قیمت غذا و خوابگاه دانشگاه‌ها افزایش نمی‌یابد/درآمد وزارت علوم می‌تواند بیش از وزارت نفت باشد

شنبه, 24ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

ایسنا/خراسان رضوی وزیر علوم گفت: افزایش قیمت‌ها در اثر یک جراحی اقتصادی حاصل شده که در دانشگاه‌ها نیز تبعاتی خواهد داشت اما با کمک دولت تصمیمی بر افزایش تعرفه‌ها، غذا و خوابگاه نخواهیم داشت.

محمدعلی زلفی‌گل امروز ۲۴ اردیبهشت در ادامه سفر خود به مشهد، در نشست خبری در محل پارک علم و فناوری خراسان در پاسخ به ایسنا در خصوص اینکه سیاست آموزش‌ عالی کاهش تعداد دانشجو است یا افزایش آن، اظهار کرد: دانشگاه‌ها در نظام جمهوری اسلامی استقلال دارند، خودشان به بلوغ رسیدند و تعیین ظرفیت را دانشگاه‌ها خودشان مشخص می‌کنند. البته برای ایجاد رشته‌های جدید و تاسیس دانشکده‌های جدید وزارت علوم یک سری استانداردها دارد که هر دانشگاهی با رعایت این استانداردها می‌تواند دانشجو جذب کند. دانشگاه‌های بزرگ به درجه‌ای رسیدند که خودشان برای میزان جذب دانشجو تصمیم می‌گیرند. ملاک داشتن استانداردهای آموزشی، سرانه رفاهی، خوابگاهی و ورزشی است. ما به فکر ایجاد محدودیت نیستیم و می‌خواهیم دانشجویان را در قالب استانداردهای وزارت علوم توسعه دهیم.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگری از ایسنا مبنی بر چگونگی حمایت وزارت علوم از دانشجویان خوابگاهی با توجه به افزایش اقلام خوراکی بیان کرد: افزایش قیمت‌ها در اثر یک جراحی اقتصادی حاصل شده که در دانشگاه‌ها نیز تبعاتی خواهد داشت؛ در دانشگاه‌ها با کمک دولت تصمیمی بر افزایش تعرفه‌ها، غذا و خوابگاه نخواهیم داشت.

وزیر علوم در پاسخ به این سوال که با توجه به ایرادات مقام معظم رهبری مبنی بر تعدد کتب درسی در مقاطع تحصیلی، چه تغییراتی در کتب درسی دانشگاهی باید ایجاد شود، گفت: بخش قابل توجهی از محتوای دانشگاه‌ها کتاب‌های لاتین است. نخستین کاری که در بدو ورود به وزارت علوم انجام دادیم واگذاری پروژه شیوه‌نامه تالیف کتب درسی در دانشگاه‌ها به موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی بود که از آن موسسه درخواست داشتیم در قالب یک طرح پژوهشی مطالعات مالی و فراملی انجام دهد تا کتاب تالیفی بومی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد. البته کتاب تالیفی بومی باید بسته فرهنگی و هویت‌سازی داشته باشد تا دانشمندانی که در یک موضوع خاص در ابعاد ملی و فراملی صاحب نظر هستند، در حین تدریس عکس و زندگی‌نامه آنان لحاظ شود.

زلفی‌گل در خصوص وضعیت آموزشی خراسان رضوی افزود: خوشبختانه خراسان رضوی به لحاظ تعدد مراکز دانشگاهی و نوع رشته‌هایی که در آن دائر است وضعیت خوبی دارد و جزو استان‌های پیشرو در کشور محسوب می‌شود، البته نقش حضور امام رضا(ع) در این حوزه باید به طور ویژه لحاظ شود. سعی داریم آمایش آموزش عالی در قسمت‌هایی که باعث ارتقای کیفیت آموزش عالی می‌شود را در اولویت قرار دهیم. اینکه بخواهیم دانشگاه‌ها را محدود و یا حذف کنیم در دستور کار قرار ندارد. در پارک‌های علم و فناوری نیز محدودیتی قائل نیستیم؛ هر پارکی که تولیدی داشته باشد که مورد نیاز کشور باشد قطعا حمایت خواهد شد.

وی ادامه داد: با برخی از کشورهای همسایه پیرامون دیپلماسی علمی و فناوری مذاکراتی داشته‌ایم. مقرر شده پارک علم و فناوری بین‌المللی ایران را با هزار هکتار در استان تهران احداث کنیم.

وزیر علوم در خصوص حمایت از دانشجویان مناطق محروم گفت: امسال ۲۰ درصد پذیرش دانشجویان پزشکی افزایش پیدا کرده که این میزان را به مناطق محروم اختصاص داده‌ایم. دانشگاه‌هایی که در مناطق محروم قرار دارند مورد توجه ویژه قرار خواهند گرفت. همچنین جهت رشد آنان شرایطی ایجاد خواهیم کرد تا استقلال بیشتری داشته باشند.

زلفی‌گل با اشاره به استخدام اعضای هیات علمی در دانشگاه‌های غیرانتفاعی گفت: پیشنهاداتی را به اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی برای نوع جدیدی از استخدام اعضای هیات علمی داده‌ایم. در تلاشیم نوع جدیدی از به کارگیری به گونه‌ای باشد که در دادن مجوز رشته‌ها به آن‌ها کمک کند تا توسعه پیدا کنند.

وزیر علوم در خصوص ملاک عمل سازمان سنجش در پذیرش دانشجو گفت: سعی شده مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس با یکدیگر هماهنگی داشته باشد تا مغایرتی در آن به وجود نیاید. سازمان سنجش موظف است که هر ۲ مصوبه را مدنظر قرار دهد.

زلفی‌گل در پاسخ به این سوال که آیا امکان این وجود دارد که درآمدزایی وزارت علوم بیش از وزارت نفت باشد یا خیر، گفت: درآمدزایی وزارت علوم بیشتر از وزارت نفت است. تمام توفیقاتی که در کشور حاصل شده، دستاوردهای دانش‌آموختگان دانشگاه‌های ماست. اگر قانون اساسی تغییر کند و دانشگاه‌های ما مجاز باشند همانند دانشگاه‌های غیرانتفاعی در قبال آموزش هزینه دریافت کرده و غذا و اسکان رایگان در اختیار دانشجوها قرار ندهند، آن زمان وزارت علوم ثروت هنگفتی دریافت خواهد کرد. همچنین اگر دانش‌آموخته‌ای درصدی از فناوری و اختراع خود را در اختیار دانشگاه قرار دهد، آن وقت دانشگاه‌ها چندصد برابر وزارت نفت ثروت تولید خواهند کرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر به دلیل اینکه بیمارستان‌ها در اختیار وزارت بهداشت قرار دارد، آموزش پزشکی مهارت‌محورتر از آموزش عالی کشور است. در واقع بستر کسب تجربه در اختیار وزارت بهداشت قرار دارد. اگر وزارتخانه‌های نفت، صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی را هم در اختیار وزارت علوم قرار دهند، نمی‌توانند دانشجویان ما را پذیرش نکنند. ابزار مهارت‌محوری در اختیار وزارت علوم قرار ندارد. یکی از دلایلی که دانش‌آموختگان دانشگاه‌های ما نسبت به دانشگاه‌های وزارت بهداشت در بخش مهارت‌محوری عملکرد ضعیف‌تری دارند، این است که در وزارت علوم محدودیت‌هایی زیادی داریم.  

امیدوارم دیوارهای دانشگاه‌ها برداشته شود

وزیر علوم در خصوص حذف دیوارهای دانشگاه فردوسی مشهد عنوان کرد: امیدوارم روزی تمام دیوارهای دانشگاه برداشته شود. دانشگاه‌ها جزیی از جامعه هستند. همانطور که دیوار پارک‌ها برداشته شده، مردم هم متوجه هستند پارک بخشی از زندگی است و باید در سالم نگه داشتن آن نقش داشته باشند. امیدوارم این اتفاق روزی برای دانشگاه‌ها رخ دهد. البته محیط دانشگاه، کلاس و استاد حرمت دارد که باید آن را هم حفظ کرد. بودن دیوار مانعی ندارد؛ مهم نوع نگاه است که باید تغییر کند. اگر نوع نگاه‌ها تغییر کند، می‌توان دروازه‌های دانشگاه‌ها را به روی مردم باز کرد.

وی در پاسخ به این سوال که وزارت علوم چه کمکی به تجاری‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان خواهد کرد، گفت: سامانه‌ نظام ایده‌ها و نیازها را راه‌اندازی کرده‌ایم که تمام نیازهای کشور در آن ساماندهی می‌شود. آنجا بخش دیگری تحت عنوان جریان اقتصادی نوین قرار است راه‌اندازی شود تا محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان را در آن سامانه قرار دهیم تا تمام محصولات به راحتی قابل نمایش باشد.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.