‌نشانان اطفاء شد گفت: این حادثه تا اطفاء کامل به مدت ۲ ساعت به طول انجامید و متاسفانه مصدومیت یک کارگر را در پی داشت.

طی یک سال اخیر؛ مرگ و مصدومیت ۱۰۹۹ کارگر در مازندران

به گزارش رکنا، مدیر کل پزشکی قانونی استان مازندران بیان داشت که در سال گذشته ۱۰۱ نفر بر اثر حوادث ناشی از کار در استان جان خود را از دست داده اند.

علی عباسی با بیان اینکه تمامی کارگران متوفی مرد هستند، ادامه داد: این آمار در مقایسه با مدت مشابه دو سال قبل تغییری نداشته است.

وی افزود: در سال گذشته ۵۰ مورد مرگ های ناشی از حوادث کار به دلیل سقوط از بلندی با افزایش ۶ درصدی و ۲۴ مورد نیز برق گرفتگی ، جسم سخت با ۱۷ و سایرموارد با ۱۰ مورد گزارش شده است.

عباسی اظهار داشت: بعلاوه در سال گذشته ۹۹۸ مصدوم بر اثر حوادث کار به ادارات پزشکی قانونی استان مراجعه کردند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال قبل آن ۱۰ درصد افزایش داشت.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.