قوۀ قضائیه ایران: محاکمۀ حمید نوری بهانه‌ای برای محاکمۀ سران جمهوری اسلامی است

سه شنبه, 20ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

جزئیات جاسوسی که منجر به شهادت دانشمندان ایران شد | نقش انگلیس در پرونده یک  ایرانی | محاکمه سران منافقین باید آغاز شود - همشهری آنلاین

کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوۀ قضائیه ایران ایلنا

کاظم غریب آبادی، معاون امور بین الملل قوۀ قضائیه ایران که خود را در عین حال رئیس ستاد حقوق بشر این قوه می نامد معتقد است که “پروندۀ حمید نوری ماهیتی کاملاً سیاسی” دارد که دولت سوئد با حمایت برخی کشورهای اروپایی به ویژه دولت انگلستان” برای “محاکمۀ نظام جمهوری اسلامی ایران” و سران آن به راه انداخته است. ابراهیم رئیسی و مصطفی پورمحمدی دو عضو باقی ماندۀ کمیتۀ ویژه ای هستند که به فرمان روح الله خمینی در سال ۶٧ جهت اعدام هزاران زندانی سیاسی تشکیل شد.

غریب آبادی گفته است : “معتقدم سوئد پروندۀ آقای نوری …را بهانه ای برای محاکمۀ نظام جمهوری اسلامی ایران کرده است.” او سپس پرسیده است : “مگر یک کارمند سازمان زندان های ایران چقدر ظرفیت قضایی دارد که صد جلسه دادگاه برای محاکمۀ او تشکیل داده‌اند.”  

 معاون امور بین الملل قوۀ قضائیه ایران در ادامه رویکرد دولت سوئد را در قبال جمهوری اسلامی ایران خصمانه خوانده و افزوده است : “چند سالی است که دولت سوئد در موضوعات امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران” دخالت می کند.

کاظم غریب آبادی در جای دیگری از اظهاراتش مدعی شده که احمدرضا جلالی که در ایران به اتهام جاسوسی برای اسرائیل زندانی است اطلاعاتی به موساد داده که به ترور دو دانشمند هسته ای ایران منجر شده اند. معاون امور بین الملل قوۀ قضائیه ایران سپس گفته است که جمهوری اسلامی ایران مستنداتی دارد که نشان می دهند احمدرضا جلالی با کمک سرویس های اطلاعاتی سوئد با “عوامل موساد ملاقات کرده است.”

غریب آبادی سپس دولت سوئد را متهم کرده که “شریک اطلاعاتی موساد برای جذب عوامل و اقدام علیه امنیت ملی [ایران] بوده است.” غریب آبادی در جای دیگری از سخنانش افزوده است : “اعتقاد من این است که دولت انگلستان پشت این قضیه است و دولت سوئد تنها نیست” زیرا همزمان با محاکمۀ حمید نوری، “دولت انگلستان دادگاه آبان ٩٨ را در لندن برگزار …و تمام هزینه های آن را هم پرداخت کرد.”

غریب آبادی در ادامه گفته است که حمید نوری در زندان سوئد شکنجه شده است و او را ناچار کرده اند که بارها جلوی پلیس های زن سوئدی کاملاً برهنه شود. غریب آبادی در پایان هشدار داده است که “جمهوری اسلامی ایران هرگز تحمل نخواهد کرد که دادگاه استکهلم در بیستم تیر ماه برگزار شود و حمید نوری را به حبس ابد یا هر مجازات دیگری محکوم کند.” کاظم غریب آبادی تهدید کرده که در صورت محکومیت حمید نوری در دادگاه استکهلم “جمهوری اسلامی ایران نیز از ظرفیت های متقابل خود استفاده خواهد کرد.”

در پی اعلام کیفرخواست دادستان دادگاه استکهلم که خواستار اشد مجازات، حبس ابد، برای حمید نوری شد، منابع رسمی در ایران اعلام کردند که احمدرضا جلالی، پزشک سوئدی ایرانی تبار نیز به اتهام جاسوسی برای اسرائیل بزودی اعدام خواهد شد. همزمان دولت سوئد خبر داد که حکومت ایران به تازگی یک گردشگر سوئدی را نیز دستگیر کرده است. سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، گفته است که هیچ ارتباطی میان اجرای حکم اعدام احمدرضا جلالی و محاکمۀ حمید نوری وجود ندارد.   

امروز ذبیح الله خدائیان، سخنگوی قوۀ قضائیه جمهوری اسلامی ایران، ضمن تأئید حکم اعدام احمدرضا جلالی گفت که این حکم اجرا خواهد شد و جمهوری اسلامی ایران قصد ندارد احمدرضا جلالی را با حمید نوری معاوضه کند.

از: ار اف ای


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.