سرنوشت نامشخص پول‌های آزادشده با آدم‌ربایی

پنجشنبه, 8ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

صالح‌آبادی: مطالبات ما از انگلستان وصول شد و حتی از آن پول استفاده هم شده است

 سرنوشت ۴۰۰ میلیون پوندی که بریتانیا پرداخته، بیش از پیش نامشخص باقی مانده است – HANDOUT / FREE NAZANIN CAMPAIGN / AFP

گاردین روز چهارشنبه گزارشی منتشر کرد که بر اساس آن، اعلام شد بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی بریتانیا به ایران که در ازای آزادی نازنین زاغری-رتکلیف و انوشه آشوری پرداخت شد، هنوز به دست تهران نرسیده است.

این روزنامه، به نقل از یک منبع ارشد در دولت ایران نوشت که این پول در عمان بلوکه شده و تنها یک میلیون پوند به تهران منتقل شده است.

از طرف دیگر، سه روز پیش از این گزارش، محمود عباس‌زاده مشکینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، هم با اشاره به اینکه «مهم است که پول بلوکه‌شده آزاد شود»، گفته بود: «با کشورهای منطقه همکاری داریم و برخی از کشورهای همسایه در حال رایزنی و میانجیگری برای دریافت مطالباتمان‌اند.»

با این حال، علی صالح‌آبادی، رئیس کل بانک مرکزی، روز پنجشنبه این گزارش را تکذیب کرد و مدعی شد که مطالبات جمهوری اسلامی از بریتانیا نه تنها وصول شده، بلکه از آن پول حتی استفاده هم شده است. او در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت: «راجع به سایر وجوه مسدودی نیز به مرور زمان اطلاع‌رسانی خواهیم کرد اما در مجموع، روند کار به‌خوبی پیش می‌رود.»

به گزارش ایسنا، علی صالح‌آبادی در حاشیه جلسه هیئت دولت، در پاسخ به سوالی در باره نوسان‌های اخیر بازار ارز،  درآمدهای ارزی ایران در مقایسه با سال گذشته را بهتر توصیف کرد و افزود: «درآمدهای ارزی صادرات‌های صورت‌گرفته به خصوص صادرات نفتی وصول شده است و در همین فروردین ماه، در حوزه درآمدهای ارزی، اوضاع خوبی داشتیم.»

تناقض موجود در سخنان مسئولان جمهوری اسلامی در مورد آزاد شدن پول‌های بلوکه‌شده ایران از بانک مرکزی عمان باعث می‌شود سرنوشت این ۴۰۰ میلیون پوند بیش‌ازپیش نامشخص بماند. از سوی دیگر، جمهوری اسلامی قصد دارد باز هم از همین روش برای بازپس‌گیری دارایی‌های خود استفاده کند و خبرگزاری تسنیم فروردین ماه گذشته اعلام کرده بود که هفت میلیارد از دارایی‌های مسدودشده جمهوری اسلامی هم احتمالا به همین بانک واریز خواهد شد.

آزاد یا مسدود شدن پول‌های ایران در بانک مرکزی عمان یا علت مسدود شدن این پول در بانک یادشده تا این لحظه به طور واضح مشخص نیست. بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی ایران قرار بود در زمان آزادی نازنین زاغری-رتکلیف و انوشه آشوری به ایران پرداخت شود.

از: ایندیپندنت 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.