دولت یارانه برخی مردم نیازمند را قطع کرد

دوشنبه, 26ام اردیبهشت, 1401
اندازه قلم متن

اعتراض نمایندگان و تأیید رئیس مجلس درباره تصمیمات اقتصادی جدید دولت

گزارش‌ها نشان می‌دهد که در مدل جدید توزیع یارانه‌ها بخش‌هایی از جامعه که تا پیش‌ از این یارانه ۴۵ هزارتومانی را دریافت می‌کرده‌اند از فهرست پرداخت کمک معیشتی دولت حذف‌ شده‌اند.
 
آفتاب‌‌نیوز :

تصمیم اخیر دولت درباره آزادسازی قیمت‌ها با واکنش‌های مختلفی در سطح جامعه روبه‌رو بوده است، ولی بااین‌حال جریان‌های حامی دولت و همچنین برخی نهاد‌ها تأکید دارند که همه آنچه از سوی دولت به‌عنوان تصمیمات جدید اتخاذشده باید موردحمایت همه قرار بگیرد. بااین‌حال نمایندگان مجلس با توجه به شرایط کشور نتوانستند سکوت کنند و روز گذشته نسبت به شیوه‌های توزیع یارانه‌ها اعتراض کردند. دیروز در صحن علنی مجلس برخی نمایندگان در نطق‌های مختلف خود به دولت تذکر دادند که چرا بخشی از مردم در توزیع کمک‌های معیشتی حذف‌شده‌اند؟ گزارش‌های غیررسمی نشان می‌دهد که در مدل جدید توزیع یارانه‌ها بخش‌هایی از جامعه که تا پیش‌ازاین هم یارانه ۴۵ هزارتومانی را دریافت می‌کرده‌اند از فهرست پرداخت کمک معیشتی دولت حذف‌شده‌اند. حالا نمایندگان می‌گویند دولت با چه متر و معیاری تصمیم به پرداخت کمک‌های معیشتی کرده است. هرچند که دراین‌باره دولتمردان سیدابراهیم رئیسی توضیحاتی ارائه کرده‌اند، اما گویا این توضیحات موردقبول نمایندگان نیست و آنان می‌گویند این نوع تصمیم‌گیری به کشور آسیب وارد می‌کند.

دیروز سید جلیل میرمحمدی میبدی نماینده تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی به رئیس‌جمهور با اشاره به اعتراضات جاماندگان از دریافت یارانه اظهار کرد: «از رئیس‌جمهوری می‌خواهم به آمار‌هایی که باعث شده یارانه بخشی از مردم قطع شود اعتماد نکند و به همه افرادی که یارانه ۴۵هزارتومانی دریافت می‌کردند، یارانه جدید نیز پرداخت شود چرا که قطع یارانه می‌تواند منجر به کاهش اعتماد عمومی به‌عنوان یک سرمایه ارزشمند شود.» برخی از نمایندگان معتقدند گزارش‌های اشتباه باعث شده که بخشی از مردم از گرفتن کمک‌های معیشتی جدید دولت محروم شوند. درعین‌حال نیز برخی نمایندگان می‌گویند دولت در محاسبه درآمد خانوار‌ها برای پرداخت کمک‌های معیشتی اشتباه کرده است.

محمدتقی نقدعلی دیروز نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس با تأکید بر اینکه باید برخی رویه‌ها در دریافت یارانه اصلاح شود با ارائه مثالی توضیح داد: «مثلاً درآمد فرزندی با ۳۰سال در سرجمع درآمد خانواده محاسبه می‌شود که این غلط است. نباید درآمد پسر ۳۰ساله‌ای به‌حساب پدر و مادرش گذاشته شود و به همین دلیل یارانه خانواده حذف شود. لازم است این موضوع اصلاح شود. محاسبه درآمد فرزندان به‌حساب سرجمع خانواده اشتباه است. یا اینکه یارانه خانواری حذف‌شده به این دلیل که در مقطع کوتاهی درآمد خاصی داشته‌اند. مثلاً خانواده‌ای خانه‌اش را فروخته تا پول آن را تبدیل به احسنت کرده و در منزل به کار برد، اما سازمان هدفمندی به‌صرف اینکه در مقطع زمانی رقمی در حساب بوده، یارانه را قطع کرده که لازم است به‌سرعت این رویه‌ها اصلاح شود. با اصلاح رویه در پرداخت یارانه‌ها قطعاً مردم، دولت و مجلس و حاکمیت را همراهی می‌کنند. لازم است رئیس‌جمهور، وزرا و مجلس به‌سرعت این رویه‌های غلط را اصلاح کنند، چون در این شرایط و با تسریع در امور، یقیناً مردم، دولت را برای انجام تصمیمات اساسی و پایه‌ای همراهی خواهند کرد.»

ضوابط پرداخت یارانه

جعفر قادری، نماینده مردم شیراز نیز دیروز نطق خود در صحن علنی مجلس را به موضوع تصمیمات اقتصادی دولت اختصاص داد و از دولت خواست که ضوابط پرداخت کمک‌های معیشتی به مردم را روشن کند. او تأکید کرد: «دولت باید ضوابط پرداخت یارانه به افراد را مشخص کرده و حقوق تضییع‌شده را جبران کند. اگرچه عدد پرداختی یارانه ماهانه با این تورم قابل‌توجه نیست، اما تبعیض و تفاوت معیار‌های دوگانه در حذف افراد برای مردم قابل‌تحمل نیست. در این شرایط جای فعالیت‌های فکری و تحلیل‌های اقتصادی مرکز پژوهش‌های مجلس خالی است. این مرکز به نماینده به نمایندگان اطلاعات کافی بدهد.»

اعضای تیم اقتصادی دولت می‌گویند که با توجه به اطلاعات اقتصادی خانواده‌ها به افرادی که لازم است کمک‌های معیشتی و یارانه پرداخت می‌شود، اما اظهارات نمایندگان وضعیت دیگری را نشان می‌دهد. دیروز سید سلمان ذاکر نماینده ارومیه به این موضوع پرداخت و در تذکری به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس‌جمهور گفت: «دولت نباید به هر بهانه‌ای یارانه و سهام مردم را قطع کند. بسیاری از افراد قبلاً یارانه نمی‌گرفتند، اما به دلیل گرانی‌های اخیر به یارانه احتیاج دارند پس دولت تبعیضی قائل نشود و موضوع یارانه‌ها را ساماندهی کند. یارانه بیشتر مردم استان ارومیه قطع‌شده و باید اقدام فوری برای حل این مشکل صورت گیرد.»

رحمت‌الله نوروزی نماینده علی‌آباد کتول و عضو کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از قطع شدن یارانه اقشار دیگری خبر داده است. او دیروز در صحن علنی با اشاره به پرداخت یارانه معیشتی خطاب به رئیس‌جمهور، وزیر تعاون و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه، گفت: «یارانه مردم نه‌تن‌ها افزایش پیدا نکرده، بلکه یارانه بازنشستگان اعم از کارگران و فرهنگیان شاغل در این چند روز حذف‌شده است. باید در این شرایط ۹۰درصد یارانه بگیر باشند درحالی‌که این‌گونه نیست و رویه‌ها باید اصلاح شود.»

نوروزی با بیان اینکه افزایش حقوق کارگران بخش دولتی ۱۰درصد است که دولت باید به آن رسیدگی کند، تأکید کرد: «از دولت می‌خواهیم هر چه سریع‌تر بحث تبدیل وضعیت نیرو‌های شرکتی به قراردادی را در دستور کار قرار دهد.»

تأیید رئیس قوه مقننه

دیروز اظهارات نمایندگان درباره قطع شدن یارانه بخش قابل‌توجهی از مردم را رئیس مجلس تأیید کرد. به گزارش ایسنا، محسن زنگنه نماینده تربت‌حیدریه در جلسه علنی دیروز مجلس شورای اسلامی در تذکری بیان کرد: «اکنون ماهانه ۲۵هزار و ۵۰۰میلیارد تومان یارانه کالا‌های اساسی داده می‌شود. با توجه به نگرانی‌هایی که در سطح جامعه به وجود آمده و برخی از دهک‌ها مبلغ یارانه را دریافت نکرده‌اند به نظرم بهتر بود این یارانه را به همه افراد می‌دادیم لازم است که به مردم اعتماد کنیم. اگر ما مبلغ یارانه کالا‌های اساسی را به همه افراد می‌دادیم ماهیانه ۲۵۰۰میلیارد تومان یارانه بیشتری پرداخت می‌شد که مبلغ زیادی نیست. سامانه وزارت رفاه اشکالات فراوانی دارد و مردم به‌شدت از این موضوع معترض هستند بهتر است که ما کل مردم را مشمول یارانه کنیم سپس پس از ارزیابی‌ها به افرادی که درآمدشان بیشتر است و مشمول این طرح نمی‌شوند پیامک زده و اطلاع دهیم. در این روز‌ها همه مردم در حوزه‌های انتخابیه به ما در این زمینه اعتراض داشتند. بنده با وزیر اقتصاد نیز تلفنی صحبت کردم و ایشان نیز حرف من را پذیرفتند انتظار می‌رود رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه سران قوا نیز این موضوع را مطرح کنند.»

محمدباقر قالیباف در پاسخ به تذکر این نماینده گفت: «موضوعی که شما مطرح کردید مسئله مهمی است. مردم توجه داشته باشند که بر اساس اعلام دولت از ۱۰دهک موجود ۹دهک شامل این کمک معیشتی شده‌اند و پیش‌بینی‌های لازم نیز در حال انجام است. اشکالاتی به وجود آمده و برخی از افراد هنوز یارانه دریافت نکرده‌اند، اما مردم مطمئن باشند افرادی که باید یارانه خود را بگیرند آن را دریافت خواهند کرد. باید به‌سرعت اصلاحات لازم صورت گیرد و یارانه به آن‌ها تعلق گیرد. در جلسه اخیر سران قوا نیز به‌طور مفصل در این زمینه بحث شد و بعدازاین جلسه قرارگاهی که مسئول اجرای این طرح است با حضور رئیس‌جمهور در مجلس شورای اسلامی جلسه تشکیل دادند تا این موضوع را بررسی کنند. مردم مطمئن باشند اگر با تأخیر هم باشد یارانه به دهک‌هایی که باید تعلق می‌گیرد و جای هیچ نگرانی نیست فقط تفاوت میان ۳۰۰ تا ۴۰۰تومان است که ان‌شاءالله به‌سرعت حل خواهد شد، مردم نگران نباشند.»

در واکنش به این اعتراضات سید ابراهیم رئیسی پیش از ظهر دیروز یکشنبه در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت به سازمان برنامه‌وبودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد، کمک معیشتی ماه اول به‌حساب تمامی افرادی که تا ماه قبل مشمول دریافت یارانه بوده، اما در این مرحله کمک معیشتی دریافت نکرده‌اند و متقاضی تجدیدنظر در دهک‌بندی فعلی هستند، واریز شود.

رئیس‌جمهور در این جلسه گفت: «اصل بر اعتماد به خوداظهاری مردم است؛ لذا مبلغ کمک معیشتی ماه اول، به‌حساب این افراد نیز واریز شود تا به‌محض تأیید درخواست متقاضیان از سوی دستگاه‌های مسئول، این مبلغ توسط آن‌ها قابل‌برداشت شود و در ماه‌های آتی نیز همانند سایر مشمولان، بتوانند مبلغ کمک معیشتی را دریافت کنند. رئیسی در این جلسه تصریح کرد: «وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است حداکثر ظرف یک ماه، این درخواست‌ها را بررسی و نتیجه نهایی را به سرپرستان خانوار اعلام کند.»

 


به کانال تلگرام سایت ملیون ایران بپیوندید

هنوز نظری اضافه نشده است. شما اولین نظر را بدهید.