اجرای حکم اعدام ۵ زندانی در زندان های عادل آباد شیراز و دستگرد اصفهان

شنبه, 24ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

 

خبرگزاری هرانا – روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، حکم اعدام یک زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان دستگرد اصفهان اجرا شد. بنا بر خبری دیگر، روز یک‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، ۴ زندانی در زندان عادل آباد شیراز اعدام شدند. آنها پیشتر از بابت اتهام مرتبط با مواد مخدر به اعدام محکوم شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران،‌ صبح روز پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه، حکم اعدام یک مرد در زندان دستگرد اصفهان به اجرا درآمد.

در این گزارش هویت این زندانی که پیشتر از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شده بود، حسین فرتاش عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «حسین فرتاش قبل از زندان جوشکار بود و حدود چهار سال پیش به اتهام قتل بر سر مسائل ناموسی بازداشت و به قصاص نفس محکوم شده بود».

از سوی دیگر صبح روز یک‌شنبه ۱۸ اردیبهشت ماه، حکم اعدام چهار مرد در زندان عادل آباد شیراز به اجرا درآمد. هویت این چهار زندانی علی پژمرده (از بند جوانان)، عباس پژمرده، محمد غلامحسینی و علی حسین‌پناه احراز شده است.

به گفته یک منبع مطلع، «عباس پژمرده، عموی علی پژمرده بود. این دو زندانی از ۵ سال پیش با اتهامات مرتبط با حمل مواد مخدر و سلاح گرم به اعدام محکوم شده بودند. همچنین دو زندانی دیگر که هم پرونده آنها بودند، حدود چهار سال در این زندان بسر بردند. آنها با اتهام حمل مواد مخدر از نوع شیشه و هروئین به اعدام محکوم شده بودند.»

اعدام این زندانیان تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.