روسیه رقیب ایران در بازار انرژی آسیا؛ “بازار به هم ریخته است”

جمعه, 23ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز خبر رویترز در مورد تصاحب سهم ایران در بازار نفت چین توسط روسیه را تأیید کرد. او می‌گوید، این بهترین فرصت است که ایران توافق برجام را احیا کند و در صادرات نفت جایگزین روسیه در اروپا شود.

    

حمید حسینی رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز و پتروشیمی در گفت‌وگو با سایت “انتخاب” گزارش مؤسسات بین‌المللی در مورد کاهش صادرات نفت ایران به چین و افزایش واردات نفت ارزان‌تر روسیه به چین را تأیید کرد.

او گفت، “کپلر” که کشتی‌ها را ردیابی می‌کند، ادعا کرده که صادرات نفت ایران در ماه جاری ۳۴ درصد کاهش پیدا کرده است. از طرف دیگر خبرگزاری دیگری مدعی شده است که صادرات نفت روسیه به هند که رقم پایینی در حد ۲۰ هزار بشکه بوده، الان به ۶۰۰ هزار بشکه افزایش یافته است.همچنین بلومبرگ هم در گزارش می‌نویسد که در هر بشکه نفت روسیه دارد ۳۰ دلار تخفیف می‌دهد.

حسینی می‌گوید روسیه حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه نفت خود را از طریق خط لوله به چین می‌تواند صادرات کند و همچنین امکان حمل و نقل به این کشور را دارد. چین در جنوب روسیه قرار دارد و با یکدیگر همسایه‌اند و در این منطقه روسیه بنادری دارد که می‌تواند به راحتی نفت خام را بارگیری کند و بازارهای منطقه، آن هم نه فقط چین بلکه کشورهای جنوب شرقی آسیا هم می‌توانند مشتری‌های بالقوه روسیه باشند.

از نظر این کارشناس، ایران باید هشیار باشد “که در آینده نزدیک هیچ بعید نیست که سهم ایران در بازار نفت چین کاهش پیدا کند”.

خبرگزاری رویترز چند روز پیش در گزارش نوشته بود که صادرات نفت ایران به چین در ماه آوریل سال جاری میلادی کاهش یافته است. این در حالی است که همزمان واردات چین از نفت ارزان‌قیمت روسیه با افزایش روبرو بوده است. یکی از دلایل کاهش واردات نفت ایران از سوی چین‌، افت تقاضای پالایشگاه‌های مستقل چینی به دلیل شیوع بیماری کووید۱۹ و متعاقب آن قرنطینه‌ها و محدودیت‌های سراسری بوده که در چین اعمال شده‌اند.

رویترز می‌نویسد، کاهش صادرات نفت ایران به چین در حالی رخ داده که دیپلمات‌های غربی تا حد زیادی امید خود را به احیای توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ از دست داده‌اند. با این حال ایران هنوز ۷ درصد از واردات نفت چین را که بزرگترین واردکننده نفت جهان است، تامین می‌کند.

تحلیلگران مؤسسه “کپلر” نیز صادرات نفت ایران در ماه آوریل را ۵۷۵ هزار بشکه در روز تخمین زده‌اند. طبق آمار این شرکت، این رقم در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ روزانه ۸۴۰ هزار بشکه بوده است؛ اگرچه تحلیلگران این شرکت انتظار داشتند که در هفته‌های آتی صادرات ایران نسبت به ماه آوریل افزایش یابد.

“‌بازار به هم ریخته است”

حمید حسینی در ادامه مصاحبه با انتخاب همچنین تایید می‌کند که بیس اویلی (روغن پایه) که ایران با قیمت ۱۱۳۰ دلار به “جبل‌علی” می‌فروخت را حال روس‌ها با قیمت ۸۰۰ دلار می‌فروشند و در این بازار هم سهم ایران رو به کاهش است.

روغن پایه یکی از مهمترین ماده های اولیه در صنعت و خودرو است. این ماده پر مصرف ترین ماده اولیه است و تشکیل دهنده روغن موتور و روانکار های صنعتی و خودرویی است.روغن پایه را می‌‌توان از منابع نفتی یا غیرنفتی بدست آورد اما اغلب روغن‌های پایه مصرفی جهان از پالایش نفت ساخته می‌شوند. 

رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز و پتروشیمی همچنین به مشکلاتی اشاره کرده که با ورود فعالتر روسیه به بازار نفت و گاز منطقه در راه صادرات گاز مایع مصرفی در خودرو (LPG) ایران ایجاد شده است. به گفته او این  گاز را که “تا الان به افغانستان و پاکستان، حدود ۶۰۰، ۷۰۰ دلار از مرزهای زمینی می‌فروختیم اخیرا افغان‌ها اعلام کردند که اگر ۴۵۰ دلار می‌دهید ما خریداریم چون LPG دارد از جانب قزاقستان، ازبکستان و روس‌ها می‌آید. قیمت‌های روسیه دارد روی بازار کشورهای همسایه ما اثر می‌کند و آن‌ها هم برای اینکه در بازار بمانند مجبور شدند قیمت‌ها را کاهش دهند. بنابراین بازار بنزین، نفت بیس اویل، گازوئیل و گاز مایع بهم ریخته است.»

رئیس اتحادیه صادرکنندگان نفت و گاز در پاسخ به این پرسش که ایران چگونه باید بازار را به دست گیرد، می‌گوید: «ایران باید جایگزین روسیه در بازار اروپا شود. همچنین ایران اگر عاقل باشد، بهترین فرصت است که توافق برجام را احیا و به راحتی ۶۰۰ هزار بشکه نفتش را روانه اروپا کند.»

از: دویچه وله


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.