تهدید و بازداشت فعالان کارگری در آستانه روز جهانی کارگر

پنجشنبه, 8ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه با انتشار اطلاعیه‌ای از احضار و تهدید اعضای این سندیکا در آستانه روز جهانی کارگر خبر داده است.

بنابر اطلاعیه‌ای که این تشکل صنفی روز سه‌شنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ منتشر کرده است ‌ بسیاری از فعالان سندیکای کارگران شرکت واحد و حامیان طبقه کارگر با تماس‌های تلفنی از طرف وزارت اطلاعات احضار و تهدید شده‌اند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی در اطلاعیه خود از مراجعه ماموران وزارت اطلاعات به منزل رهام یگانه از حامیان طبقه کارگر خبر داده و نوشته‌اند که دستگاه‌های تلفن همراه، هارد، کتاب و دیگر لوازم شخصی او ضبط شده است. ماموران همچنین به آقای یگانه گفته‌اند  که در ماه آینده احضار و بازجویی خواهد شد.

این نهاد صنفی کارگران ضمن محکوم کردن احضار و تهدید تلفنی اعضای سندیکا و حامیان طبقه کارگر و ورود ماموران به منازل آنان در آستانه روز جهانی کارگر این اقدامات را تلاش برای «جلوگیری از حق بدیهی کارگران در برگزاری مراسم اول ماه مه» تلقی  کرده است.

پیش از این نیز یک منبع آگاه از بازداشت ۷ تن از فعالین کارگری و اجتماعی شهر بانه با نام‌های سعید محمدی، حسن عزتی، نیشتمان رحمتی، پروین عبدالله پور، رحمان سلیمانی، افشین رحیمی و فاتح مجیدی توسط نهادهای امنیتی خبر داده بود.

به گفته این فرد آگاه ماموران امنیتی با هجوم به منازل این افراد و بدون ارائه حکم قضایی، آنها را بازداشت کرده‌اند. از این هفت نفر آقای نیشتمان رحمتی روز ۶ اردیبهشت آزاد شده، اما دیگر فعالان به بازداشتگاه اطلاعات سنندج منتقل شده‌اند.

یکشنبه هفته آینده، اول ماه مه برابر با ۱۱ اردیبهشت روز جهانی کارگر است. هر ساله در تجمع کارگران و حامیان طبقه کارگر در این روز شمار زیادی از شرکت‌کنندگان و فعالان شناخته شده کارگری بازداشت می‌شوند. در تجمع سال گذشته این روز در تهران دست‌کم ۳۰ فعال کارگری بازداشت شدند. تجمعات سال گذشته در شرایطی برگزار شد که دستگاه‌های امنیتی به ویژه وزارت اطلاعات،‌ فعالان کارگری و صنفی را از شرکت در آنها منع کرده بودند.

از: ایران وایر


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.